To, že vymačkávání pupínků není ideálním řešením, jste určitě slyšeli už milionkrát. Není to ale úplně tak pravda. Pupínek si vymáčknout můžete, ale musíte k tomu mít potřebné znalosti. Prsty nebo jiné nástroje k vymačkávání pupínků nejsou většinou řádně sterilizované. Často tedy vznikne otevřená rána, která se může stát problémem a zdrojem infekce. Bakterie se mohou ránou dostat pod kůži a tam začne zánět, který se za dlouho hojí a může zanechat jizvy. A nakonec máte na obličeji ještě větší spoušť, než nadělal samotný pupínek.

Jenomže ne vždycky je čas nechávat pupínek hojit bez toho, abyste na něj nesáhli. Známe to všichni, obzvláště pak ženy. Chystáte se na rande, na večeři, na důležité jednání… a zkrátka se ho potřebujete zbavit co nejrychleji a někdy nezbývá nic jiného než ho vymáčknout. A navíc vás to k tomu opravdu hodně svádí... A s tím se těžko bojuje!

Dermatolog Timm Golüke z Mnichova pro Vogue nedávno vysvětlil několik kroků, které pomohou k tomu, abyste pupínek vymáčkli správně. Pokud je provedete večer, ráno už může být pupínek o hodně menší, nebo zmizí úplně.

shutterstock-475453180.jpg
Foto: Shutterstock
 
Dezinfikujte pokožku

Aby se pupínek neinfikoval, je důležité dezinfikovat ošetřovanou pokožku a prsty. K tomu můžete použít například běžnou dezinfekci na pokožku z drogerie. Sáhnout můžete ale třeba i po Francovce. Dermatolog, stejně jako mnoho kosmetiček, také radí obalit si prsty ubrouskem nebo papírovým kapesníčkem a nemačkat pupínek holýma rukama.

Pupínek nevymačkávejte silou

Aby nedošlo k poškození kůže, nevymačkávejte pupínek příliš silně ani pomocí nehtů. Kůži lehce mačkejte prsty tolikrát, dokud pupínek nepraskne. Pokud to nejde, nechte ho raději být. Není totiž ještě dostatečně zralý.

Znovu ránu vydezinfikujte

Jakmile pupínek vymáčknete, měli byste oblast opět vydezinfikovat, abyste se zbavili bakterií, které se mohly kolem uchytit nebo by se mohly dostat do ranky.

Naneste gel na pupínky

V dalším kroku Dr. Golüke doporučuje aplikovat na místo gel proti pupínkům. Ideální jsou podle něj produkty se zinkem. Ten působí antibakteriálně a vysušuje. Pro rychlejší hojení je dobré, když se pupínek vysuší.

Zalepte ranku náplastí na pupínky

Určitě jste už někdy viděli reklamu na průsvitné náplasti na pupínky. Obsahují protizánětlivé složky, jako je například opět zinek a také kyselinu salicylovou, která taktéž urychluje hojení.

Zdroj: Dr. Timm Golüke/Vogue