Téměř půlstoletí uplynulo od krvavého potlačení povstání tibetského lidu armádou Čínské lidové republiky, na jehož konci zůstalo 80 tisíc mrtvých Tibeťanů. Číně se na rozdíl od Tibetu daří a těší se na olympiádu.

Celý svět se připravuje na monstrózní olympijské hry, které se letos uskuteční v Pekingu. Myšlenka Her je hluboce spjata s lidskou důstojností. Olympijská charta, ke které se čínská vláda hlásí, uvádí, že: „Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí."Hra skončila-osvoboďte Tibet!

 

Hlášení se k olympijským ideálům je ovšem ze strany Čínské lidové republiky další z mnoha lží, jimiž se snaží „krmit“ svět. Právě dnes, 10. března, si připomínáme výročí povstání tibetského lidu v roce 1959 proti násilné okupaci země na střeše světa.

 

Jako každoročně si všichni lidé, kterým světový mír nepřijde jen jako prázdná fráze, připomínají po celém světě hlubokou křivdu, která byla ze strany Číny na tibetském národu spáchána. V České republice se dnes v mnoha městech na náměstích a radnicích objeví vlajky Tibetu, aby tak i naši občané vyjádřili sounáležitost s trpícími a zároveň nesouhlas s totalitní mocnářskou politikou v Asii. Klub Strany zelených se zasadil o to, že dnes vůbec poprvé visí tibetská vlajka i na budově parlamentu.

 
 

V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů.

 Jeho svatost dalajlama

„Vlastní historie naší země ukazuje, jak je důležité zastávat se pronásledovaných - třebaže jsou na druhé straně světa. Ochranu lidských práv považuje Strana zelených za velmi důležité téma. Vyvěšením tibetské vlajky chceme vyjádřit, že nám osud Tibeťanů, jejich kultury a jejich země není lhostejný,“ vysvětlila předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Kateřina Jacques.

 

Pokud nesouhlasíte s postoji ČLR v rámci tibetské otázky, máte možnost se dnes (10. 3.) od 18:30 v Praze zúčastnit protestního shromáždění proti porušování lidských práv v Tibetu. Akce se tentokrát nebude konat přímo před čínským velvyslanectvím, které si prostor na celý den zabralo k propagaci olympiády (Peking 2008), ale v těsné blízkosti velvyslanectví před křižovatkou Pelléovy a Štursovy ulice.

Tibetská vlajka

 

 

 

Zajímá vás osud národa na druhé straně světa? Souhlasíte s protežováním čínských zájmů ve světě? Má smysl pořádat demonstrace proti totalitním molochům? Máte rádi dalajlamu?

 

Reklama