Foto: Shutterstock

Neopatrné používání přípravků na vlasy

Ano, přečetli jste to správně. Některé produkty na vlasy, které přicházejí do styku s pokožkou, mohou vést k „pomádovému akné“. Tyto produkty se mohou dostat až na pokožku čela a občas se jim povede v ní zachytit bakterie způsobující akné. Ucpané póry jsou pak zanícené a zarudlé, což vede k hnisání a vyrážkám v oblasti vlasů a na čele. Zkuste tedy přípravky na vlasy nanášet dál od obličeje.
 
Častá změna produktů pro péči o pleť

Při výběru produktů pro péči o pleť buďte velmi opatrní. Používání příliš velkého množství produktů může vést k akné. K problému můžete přispět také jejich častou změnou. Některé zase nemusí být vhodné pro váš typ pleti. Následkem může být podráždění pokožky, svědění a zarudnutí, což opět vede k akné. Také používání příliš mnoha produktů proti akné, krémů a roztoků může vést k akné. Nejlepší je používat jednu sadu produktů péče o pleť a příliš často ji neměnit. Zkuste sáhnout po přírodních produktech. Neobsahují žádné konzervační látky ani chemikálie, které by mohly způsobovat vedlejší účinky.
 
Málo péče o suchou pleť

Není to jen mastná pleť, která je náchylná k otravným pupínkům. I suchá kůže je vystavena akné. Když je pokožka příliš suchá, může to vést k mikroskopickým prasklinám, do kterých se pak mohou vsakovat a množit se zde bakterie způsobující akné. Bez ohledu na typ pleti je zásadní dodržovat správný režim péče o pleť, abyste zabránili problémům. Důležité je udržovat pleť přiměřeně hydratovanou a vyživovanou, aby nedošlo k jejímu vysoušení. Zvlhčená pokožka představuje menší rozsah bakteriální infekce, čímž se snižuje pravděpodobnost výskytu akné.
 
Odstraňování chloupků na obličeji

Možná vás to překvapí, ale odstraňování chloupků z obličeje může také zhoršovat akné. Ať už jde o holení nebo epilaci. Hrbolatá kůže poté nemusí být doslova akné, ale podráždění vlasového folikulu, které způsobuje dočasnou vyrážku. Jde o běžný problém, který závisí na typu vaší pokožky. Jakmile si odstraníte chloupky na obličeji, můžete si všimnout hrbolů, zarudnutí či vyrážek. Ale je také možné, že tímto problémem trpět nebudete. Muži, kteří mají tento problém po holení, mohou zkusit třikrát až čtyřikrát denně na problematické místo položit horký obklad. Je také dobré neholit chloupky ve směru růstu, aby nedošlo k jejich zarůstání. To samé platí při holení nohou, po kterém řadu žen trápí zarůstající chloupky a následné pupínky.
 
Konzumování velkého množství zpracovaných potravin
 
Jíst hodně rafinovaných sacharidů a zpracovaných potravin není pro pokožku vhodné. Je tím totiž způsobeno zvýšení hladiny inzulínu a dokonce narušení metabolismu. Zkrátka dokonalé prostředí pro tvorbu akné a pupínků. Vyvážená strava zaměřená na zelenou zeleninu a potraviny bohaté na živiny je zásadní pro udržení zdravé pokožky. Přebytek čipsů, čokolády, občerstvení z fastfoodů, sladkých nápojů plných cukru a jiných nezdravých potravin může být důvodem vašeho trvalého akné. Snažte se tedy jíst vyváženou stravu se spoustou zeleniny a ovoce a vypijte nejméně osm sklenic vody denně. Zpracované potraviny a rafinované sacharidy se snažte snížit na minimu, abyste pokožku zachránili před neustálými vyrážkami. Pro pokožku jsou skvělými pomocníky ovoce a zelenina na bázi vody, jako například meloun či okurka.
 

Reklama