shutterstock-726044866.jpg

Foto: Shutterstock

Hyperpigmentace je běžný kožní problém. Jde o nadměrnou barevnou nerovnost způsobenou zvýšenou produkcí pigmentu buňkami kůže. Projevuje se ztmavlými plochami nebo skvrnami na pokožce. Arthi Raguram, odbornice na péči o pleť a zakladatelka indické přírodní kosmetiky Deyga Organics, pro Indian Express, vysvětlila, že hyperpigmentace nastává v důsledku nadměrné produkce melaninu, pigmentu přítomného v kožních buňkách, který má vliv na vzhled pleti. „Nadměrné vystavování se slunci, hormonální změny, zdravotní stavy, aplikace nesprávných produktů péče o pleť nebo špatná strava jsou některé z hlavních příčin,“ upřesňuje.

Zatímco na trhu jsou dostupné kosmetické produkty, které tvrdí, že tento stav léčí, nejlepší je podle ní hledat přírodní prostředky, které výskyt tmavých skvrn zmírňují.

Vyzkoušet radí těchto pět přírodních produktů:

Kurkuma

Kurkuma obsahuje aktivní složku zvanou kurkumin, která inhibuje (biochemický proces, kdy vazba určité látky způsobí snížení aktivity enzymu; pozn redakce) produkci melaninu v kožních buňkách. Má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zklidnit pokožku, zvláště pokud byla spálená od slunce nebo zjizvená po akné.

Z cizrny, kurkumy a růžové vody můžeme vytvořit jemný, ale účinný obklad na obličej, který pomůže zklidnit pokožku a pomáhá redukovat výskyt tmavých skvrn. Chcete-li proces urychlit, přidejte několik kapek citronové šťávy.shutterstock-1663354654.jpg

Foto: Shutterstock

Aloe vera

Aloe vera obsahuje aloin, přirozeně depigmentační sloučeninu, která je protizánětlivé povahy a pomáhá zesvětlovat tmavé skvrny. Podle studie gel z aloe reguluje produkci melaninu. Nejlepších výsledků dosáhnete, když z rostliny vyndáte čerstvý gel, nanesete ho na postižená místa a druhý den ráno si obličej umyjete. Postup opakujte, dokud skvrny nebudou viditelné nebo se nezmenší.

shutterstock-242698879.jpg

Foto: Shutterstock

Mléko/mléčné výrobky

Mléko a tvaroh dodají vaší pokožce zdravý lesk. Lze je použít k výrobě zábalů na obličej, kdy snižují pigmentaci a pomáhají k jasnější a zářivější pleti. Vezměte 1 polévkovou lžíci cizrnové mouky, 1 lžičku kurkumy a pár polévkových lžic syrového mléka nebo tvarohu. Smíchejte, dokud nevznikne pasta a následně aplikujte jako masku na vyčištěnou pleť.

shutterstock-1917476009.jpg

Foto: Shutterstock

Citrusové plody

Citrony, pomeranče, limetky, grapefruity a další citrusové plody s vysokým obsahem vitamínu C jsou přírodní bělicí činidla, která pomáhají zbavit se tmavých skvrn a snižují pigmentaci. Citronová šťáva ani jiné šťávy z citrusových plodů by se ale neměly používat na pleť samotné. Smíchejte tedy například pár kapek citronu s medem, naneste směs na obličej a nechte působit přibližně 15 minut. Následně opláchněte studenou vodou.

shutterstock-1938615292.jpg

Foto: Shutterstock

Brambory

Enzym nacházející se v bramborách, známý jako katecholáza, působí jako přírodní bělidlo na kůži. Je zvláště užitečný při léčbě pih, nadměrného opálení či tmavých loktů a podpaží. Pomáhá rozjasnit pokožku a zároveň odstranit pigmentaci. Viditelný rozdíl můžete zaznamenat po aplikaci bramborové šťávy na problematické oblasti, kde ji necháte působit 15 až 20 minut každý druhý den několik měsíců.

bra.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Indian Express, Health Line, Pub Med, Nationa Library od Medicine, Derm Collective, Poradna pro zdravíIrácký postgraduální lékařský časopis, Medical Ness Today, Kaya, Femina India

Reklama