Máte-li celulitidu, věřte, že nejste jediné. Celulitida je velmi častý stav postihující téměř všechny zástupkně něžného pohlaví. Týká se žen všech tvarů, velikostí nebo věku. A nejen jich. Týká se mnohdy i mužů. Ďolíčky připomínající pomerančovou kůži se nejčastěji objevují v oblasti stehen a hýždí, vyskytovat se mohou i na bocích či pažích. Důvodem, proč celulitida vzniká, je tvorba a zvětšení podkožních tukových buněk a nedostatečná činnost lymfatického systému, který odvádí toxiny z těla. Buňky zůstávají proto pod kůží, což se pak viditelně projevuje v podobě celulitidy.

Foto: Shutterstock

Mýtus č. 1: Celulitidu mají pouze lidé s nadváhou

Celulitidu může způsobit několik faktorů, ale BMI (index tělesné hmotnosti) sám o sobě není jedním z nich. Velkou roli v tom, zdali budete mít celulitidu, hrají hormony, genetika, struktura pokožky, pohlaví nebo například životní styl. Ale nenechte se mýlit, pomerančovou kůži mohou mít i vrcholoví sportovci nebo supermodelky. 
Důvodem, proč mají některé ženy celulitidu výraznější, je menší množství estrogenu. Následkem toho v těle dochází k horší cirkulaci, snížení produkce kolagenu a nižší schopnosti spalovat tělesný tuk. 

Mýtus č. 2: Kardio cvičení vás zbaví celulitidy

Je pravdou, že kardio aktivity jako je např. běh, skákání přes švihadlo, plavání nebo cyklistika, pomáhají držet tukové buňky na uzdě a celkově tělo v kondici, ale není pravda, že by vás pomerančové kůže zbavily.
Nejlepší cestou, jak kůži co nejvíce vyhladit, je kombinace aerobního a silového tréninku. Zpevníte tak svaly, pokožka bude vypadat napjatější a celulitida nebude tolik nápadná. 

Mýtus č. 3: Když zhubnu, celulitida zmizí

Pokud zhubnete, opticky se opravdu vaše tělo změní. V případě, že hubnete pozvolna, pomalu a přirozeně, výsledkem bude méně tukových buněk v kritických partiích, a tudíž i méně viditelná celulitida. Jestli ale shodíte v krátkém časovém úseku více kilo, může se ve skutečnosti zhoršit vzhled pokožky.
Při redukci váhy proto dbejte na to, abyste kůži dodaly pružnost. A to jak sportem (a posilováním), tak i vhodnou stravou obsahující dostatek ovoce a zeleniny a bílkovin, které jsou alfou a omegou tvorby kolagenu. 

Mýtus č. 4: Řešením je liposukce

Omyl. Odsávání podkožního tuku může ve skutečnosti zhoršit vzhled celulitidy, protože může způsobit nerovnoměrnější rozložení tuku v těle, což má za následek viditelnější ďolíčky. Je to risk za hodně peněz, nemyslíte?

Mýtus č. 5: Celulitidy mě zbaví formující a zpevňující krémy a gely

Bohužel na trhu neexistuje žádný kouzelný produkt, který by celulitidu nechal zmizet - navzdory tomu, co může říkat jakýkoli štítek nebo etiketa.
Ale! Přestože neexistuje žádná speciální léčba, která by svedla k trvalému odstranění celulitidy, klinické studie ukázaly, že přípravky obsahující retinol mohou zlepšit vzhled pokožky. A tak tyto přípravky berte jen jako doplněk v péči o svůj zevnějšek. 

Také si přečtěte:

Reklama