Kyselina hyaluronová
Jedná se o látku tělu vlastní, která je zodpovědná za hydrataci a regeneraci pokožky. S věkem jí však v těle ubývá, proto bývá pokožka často dehydrovaná a dochází k jejímu rychlejšímu stárnutí. Právě kyselina hyaluronová se proto stala velmi oblíbenou složkou omlazující kosmetiky. Touto látkou (a navíc v nesrovnatelně silnější koncentraci) také můžete doslova nadopovat svou pleť v rámci různých druhů ošetření na estetických klinikách.
 
„Kyselinu hyaluronovou nejčastěji používáme k zjemnění vrásek v obličeji, například jí řešíme vrásky okolo úst, tzv. nosoretní rýhy. Její pomocí také často ošetřujeme oblast pod očima, kde díky ní dochází k vyrovnání prohlubní a zneviditelnění kruhů pod očima. Stejnou látku v podobě gelové výplně pak tenkou jehličkou či kanylkou aplikujeme také do rtů pro jejich hydrataci, zvětšení i vyrovnání případné asymetrie. Nakonec lze touto kyselinou provést i hloubkovou hydrataci pleti v rámci tzv. mezoterapie,“ uvádí korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.
 
Kolagen
V kvalitní anti-age kosmetice zpravidla nechybí ani kolagen. Rovněž se jedná o látku tělu vlastní, která spolu s elastinem zodpovídá za pevnost a pružnost pleti. Také kolagenu ale s věkem v pleti ubývá, proto se kontury naší tváře stávají čím dál více ochablejší. Klíčem k pevnější, vitálnější a na první pohled mladší pokožce je však nejen kosmetika podporující zpevnění kolagennových a elastinových vláken, ale také ošetření, které v kůži aktivují jeho opětovnou tvorbu.
 
„Produkci kolagenu v pleti lze podpořit v podstatě jakýmkoliv esteticko-dermatologickým ošetřením, při kterém dochází k mikroskopickému narušení povrchu kůže. Tímto procesem se totiž kůže přirozeně začíná hojit. Při její regeneraci pak postupně dochází k obnově tvorby kolagenu,“ vysvětluje proces korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová rovněž z MEDICOM Clinic. Podpořit opětovnou tvorbu kolagenu podle ní dokáže například radiofrekvence. Jedná se o ambulantní estetické ošetření, při kterém dochází k žádoucímu prohřátí pleti.
5a86b40a49d8eobrazek.png
 
Ovocné kyseliny
Také ovocné kyseliny mají v lékařské omlazující kosmetice své místo. Známá je zejména kyselina glykolová, která patří mezi tzv. alfa hydroxy kyseliny (AHA) a je přírodní složkou cukrové třtiny. Kyselina glykolová napomáhá s vyhlazením jemných linek a vrásek, způsobuje jemné olupování kůže urychlující obnovu kožních buněk, vyrovnává nerovnoměrné pigmentace a stahuje póry.
 
Dále se do anti-age přípravků přidává kyselina citronová, která se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Má silné antioxidační účinky a slouží právě k prevenci stárnutí pleti. Je to posilující složka, která v dermokosmetice pomáhá řešit například poškození pleti sluncem. Dotřetice nelze opomenout kyselinu mandlovou, která se přirozeně vyskytuje v mandlích. Tato kyselina svědčí zejména mastné pleti, která ji do sebe snadno absorbuje. Je to látka, která rovněž zpomaluje stárnutí pleti, má přirozené antibakteriální účinky a snižuje mastnotu pleti bez toho, aby ji vysoušela.
 
Vitamin A a jeho deriváty
Platnou složkou anti-age kosmetiky je také Retinol a další formy vitaminu A. S používáním přípravků obohacených o tyto složky je vhodné začít nejpozději okolo čtyřiceti, nicméně máte-li pocit, že vaše pleť stárne snad až příliš rychle, můžete si krém či sérum určitě pořídit už dříve.
 
„Pokud s těmito složkami teprve začínáte, raději volte přípravky s nižší koncentrací a postupně na ní přidávejte. Zpočátku je také lepší používat tuto kosmetiku například jen třikrát do týdne a kombinovat produkty s hydratačním krémem, který pleť zklidní a zamezí jejímu olupování. Obecně se přípravky s Retinolem doporučují používat spíše na noc, protože po nich pleť bývá citlivější na UV záření, ale dnes už se Retinol i další formy vitaminu A často objevují také v denních krémech spolu s dostatečnou UV ochranou," uvádí lékařka Katarína Třísková.
 
Vitamin C 
Tento vitamin slouží jako prevence tvorby vrásek, navíc má silný protizánětlivý a depigmentační efekt – jinými slovy brzdí působení enzymu ovlivňujícího tvorbu pigmentových skvrn. Vitamin C také podporuje syntézu kolagenu v pleti a podobně jako vitamin E představuje velmi účinný antioxidant. „Pro navýšení účinku se vitamin C v lokálních přípravcích často objevuje právě v kombinaci s vitaminem E, anebo s dalšími látkami, k jakým patří sója, lékořice či zinek,“ dodává na závěr Katarína Třísková.

Reklama