phone.jpg

Foto: Shutterstock

Mnozí z nás tráví dlouhé hodiny nejen u počítače, ale také na mobilním telefonu. Ten většinou používáme hned ve chvíli, kdy se vzbudíme až do doby, než uleháme ke spánku. Hlavně během pandemie nám telefony pomáhaly udržovat kontakty s našimi přáteli a rodinou. Nadměrné používání smartphonů je však zdraví škodlivé. Může způsobovat bolesti hlavy, bolesti krku, problémy se zrakem anebo také problémy s pokožkou jako jsou vrásky či akné.
 
Kožní problémy, které může nadměrné používání telefonu způsobovat:

Akné

Každý centimetr vašeho telefonu je pokryt bakteriemi, což z něj dělá pravděpodobně nejméně hygienickou věc, kterou denně používáte. Pokaždé, když s někým telefonujete, tyto bakterie přistanou na vašem obličeji a mohou způsobit zánět. Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je každý den telefon vyčistit antibakteriálním ubrouskem.
 
Alergie

Pokud se vám na tvářích objeví vyrážka, je velká šance, že jde o alergickou reakci na váš telefon. Ne všechny, ale mnoho telefonů obsahuje nikl a chrom, které mohou způsobovat alergickou kontaktní dermatitidu. Tomu můžete předejít tím, že svůj mobil dáte do plastového nebo gumového ochranného krytu.
 
Vrásky

Neustálé hledění a mžourání do obrazovky může způsobovat vrásky kolem očí nebo mezi obočím. Odborníci doporučují držet telefon v úrovni očí. Také můžete jako prevenci používat oční krémy, které podporují tvorbu kolagenu a pomáhají zpevnit pokožku kolem očí.
 
Světlo

Modré světlo z telefonu proniká hluboko do pokožky. Nepřetržité používání telefonu může vaší pleti ublížit stejně, jako jedna hodina pobytu na slunci bez ochranného krému. Jednoduchým trikem, jak se vyhnout pigmentaci z modrého světla, je změnit svůj zvyk a netrávit na telefonu tolik času. Můžete si telefon také přepínat do tmavého režimu a snižovat jas. V dnešní době už existují i krémy, které pokožku před modrým světlem chrání.

shutterstock-1724464564.jpgFoto: Shutterstock
 

 
Zdroj: Soumali Adhikary, Indian Express

Reklama