Chybné využívání mikroventilace
Jedním z velmi rozšířených nešvarů je nesprávné větrání pomocí mikroventilace, protože sama o sobě nezajistí dostatečnou výměnu vzduchu v místnosti. Efektivní je pouze při současném zapnutí odsavače par, kdy napomáhá průniku vzduchu do místnosti. Je třeba vědět, že například v zimě místnost nejenže nevyvětrá, ale naopak způsobí nadměrný únik tepla a prochlazování ostění. Při velkých mrazech to může vést k namrznutí vlhkosti v okně i vzniku plísní na ostění.

Také v jiných ročních obdobích s sebou přináší další rizika. Případnému zloději stačí na okno pořádně zatlačit a dostane se do vašeho domu či bytu. To samé platí i pro silnější poryv větru či bouřku, která může takové okno vylomit. Nabízí se proto otázka, kdy používat ventilaci a mikroventilaci. Vhodné je pouze pokud jste doma, venkovní teplota je nad nulou, nefouká silný vítr a současně zapnete digestoř v kuchyni či odsavač par v koupelně.

Okno v poloze na mikroventilaci je považováno za otevřené. Při vyloupení bude pojišťovna považovat takové okno za otevřené.

655b319c15d22obrazek.jpg
Zdroj: Vekra.cz

Spotřebiče nevypojené ze zásuvky
Velmi často necháváme menší i větší spotřebiče neustále zapojené v zásuvce. To může mít hned několik negativních efektů na naši peněženku a případně i zdraví. Proč tedy spotřebiče vypojovat ze zásuvky?

  • Jedním z hlavních argumentů je úspora. Zapojený spotřebič je ve stand-by režimu, takže neustále spotřebovává elektrickou energii.
  • V případě bouřky je možné, že silný blesk poškodí zapojené spotřebiče v okolí.
  • Některé starší spotřebiče a nabíječky se mohou výrazně zahřívat či zkratovat a vzniká tak riziko požáru.

655b32065386fblobid0.jpg

Zdroj: Pixabay.com

Závěsy a nábytek přímo vedle elektrospotřebičů
S předchozím zvykem souvisí také chybné umístění nábytku či bytových textilií vedle elektrospotřebičů a radiátorů. Z pohledu efektivního vytápění blokuje často nábytek nebo závěsy šíření tepla po místnosti. Výsledná cenovka za vytápění je pak mnohem vyšší, než by musela být při správném rozestavění nábytku po místnosti.

Zároveň je třeba dávat pozor na možnost, že závěsy a nábytek mohou posloužit jako vhodný počátek požáru kvůli teplu nebo zkratu z elektrospotřebiče. Často tak může oheň vzniknout i tam, kde bychom to vůbec nečekali.

Špatná detekce a prevence výskytu oxidu uhelnatého
Velmi nebezpečný je v domácnosti únik oxidu uhelnatého (CO). Tento plyn je bez zápachu, barvy či chuti, takže člověka nic neupozorní na jeho únik. Může vznikat při jakémkoliv chybném procesu spalování, nejčastěji v plynových kotlech a spotřebičích. Ročně v ČR podlehne až 1000 lidí na následky úniku CO. Ochranou před tímto rizikem jsou pravidelné odborné kontroly spotřebičů a spalinových cest a také čidla oxidu uhelnatého, správně rozmístěná po domácnosti. Domácnosti mají často instalován detektor kouře (požární hlásič), ale čidlo na CO nikoliv.

Nevhodné skladování chemikálií a paliv
Často také doma používáme nejrůznější chemikálie a paliva, která mohou za špatných okolností způsobit velmi vážné zdravotní či materiální škody. Pokud například využíváme plynové bomby, je třeba dávat obzvláště velký pozor na to, jakým způsobem je skladujeme. Naše možnosti jsou omezené nejen zákonem, ale i nutností zamezit případnému výbuchu či úniku plynu.

Podobně je pak nutné přistupovat k chemikáliím. Vždy je třeba vědět, jaká jsou případná rizika během jejich skladování a využívání například při úklidu. Zejména v případě, kdy jsou v domácnosti přítomné děti nebo zvířata.