Podle statistik lidí s poruchami spánku neustále přibývá a nespavostí dnes trpí až třetina lidí. Dobrý spánek je přitom nezbytný pro naši fyzickou i psychickou kondici. Přesto se o něj často a někdy i nevědomky okrádáme. Při dlouhodobém nedostatku nebo problémech se spaním můžeme trpět chronickou únavou, psychickými problémy i vyšší nemocností. Proto bychom se měli vyvarovat následujících chyb…
Foto: Shutterstock
Používáme mobil či notebook
Jeden z nejčastějších návyků, kterým si rušíme spánek, je používání mobilu nebo notebooku či sledování televize před usnutím. Tyto přístroje totiž vyzařují modré světlo, které zpomaluje tvorbu melatoninu - důležitého spánkového hormonu. Takže s kvalitním, hlubokým odpočinkem nemůžeme počítat. Čím déle budete ležet v posteli a sledovat elektronické obrazovky, tím obtížněji se vám bude usínat. Abyste dobře spali, měli byste se do postele ukládat skutečně až v okamžiku, kdy chcete spát, nikoli koukat z peřin ještě hodiny na seriály nebo pracovat na počítači. Nechte tedy raději veškerou elektroniku odpočívat v jiném pokoji. Nebo alespoň zkraťte dobu strávenou u obrazovky nebo displeje na maximálně 2 až 3 hodiny před spaním. A vezměte si do postele raději hezkou knížku.
Před spaním se stresujeme
Také to, co děláme a řešíme večer může mít vliv na náš spánek. Úzkost a stres totiž způsobuje zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu, který nám nedá spát. Je totiž zodpovědný za to, aby udržoval mysl a tělo v aktivním a bdělém stavu, čímž však ztěžuje nástup relaxace a spánku. Pokud je to tedy možné, vyhněte se zbytečným stresovým situacím. Neřešte před spaním partnerské spory a nekoukejte ani na náročné filmy. Například sledování hororu či detektivky vám může navodit špatné sny, ze kterých se budete uprostřed noci budit. Také náročné činnosti jako cvičení nebo učení tedy raději přesuňte na jinou část dne. A věnujte se relaxaci a odpočinku. Dopřejte si relaxační koupel či hudbu.
Pijeme alkohol a kávu
Po skleničce vína nebo piva možná dobře usneme, ale může nám narušit průběh spaní. Stejně tak bychom měli přemýšlet o pití kávy, ale i dalších kofeinových nápojů, kteří mohou být velkými zloději našeho spánku. Kofein nás sice dokáže účinně povzbudit a potlačit únavu. Ale i když už se účinek po několika hodinách nedostavuje, kofein se v těle stále nachází. Ideální tedy je se vyvarovat pití kofeinu v jakékoli formě, ale také alkoholu, a to aspoň 6 hodiny před spánkem.
Foto: Shutterstock
Před spaním jíme těžká jídla
Minimálně tři hodiny před usnutím byste měli vynechat také těžší a pikantní jídla a sladké pokrmy. Několik studií ukázalo, že existuje souvislost mezi pozdním stravováním a poruchami trávení. Nevhodné noční přejídání může vést k přerušování spánku obdobím bdělosti, a některé dokonce vyvolat noční můry. Proto si raději dejte lehkou zdravou večeři, ať se vyspíte hezky do růžova.
Nemáme v ložnici příjemné prostředí
Máte v ložnici nepořádek? Slouží vaše místo na spaní i jako posilovna, pracovna nebo prádelna? Pak se nemůžete divit, že máte bezesné noci. Nepořádek a celková atmosféra pokoje mohou způsobovat zbytečně stres, a tedy neplnohodnotný spánek. Zbavte se tedy všeho, co sem nepatří a mohlo by působit rušivě. Také kvalitní postel, rošt i matrace by mě být základ. V průměru prospíme třetinu svého života, a tak bychom na těchto důležitých věcech neměli určitě šetřit. Pamatujte také, že lépe usínat se vám bude v nepřetopené a dobře vyvětrané místnosti s teplotou okolo 20 °C.
Zdroj: ortopedicke-matrace.cz, Blesk.cz
Nový komentář
Komentáře
Víte co mi pomohlo k lepšímu spánku? Chytré hodinky https://www.armodd.cz/armodd-squarz-12-ultimate-cerna/ mi pomohly zlepšit spánek i sportovní výkon. Každou noc monitorují můj spánek a ráno mi poskytují detailní analýzu. Tichý budík mě probouzí jemnými vibracemi, což je mnohem příjemnější než hlasitý budík. Při sportování mi hodinky měří vzdálenost a tepovou frekvenci, což mi pomáhá sledovat svůj pokrok. Díky nim se cítím odpočatá a motivovaná k pohybu.