Někdy se mi prostě nepodaří nikomu z rodiny včas vnutit jídlo, které zbylo.
Musím ho pak vyhodit a hrozně u toho trpím. Vzpomenu si totiž vždy na svou babičku…
Moje babička mi často vyprávěla, jak žili v časech jejího mládí
Nejvíce mi fascinuje, kterak si vystačili s tím, co svými silami vypěstovali a jak spořivě uměli hospodařit.
Nedávno mi například říkala, jak se zužitkovala i voda od nádobí.
Nepřidával se do ní žádný odmašťovací prostředek (také zřejmě ještě žádný neexistoval) a voda, ve
Každé stéblo trávy, každý dar přírody, který vypěstovali, našel svůj užitek.
Musela se krmit zvířata a drůbež, a tak nikomu vůbec nepřišlo na mysl něco vyhodit. Možná tak na kompost, který se opět zužitkoval dále.
Jak nemyslitelné dnes
Kolik odpadků má vaše rodina? Uvědomíte si někdy, kolik toho vyhazujeme a jak velké množství jakéhokoliv odpadu tvoří například obaly nebo věci, které jsme vyměnili za novější. A to i přesto, že ještě zcela nedosloužily, na trhu se jen objevily věci modernější, lépe funkční a za přijatelnou cenu.
Kdo by odolal
Jsme skupina konzumentů, která je obklopena nátlakem reklamy a stále prudce stoupající technické kvalitě produktů moderní doby. Je těžké například luxovat dosluhujícím a málo funkčním luxem, když v nejbližším hypermarketu je právě v akci přistroj s třikrát větším výkonem za cenu desetiny našeho platu. Starý se prostě vyhodí a radosti je jak o posvícení…
Víte, nad čím se babička podivovala nejvíce?
Nad tím, že si lidé kupují vodu v plastových lahvích. Do svého vysokého věku pila jen vodu z vodovodu. Tvrdila, že je velmi dobrá. Nechápala, kolik plastových lahví se tím, že jsou lidi tak hloupí, potom vyhazuje. Dokonce ve svém věku třídila odpad.
Fakt, že se v mé rodině čas od času nepodaří sníst všechno jídlo a já pak musím něco vyhodit, jsem jí raději nikdy neprozradila. Styděla bych se…
A co vyhazujete vy?
Nový komentář
Komentáře
kua proč je zase ten debilní červenej reklamní čtvereček v textu
Fiha, ja tam mam ale chyb, omlouvam se. To sa tak niekedy prihodi, ked clovek po sebe necita co napisal.
"Je těžké například luxovat dosluhujícím a málo funkčním luxem, když v nejbližším hypermarketu je právě v akci přistroj s třikrát větším výkonem za cenu desetiny našeho platu."
Hej, to je uplne pravda. Totiz, ked vysavam starym vysavacom ktory nefunguje poriadne, tak na tom miniem viacej energie a mam horsi vysledok (tudiz musim vysavat castejsie a tym padom zase minat energiu) ako ked si kupim nieco novsie co ma lepsiu kvalitu a malo by to dobre fungovat nejake dalsie obdobie. To snad uznate, nie? Mimochodom, my byvame v basemente (prizemnom byte) blizko vacsej cesty a parkovisko mame rovno pred oknami, a mame tu vela prachu. To ja sa mozem tiez stazovat, ze preco ti ludia chodia tolko autami. Lebo cim viacej jazdia autami, tym viacej skodlivych vyfukov vo vzduchu a tym viacej prachu u nas doma. A ani v ramci setrenia energiou nebudem zit v byte zo vselijakymi skodlivymi casticami. To mi ten novy vysavac za to stoji.
