Hustý, dokonale zastřižený a nádherně zelený. Živý plot je vizitkou každého zahrádkáře. Skýtá nejen soukromí, ale také stín. Příjemně odděluje hlučné okolí a vaší zahradu. Upravit živý plot není jen tak – je třeba mu věnovat pravidelnou péči a zvolit vhodné nástroje. Na co při úpravě a zastřihávání dbát?

Gardena

1. Stříhejte ve správnou dobu

Péče o živý plot spočívá především v pravidelném zastřihávání a tvarování. Jedině tak může plot zdravě růst a houstnout. Stříhání závisí na typu dřeviny. Obvykle je upravujeme až třikrát do roka. Výjimkou jsou jehličnany, kterým většinou stačí pouze jeden střih ročně. ,,Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu,“ radí Tomáš Nevečeřal specialista firmy Husqvarna.

2. Správné nástroje jsou základ

Zastřihávání plotu může být velmi vysilující a náročná práce, pokud nezvolíte vhodné nástroje. Můžete vybírat z nůžek na jemnou práci přes benzinové či elektrické plotostřihy, které vám střih podstatně zrychlí a zjednoduší. Vždy vycházejte z charakteru vašeho živého plotu a dbejte na pohodlí při práci. ,,Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, použijte ruční nůžky na živý plot pro jemnější práci, nůžky na živý plot s pilovým ostřím na silnější větve, a odvětvovací nůžky na ty nejsilnější větve,“ uvádí Nevečeřal.

Gardena

3. Jak vybrat plotostřih

Pokud dřevina vyžaduje časté zastřihávání, vyplatí se vám elektrický plotostřih Husqvarna 536LiHD60X. Disponuje akumulátorovou baterií umístěnou na zádech, takže se se strojem velmi dobře pracuje. Plotostřih je lehký, neprodukuje emise a nehlučí. Jedná se o ideální volbu pro ženy.

Na velké plochy a tlustší větvičky volte benzinové plotostřihy. Jednotlivé stroje se liší výkonem a délkou střihací lišty. ,,Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová,“ podotýká Neveřečal.

4. Bezpečnost především

Plotostřih patří k náročnějším strojům, které si žádají vyšší dávku obezřetnosti. Než se pustíte do práce, zopakujte si základní pravidla:

  • Před stříháním zkontrolujte, zda jsou nástroje udržované, čisté a nabroušené. S tupými plotostřihy zanecháte po řezu roztřepené konečky větví, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci.
  • Vždy se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze, než začnete se strojem manipulovat. (Např. při přenášení či zvedání.)
  • Používejte osobní ochranné pomůcky. Nikdy nezapomínejte na ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba anebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukuje riziko zranění.

Vyberte si plotostřih a doplňkové příslušenství od Husqvarny:

NOVINKA! HUSQVARNA 536LiHD60X

GardenaLehké a tiché nůžky na živé ploty pro profesionální použití s bateriovým pohonem. Mají ​​60 cm dlouhou oboustrannou střihací lištu, nový patentovaný motor a výkonnou baterii, která vám umožní maximálně využít váš pracovní čas. Otočná zadní rukojeť usnadňuje stříhání ve vertikální i horizontální poloze. Baterie Li-Ion 36V poskytuje stejně vysoký výkon, spolehlivý provoz a dlouhou životnost jako benzínový motor - ovšem bez přímých emisí. Na jedno nabití s ní vykonáte tolik práce jako na jednu nádrž benzínu.

 Doporučená prodejní cena je 12 990,00 Kč včetně DPH.

 

AKCE! HUSQVARNA 226HD75S

Jedná se o dobře vyvážený a robustní plotostřih s dvojitým ostřím a motorem X-Torq ®. Robustní konstrukce zaručuje dlouhou životnost stroje i při těžkých provozních podmínkách. Zadní rukojeť je nastavitelná, což ulehčuje stříhání živých plotů po stranách a shora. Díky ostrým a mohutným řezacím zubům dosahuje stroj  vysoké produktivity a dlouhé životnosti. Samostatné startovací zařízení umožňuje v případě potřeby snadnou výměnu startovací šňůry. Antivibrační tlumiče navíc efektivně tlumí vibrace, což šetří paže a ruce obsluhy.

HUSQVARNA

Doporučená prodejní cena je 16 650,00 Kč včetně DPH. Nyní v akci na www.husqvarna.com/cz za 15 490,00 Kč včetně DPH.

 

AKCE! HUSQVARNA 122HD60HUSQVARNA

Plotostřih Husqvarna 122HD60 je ideální volbou pro nadšené zahrádkáře, kteří chtějí docílit dokonale upraveného živého plotu.  Uživatelé ocení zejména nízkou hmotnost, váhu a nastavitelnou zadní rukojeť díky čemuž se se strojem skvěle pracuje. Dlouhá stříhací lišta zajišťuje prodloužený dosah. Výhodou je i odhlučnění motoru a antivibrační tlumiče, které efektivně tlumí vibrace, takže šetří vaše paže a ruce.

Doporučená prodejní cena je 9 990,00 Kč včetně DPH.  Nyní v akci na www.husqvarna.com/cz za 9 290,00 Kč včetně DPH.

Ochranné brýle Clear X

HUSQVARNA

Jedná se o ochranné brýle s čirými skly, odolnými proti poškrábání. Obroučky brýlí mohou být prodlouženy a skla nakloněna. Poskytují tak dokonalou ochranu před nečistotami. Brýle jsou dostupné v různých variantách, např. se slunečními skly.  Splňují požadavky EN 166 a Ansi Z87 +.

Reklama