shutterstock-1724215012-1-.jpg

Foto: Shutterstock

Příliš se soustředíte na výkon

Někdy si lidé myslí, že aby zhubli, musí každý den hodinu dělat kardio. Jenomže tělo si brzy zvykne. Abyste tedy dále hubli, znamená to, že musíte buď běhat rychleji, nebo čím dál tím delší trasy. Když se vám však podaří jedno nebo druhé, může to vést ke zranění, vyhoření nebo stresu. Místo toho, abyste po jednom výkonu už přemýšleli o dalším, zkuste se spíše zaměřit na efektivitu. Můžete dosáhnout lepších výsledků při spalování tuků a hubnutí, když místo hodinového kardia zařadíte 15 minut intervalového a silového tréninku. Kardio v ustáleném stavu spaluje kalorie pouze během tréninku, zatímco intervalové cvičení a silový trénink mohou pomoci zvýšit rychlost metabolismu a zvýšit spalování kalorií a tuků až po dobu 48 hodin po tréninku.

shutterstock-772510798.jpg

Foto: Shutterstock

Připravujete se o to, co máte rádi

Odepíráte si všechno možné, ale pak si po večeři nedáte dezert a sedíte a užíráte se tím. Když to takhle uděláte víckrát, možná to skončí tak, že si sladkého dáte až příliš. Nebojte se tedy dát si každý den nějakou sladkou tečku. To, co máte rádi. Samozřejmě to ale nepřehánějte. Necítit se ochuzený pomáhá vytvořit si ze zdravého stravování realistický životní styl, místo toho, abyste jen čekali, až dojdete do konce a dieta skončí.

shutterstock-1156284181.jpg

Foto: Shutterstock

Nezaměřujete se na proteiny

Lidé se často zaseknou v obavách, kolik sacharidů a tuků snědli. Často se ale zapomínají zaměřit na protein. Do jídelníčku tedy přidejte více bílkovin. Není nutné vynechávat sacharidy. Obzvláště, pokud intenzivně cvičíte, potřebujete je. A ani tuk není zlo! Pokud budete konzumovat málo tuku, pokazíte si hladinu hormonů a zpomalíte nebo dokonce úplně zastavíte dosahování výsledků. Pokud se zaměříte na bílkoviny, nejen že vybudujete čistou svalovou hmotu, ale ve skutečnosti spálíte více tuku a budete se cítit plnější. Protein má navíc vyšší termogenní účinek, takže při zpracovávání bílkovin ve skutečnosti spálíte více kalorií. Studie termogeneze také ukázaly, že jedna z nejdůležitějších rolí proteinů při regulaci tělesné hmotnosti je způsobena tím, že zvyšuje pocity sytosti. Pokud tedy nepřijímáte dostatek bílkovin, může to být důvodem, proč nehubnete.

shutterstock-684710068.jpg

Foto: Shutterstock

Neustále snižujete kalorie

Často si myslíme, že hubnutí znamená méně jíst. Kalorický deficit je důležitý. Ale pokračování v neustálém snižování kalorií nemusí být řešením. Pokud si odepřete příliš mnoho kalorií, vaše energie klesne. Můžete tak dokonce zastavit nebo výrazně zpomalit metabolismus. Bude to navíc bránit nejen vašemu fitness pokroku, ale i pokroku v hubnutí. Můžete se dostat dokonce i tak daleko, že budete mít neustále hlad. A to nedělá nikoho šťastným! Navíc, pokud máte neustále pocit hladu, v určitém okamžiku se přestanete ovládat a skončí to třeba tím, že vyjíte ledničku. Přejídání pak vede k pocitu viny. Což může vést k dalšímu vymetení ledničky. A nakonec vše může skončit hůř, než jste plánovali. Takže ano, snižte svůj příjem kalorií, ale ne příliš.

shutterstock-1802971861.jpg

Foto: Shutterstock

Nesledujte, co děláte

Pokud pořádně nedáváte pozor na to, co jíte, a pokud nesledujete, co funguje, neuvidíte výsledky! Sledujte, co jíte a držte se jídelníčku. Jinak si totiž třeba vůbec nemusíte uvědomovat, jak málo jste do sebe dostali bílkovin, i když máte pocit, že jich bylo dost.  A možná vás dokonce překvapí skryté kalorie v určitých potravinách. Pro začátek si třeba zaznamenávejte, co jíte a dívejte se na složení jídla. Pak můžete v jídelníčku provádět postupné změny. Je to rozhodně lepší než skákat od diety k dietě.

shutterstock-435296299.jpg

Foto: Shutterstock


Zdroje: Instagam výživové poradkyně Azry Khan, Redefining Strenght