My sme nedavno vymenili stary, dosluhujuci monitor za novy LCD 17" display. No a co? Ked sa nad tym clovek zamysli, tak ten LCD monitor NAPRIEK TOMU ZE JE VACSI A MA LEPSIU KVALITU OBRAZU, tak zerie menej energie. Takze je vlastne vyhodnejsi pre zivotne prostredie. Okrem toho, ako je vseobecne zname, ziarenie z televiznej a monitorovej obrazovky (myslim hlavne tych starsich typov) je skodlive na oci. Takze takto si vlastne setrim svoj zrak. To mi za to tiez stoji. A okrem toho, ten stary monitor uz mal asi desat rokov, uz ani poriadne nefungoval (postupne na nom tmavol obraz a ak sa nanho nahodil screensaver, tak potom ked sme to zase chceli pouzovat tam poskakoval obraz), a okrem toho sa nam stavalo, ze obcas sa obrazovka uprostred prace uplne vypla a nebolo mozne nahodit obraz nazad. Bolo to tmave ako noc a iba cez stred isla taka svetla biela ciara. Proste finish. Takze sme monitor radsej vymenili za novy hned ako sa dalo a mali sme s toho aj poriadnu radost (teda aspon ja). Predsa potrebujem mat nieco co je dobre a funkcne a nie nieco co je stare, poriadne nefunguje, moze kazdu chvilu odist (a pritom hrozi riziko straty dat, napriklad ak si clovek pise esej a zrazu to skape, tak je vsetko v keli) a este je pritom aj zdravotne zavadne. Takze zhrnute: nic nie je len ciernobiele. A okrem toho, obaly od novych elektronickych pristrojoch (vacsinou su to papierove krabice, vsakano) sa tiez daju vyhodit do zberu papiera, kde sa zuzitkuju. Rovnako ako plasticke flase od mineralky (+inych napojoch), kelimky od jogurtov, atp. Tuna v Kanade v niektorych mestach za to dokonca davaju pokuty, ak niekto vyhodi nieco co patri do zberu iba do obycajneho kontajnera.
My vodu pijeme chlorovanu z kohutiku, ale stepfather ju vzdycky prevara asi pol hodinu v takom velkom hrnci. Tak z nej odide chlor a znicia sa aj nejake tie zvysujuce bakterie. Takouto prevarenou vodou potom riedime brusinkovy dzus. A v lete si okrem toho mozeme kupovat aj polsku mineralku (slovensku tu nepredavaju). V skole si vodu vo flasi nekupujem, to si bud donesiem nieco z domu alebo si tam kupim ovocny dzus. Ak uz za to mam dat peniaze, nech to ma aspon dobru chut. A jedlo sa tiez snazim nevyhadzovat.
Fiona: málo studená
? my jí máme tak ledovou, že si jí musím kombinovat s teplou aby mě nebolelo v krku
a doma taky piju vodu z vodovou, dám si trochu šťávy a jsem spokojená
Juli: kazde leto brigaduji na poste.Obcasne povolani listonosky me bavi,jsem mezi lidmi a hlavne to neustale behani ma vyborny vliv na postavu
. Prosla jsem nekolika pracovisti a na kazdem se prispiva na piti. Nekde ve forme penez na vyplatni pazce,jinde plna lednice vod,kde si kazda muzeme vybrat.Samozrejme se predpoklada,ze si nikdo nepotahne 10 lahvi domu.Vetsinou je 1 lahev 1,5l na 1 den pro 1 osobu.
my máme v práci ten stroj na vodu, dá se tam 20 l barel, máme to v 5 lidech na 3 dny nebo tak nějak každej si natočí do skleničky a je to
jednou za měsíc přijede firma a vymění barely prázdné za plné
Juli: když jsem byla ještě zaměstnaná, kupovali nám vodu jen ve dnech, kdy teplota venku přesáhla 30°C. Každému 1.5 l vody na den. A v jiné firmě nám zase dávali poukázku na 30,- Kč do podnikové kantýny, na nákup nápojů. Ale někde taky nedávali nic... Ale většina firem nám vodu dávala, to je fakt.
Juli: a co si třeba do tý PETky natočit vodu doma? Nemusela bys ji kupovat...
Lůca: proč "pražákům"?
Bydlím v Praze 9 a vodu máme úplně v pohodě
. Zato když jsem bydlela na vsi (850 obyvatel), tak jsme pitnou museli brát z vlastní studny, protože z vodovodu tekl příšerný humus
.
