Český Krumlov
Pokud jste nikdy nebyli v Českém Krumlově, musíte to napravit. Tohle romantické městečko na jihu Čech se pyšní hradem a zámkem zároveň. Komplex hradu, zámku, ale i rozlehlé zahrady pochází ze 13. století a je tak druhým největším v České republice, hned po tom pražském. Český Krumlov byl přestavěn v renesančním stylu a jeho asi nejzajímavější částí je malovaná zámecká věž, která se vyjímá 86 metrů nad hladinou Vltavy. Výhled je z vrcholu opravdu nádherný a možná i proto patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům v Česku vůbec. 

shutterstock-257859392.jpg
Foto: Shutterstock

Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou je jedna z nejoblíbenějších atrakcí v Jihočeském kraji. Jakmile jej uvidíte na vlastní oči, okamžitě pochopíte proč. Natáčelo se zde spoustu pohádek, jako například Pyšná princezna, Tři bratři, Pan Tau nebo Jezerní královna. Zámek byl založen ve 13. století a současný styl je inspirován sídlem britské královské rodiny. Pro zajímavost, tento zámek je jeden z nejrozsáhlejších – má 140 pokojů a 11 věží. Interiéry jsou honosné, zdobené malbami s lustry z muránského skla. Nábytek je většinou původní a patří k nejzachovalejším v ČR.

shutterstock-486559813.jpg
Foto: Shutterstock

Bechyně
Zámek Bechyně pochází ze 13. století, ale bohužel se dodnes  nedochovala žádná jeho část v prapůvodním stavu. V 17. století totiž prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Mezi 110 místnosti je i svatební síň Petra Voka z Rožmberka, kde se konala slavná svatba s Kateřinou z Ludanic, která byla o 27 let mladší, která trvala celých 10 dní. V areálu zámku se nachází také divadlo a koncertní síň.

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zvíkov
Hrad Zvíkov se nachází asi 20 kilometrů od města Písek a je nazýván králem českých hradů a to kvůli své poloze. Tyčí se totiž nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou a byl v historii považován za nedobytný díky své strategické poloze. Hradní komplex byl ve skutečnosti dříve mnohem větší, ale část byla pohlcena vodou.

shutterstock-671429275.jpg
Foto: Shutterstock

Červená lhota
Červená lhota je kouzelný zámek u Jindřichova hradce, který se nachází na skalnatém ostrůvku uprostřed jezera. Po druhé světové válce se ze zámku stala dětská nemocnice. O rok později byla zpřístupněna veřejnosti. Pokud se chcete vyvarovat davům, navštivte tento zámek ve všední den v dopoledních hodinách.

shutterstock-2159705707.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: praguemorning, kudyznudy, zamek-cervenalhota