vodopad

Slovinsko zůstává ve stínu svého většího a známějšího“ bratra“ Chorvatska. Často je pro nás jen tranzitní zemí, kterou projíždíme k moři. A je to velká škoda. Udělejte jednou výjimku a dejte mu přednost. Pokud nejste vyložení „lenoši“, rozhodně nebudete litovat.

bled

Už ani nevím, jak je to dávno, co jsem na Slovinsko slyšela pět ódy. Je tam nádherně, levně, čisto a žijí tam úžasní lidé, kterým rozumíte. Tam by určitě stálo za to strávit dovolenou. Najít si útulný penzion a užívat si klidu panenské přírody někde v horách.

 Tato slova mi utkvěla v paměti, ale stejně jako ostatní suchozemci mě to přece jen táhlo k moři. A Slovinsko muselo chvilku počkat. Ale jeho čas nakonec přišel, i když jen v podobě prodlouženého víkendu. Ale beru ho jako chutný předkrm, který mě navnadil na hlavní chod.

piran

Slovinsko mě nadchlo a určitě se tam brzy vrátím. Za tři dny jsme sice viděli vše, co jsme si naplánovali, ale takovou „rychlovku“ si tato úžasná země nezaslouží. Pokud Slovinskem občas projíždíte, zkuste zvolnit, nebo ještě lépe zastavit. Věřte, že nebudete litovat a možná si příště naplánujete dovolenou právě tam.

jezero bled

Proč bych vám Slovinsko doporučila?

  • Je to blízko. Vzhledem ke kvalitě rakouských dálnic, na něž ve Slovinsku plynule navážete, jste tam coby dup. Silnice jsou tam prostě jedna báseň. Najde-li se nějaký „škarohlíd“ a šťoura, ať si vzpomene na „propracovanou“ dálniční síť u nás a zkusí to porovnat.

lublan

  • Je tam úhledně. Všudypřítomný pořádek vás „praští do očí“. Nejen ve městech, ale v krajině. Stačí se dívat kolem sebe a je vám jasné, že tamním lidem není jedno, co je za humny. Svědčí o tom nejen upravené domy a statky, které spolu vzájemně ladí (barevně i architektonicky), ale i dokonale posekané nebo spasené louky, nikde žádná zanedbaná zákoutí, zarostlé příkopy, nebo dokonce skládky haraburdí… A vy si musíte položit otázku, proč to takhle nejde u nás. Copak máme svou zemi méně rádi?

bled

  • Lidé jsou pohodoví a přátelští. Usmívají se, dokážou si užívat života a vyzařuje z nich klid. Nedívají se do země, nebo do mobilů, ale kolem sebe. Vzájemně komunikují a živě gestikulují. Rádi navazují kontakt, a když jim řeknete, že jste z Čech, úplně se rozzáří a dávají k lepšímu, co všechno o nás znají. A my můžeme zabodovat, protože alespoň jednoho slavného Slovince známe všichni. Architekta Josipa Plečnika, který svůj nezaměnitelný rukopis zanechal nejen ve své domovině, ale také v Praze.
  • Domluvíte se, i když neumíte žádný cizí jazyk. Slovinci umí dobře anglicky, ale budete jim rozumět (a oni vám), i když budete mluvit svou mateřštinou. Jsou to hodně podobné jazyky a vy si alespoň oddychnete, pokud to s vaší angličtinou není zrovna slavné.
  • Na své si přijdou milovníci hor i moře. Délkou pobřeží se Slovinci nemůžou Chorvatům rovnat, ale pokud nejste vyloženě plážový povaleč, a vystačíte si s pohodovou atmosférou přímořských městeček, nebudete o nic ochuzeni.

pirn

Do Slovinska se jezdí především kvůli horám, kopcům, skalám, jezerům a řekám. Poznávání těchto přírodních krás uspokojí hlavně aktivní jedince.

alpy

Co byste si neměli nechat ujít, kdybyste měli na Slovinsko jen jeden den? Rozhodně Lublaň s Plečnikovým trojmostím a kolonádou, hradem, půvabnými starobylými uličkami a nábřežím s kavárničkami, které připomínají malou Paříž.

nabrezi lublan

Podívejte se do fotogalerie:

Foto: autorka a Tereza Haklová (snímky z Alp)

Čtěte také:

Reklama