Jestli můžu doporučit, tak nějaký filtr na vodu. Jestli třeba neznáte e-spring. Je teda o "dost" dražší, než filtry, které běžně seženete, ale výsledek je perfektní
. Možná, že to zní blbě, ale je to nejlepší filtr na světě a je starý možná 3 měs. Nedá se sehnat v krámě, ale pražákům bych ho vřele doporučovala. Berte to jenom jako radu. Nechci nikomu nic nutit.
Vivian: A souhlasím s tebou, voda v lahvích se kazí. Zkuste si někdy otevřít vodu v petce a nechat jí do druhého dne, nebo i možná dýl...zesmrádne, no humus fakt
.
Jo děvčata, možná by jste se divili co je to za vodu v těch láhvích. Je to klasika, jako z vodovodu
. Akorát není tak ovoněná chlorem, ale jsou v ní jiné věci. No ale nebudu vám kazit chuť. Asi před měsícem jsme byla na školení o vodě a prej asi cca 30% rakoviny je z vody. Je fakt třeba Rajec, nebo tak se ještě dají, ale kvalita tam žádná není. Prostě akorát lépe chutnají a lidé hold myjí lepší pocit, že nepijí vodu z vodovodu
.
S tou vodou to není tak snadný - v Praze 5 tekla dobrá, teď na Praze 4 taky, ale u tchánovců v Přerově teče z kohoutku přechlorovanej humus a v práci kousek za Prahou taky. A protože nemám ráda sodovky, ani sirupy, ale piju čistou nebublinkovatou vodu, holt si ke tchánovcům kupuju balenou. V práci nám ji pořizuje firma. Ale když balenou, tak Aquillu, nebo tak něco a ne noname lahve s vodou bůhvíjakého původu..
*daisy*: to já občas (i když dost zřídka) něco vyhodím, hlavně tehdy, když špatně odhadnu budoucí spotřebu a chutě. Třeba koupím půlku chleba (a říkám si u toho "Koupíš jen půlku, on se te'd chleba moc nejí"
) a za tejden stejně vyhazuju plesnivou patku, protože toho chleba bylo moc
Něco sice suším pro Koblížka, on si na tom brousí zuby, ale všechno holt nespotřebuje...
Jeden čas jsme jedli špenát skoro denně, a tenhle pytlík nám tam z těch časů nějak... zbyl...
Mrazák je fajn věc, ale... Já už mám v mrazáku asi rok pytlík špenátu a pořád se nemůžu odhodlat ho udělat
Meander: nedivim se jim,..taky pekna poznamka...
, nebylo na ni
), tak potraviny prakticky nevyhazuju (akorat ted jsem pres vikend zapomnela rajce a shnilo
). Prakticky vsechno, co by hrozilo podlehnout zkaze driv, nez bude zkonzumovano, skonci v mrazaku a kdyz pak prijedu po ctrnactidenni dovolene staci "zalovit" v mrazaku a mam navareno
Od te doby, co mam lednicku (asi pul roku jsem existovala bez ni
Vivian: Moje babi krmila slepice třeba týden namočeným chlebem. Měla to v kýbli v kuchyni a bylo to tmavozelené a chlupaté. Skoro bych čekla, že to v noci chodí po bytě...
A slepice pořád kapaly na játra. Nedivím se jim.
ještěrka.ehp: to je taky nad moje chápání, jak může někdo psovi dát k jídlu plesnivé, hnijící nebo třeba připálené zbytky jídla...
Ťapina: přesně to taky nechápu, asi je to něco psychologickýho
lidi mají (nevím přesně proč) pocit, že voda v láhvi je lepší než voda z kohoutku. Přitom jsem už několikrát četla, že voda z vodovodu má mnohem lepší vlastnosti než voda balená. Jedním z mínusů balené bylo hlavně to, že v té stojaté vodě v láhvích se můžou vesele množit bakterie (a taky množí a je jich tam podstatně víc než ve vodě z vodovodu, kde bakteriím pšenka moc nekvete)
.
ještěrka.ehp: to já taky, naše máma takhle oddělala psa, má chudáček chronickej zánět slinivky a nedokáže bez léků sám strávit jídlo.
jěště dodatek, když jedu domů na víkend tak piju vodu z vodovodu, máme vlastní studnu a vodu vhodnou i pro kojence a jak říká taťka ani slivovicu nekalí
no prostě mňam mňam