To, co jíme, se projevuje nejen na naší postavě, ale i na naší pleti. Zatímco výživné potraviny jsou pro pokožku prospěšné, konzumace nezdravých a zpracovaných potravin může vést k matné pleti, a dokonce i k jejímu narušení. „Jste to, co jíte," říká indická dietoložka Manpreet ve svém příspěvku na Instagramu. A uvádí 5 mikroživin, které jsou nezbytné pro zdravou a zářící pleť.

plet-fb.jpg

Foto: Shutterstock

Vitamin E

Je dobrým zdrojem antioxidantů a má protizánětlivé vlastnosti. Vitamin E pomáhá uzamykat vlhkost v pleti a podporuje tvorbu kolagenu. Je to jedna z nejúčinnějších živin pro epidermis. Mezi potraviny bohaté na vitamín E patří mandle, arašídy, dýňová a slunečnicová semínka.

Vitamin A

Vitamin A je podle Manpreet také dobrým zdrojem antioxidantů a bojuje proti volným radikálům. Snižuje záněty, podporuje růst nových kožních buněk a chrání pokožku před poškozením. Je tedy zásadní pro obnovu pokožky. Vitamin A obsahují například mrkev, dýně, mango a tmavě zelená listová zelenina.

Vitamín C

Tento vitamín je nabitý antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. Pomáhá omladit pokožku. Dobrým zdrojem vitaminu C jsou například citron, pomeranč, amla, paprika a guava.

Zinek

Nedostatek zinku způsobuje, že naše póry snadno podráždí bakterie a zčervenají. Zinek pomáhá chránit pokožku před UV zářením. Dobrým zdrojem zinku jsou houby, dýňová semínka, cizrna a kešu oříšky.

Selen

Selen je pro zdraví pokožky velmi důležitý. Chrání pokožku před UV zářením a udržuje ji pevnou a pružnou.

Zdroje: Instagram Manpreet, Harvard Health Publishing, Byrdie

Reklama