Metabolismus je děj, při kterém jsou přeměňovány základní složky potravy, a je uvolňována energie. Tyto děje jsou katalyzovány enzymy a jsou nepřetržité. Základní funkcí metabolických procesů je tvorba energie a stavebního materiálu pro organismus. Na konci metabolických dějů jsou odpadní látky, které je nutno z organismu vyloučit. Metabolismus ke své práci využívá bílkoviny, sacharidy a tuky. A když vše pracuje jak má, a tělo neukládá do zásoby, bude metabolismus fungovat jako dobře namazaný stroj!
5bfbf7501a62bobrazek.png
Metabolismus se totiž týká rychlosti, při které tělo spaluje kalorie a přeměňuje to, co spotřebováváme na energii, která se používá k udržení tělesných funkcí.
Základním metabolickým poměrem je počet kalorií potřebných k plnění tělesných funkcí v klidu v 24hodinovém období.

Zatímco je metabolismus přirozeně se vyskytujícím procesem, je to do značné míry ovlivněno naším životním stylem. A my tím pádem v podstatě držíme klíč k tomu, aby se ustálil, váha „nelítala“ sem tam a vy se cítily na jedničku.

Mýtus č. 1: Jíst méně je pro metabolismus lepší

To je velký omyl. Je důležité, aby tělo dostávalo energii od samého rána a po celý den. Teprve pak začne metabolismus pracovat rychleji a lépe. Vaše tělo by nikdy nemělo pocítit hlad.
Naopak, pokud náhle snížíte příjem kalorií, váš metabolismus zpomalí a spálí méně kalorií než předtím. Proto je důležité, aby vaše tělo dostávalo přísun správné energie po celý den a mohlo účinně a efektivně spalovat kalorie.

Mýtus č. 2: Kardio je pro metabolismus nejlepším typem cvičení

Nene, kardio není nejlepším řešením, jak zrychlit metabolimus. Tím jen spálíte větší množství kalorií. Je důležité ale, aby tělo dobře pracovalo z dlouhodobého hlediska, a u toho je metabolismus klíčový. Proto vždy rychlé kardio sporty spojujte s posilováním celého těla a pomalejšími cviky. Vhodné je například posilování s vlastní vahou.

Mýtus č. 3: Zvýšení objemu cvičení pomůže spalovat kalorie

Mnozí odborníci jsou toho názoru, že pokud své tělo budete přemáhat, dostane se do zánětlivého a stresového stavu. Váš metabolismus nebude schopen efektivně pracovat, pokud nedáte tělu čas na odpočinek. A proto se nepřetěžujte, nezapomínejte na odpočinek a vysoce intenzivní cvičení kombinujte s pomalejšími jako je jóga nebo pilates.

Mýtus č. 4: Nízkokalorická dieta vám pomůže snížit váhu

Víte, co je největší sabotáží při držení diety? Nízkokalorická strava a vše co je označeno 0 % kalorií apod. Většina výrobců totiž kompenzuje nedostatek tuku přidáním více cukru nebo jiných přísad právě do těchto typů potravin. Což vede k nabírání hmotnosti.

Jak metabolismus nastartovat?

  • dostatečná hydratace
  • minimalizování stresu
  • minimum alkoholu
  • kvalitní spánek
  • sportovní aktivity
  • vyvážená strava

Také si přečtěte:

Reklama