Foto: Shutterstock
1. Nevystavujte mobil horku
Přehřívání mobilních telefonů se v létě dá jen stěží vyhnout, ale je třeba mít na paměti, že jim horko škodí, obzvláště pak jejich bateriím. Optimální teplota pro fungování mobilu se pohybuje okolo 20 °C. Obecně pro baterii, potažmo celé zařízení, není vhodné, pokud ho necháte na přímém slunci. Proto je potřeba mobil před vysokými teplotami chránit.
Nevystavujte zařízení horku a nenabíjejte ho na slunci. Je jasné, že mobil budete chtít mít na dovolené pořád při ruce. Člověk nikdy neví, kdy se objeví něco zajímavého, co bude potřeba zachytit. Lidé si tak často odloží zařízení na vyhřátý stolek, lehátko, nebo dokonce zábradlí. Tím ale jeho baterii vystavují největšímu nebezpečí. Mobil poté nejenže nejde udržet v ruce, ale zároveň se ničí. „Dochází k rychlejšímu vybití baterie, pro kterou je vysoká teplota fatální. Naprosto nevhodné je položit zařízení například na rozpálené kovové povrchy nebo palubní desku auta,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel předního internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký výběr akumulátorů do mobilních zařízení. „K okolní teplotě se navíc přidává ještě odpadní teplo, které vzniká fungováním telefonu. Například u počítačů je přebytečné teplo odváděno pomocí ventilátorů, těmi ale mobily nedisponují. Proto není vůbec vhodné vystavovat zařízení přímému slunci na dobu delší, než je nezbytně nutné. Přehřívání baterii vybíjí, a zároveň snižuje její životnost. V extrémních případech může vést až k jejímu výbuchu,“ popsal Tlapák.
2. Chraňte svá zařízení před vlhkem
K horkým letním dnům neodmyslitelně patří i pobyt u vody. A právě ta je původcem nejčastějších příčin poruch mobilních telefonů. „Na vině jsou minerály, které obsahuje zejména mořská voda. Ty způsobují korozi elektronických obvodů,“ upozorňuje Radim Tlapák. Kromě přímého kontaktu s vodou není vhodné mobily vystavovat ani vysoké vlhkosti vzduchu. I před tou byste proto svá zařízení měli chránit, a to například pomocí vodotěsných obalů. Pokud se vám mobil nepodaří před vodou uchránit a celý ho vykoupete, musíte z něho co nejrychleji dostat vlhkost ven. Pokud je to možné, vyjměte ze zařízení akumulátor, otřete zejména konektory suchým hadříkem a nechte vše vysušit na vzduchu. Zařízení je možné vložit i do rýže, která vlhkost absorbuje, dejte však pozor, aby se zrnka nedostala do otvorů. Přístroj opětovně nabijte a zapněte, až když je mobilní telefon zcela suchý.
3. Pozor na pády mobilu do písku
Na pláži hrozí nejen nebezpečí z přehřátí nebo navlhnutí, pro mobilní telefony a jejich baterie jsou riziková i zrnka písku nebo malé kamínky. Ty se totiž mohou dostat do portu pro nabíjení a omezit tak možnosti kontaktu nabíječky s akumulátorem. Při nabíjení pak může docházet k problémům. Chraňte proto svá zařízení tak, že je schováte do pouzdra, případně využijte záslepky proti prachu, kterými pokryjete alespoň porty.
4. Ve vysoké nadmořské výšce mějte mobil v teple
Pokud jste milovníci aktivního odpočinku, možná volíte raději výlety do přírody než dovolenou na pláži. Pravděpodobně se vám stalo, že jste na výšlap vyráželi s plně nabitým mobilem a po zdolání vrcholu vás překvapilo, o kolik procent poklesla kapacita baterie. Ačkoliv se to může zdát nepravděpodobné, i vysoká nadmořská výška není pro baterii vašeho zařízení příznivá. „S rostoucí nadmořskou výškou totiž klesá procento kyslíku ve vzduchu. To může způsobit, že se baterie vybije rychleji. Když elektřina proudí vzduchem mezi dvěma body, vytváří jiskření. Izolační vlastnosti vzduchu běžně omezují rychlost, kterou elektřina proudí. Ve vyšší nadmořské výšce však elektřina proudí rychleji, a proto se baterie i rychleji vybíjí,“ popisuje proces Radim Tlapák. Ve vysoké nadmořské výšce je navíc chladnější počasí, které baterii také neprospívá. Pokud jste horalové, můžete svá zařízení chránit alespoň před zimou, a to tak, že je uložíte například do vnitřní kapsy bundy, kde je tepleji.
Zdroj informací: tiskové informace, citace Radima Tlapáka, BatteryShop.cz
Nový komentář
Komentáře
Nejlepší je si na dovolenou mobil vůbec nebrat. Jezdíme pravidelně na chatu, kde nám elektřinu řeší pronájem elektrocentrál, což obvykle obnáší to, že máme elektřinu třeba jen hodinu denně na vaření. Takže žádné nabíječky a po dvou dnech je telefon kaput. A řeknu vám, že ta svoboda po dvou dnech, kdy víte, že ten telefon už nemáte, je k nezaplacení.
Já se svůj mobil snažím od poslední dovolené chránit, jak jen to jde. Naposledy mi omylem spadl na zem během procházky a rozbil se mi celý displej. Naštěstí to pokrylo pojištění, ale příště už by to tak jednoduché nemuselo být. Nakonec jsem si tedy raději koupila nové tvrzené sklo a také pouzdro na mobil.
Já bych spíš ocenila tip na kvalitní ochranné sklo, protože ty fólie absolutně nic nevydrží.
Já bych už konečně potřebovala koupit telefon, který opravdu vydrží. Poslední 4 jsem vždy po cca dvou letech musela měnit a to už mě nebaví. Hodně jsem přemýšlela už i o pořízení iPhonu, ale ta pořizovací cena?
Jooo, vlhko.... Svůj mobil jsem "utopila" tak, že jsem vzala telefon za deště a pak jsem ho jen tak dala do kapsy. Kapsa už byla po tom telefonování patrně naplněna vodou. Mobil byl KO (oživit se ho povedlo až cca po 1/2 roce, to už jsem měla jiný a chtěla jsem doplnit ztracené kontakty). Hloupé bylo, že jsem se ještě ten den dostala do život ohrožujícího zdravotního stavu a nebyla si schopna zavolat pomoc.
Lidé by měli řešit především softwarovou bezpečnost a zabezpečení telefonu a počítače. Jasně, že nebudu dávat telefon do vody. Ale že pak lidi klikají na kde co a mají zaspamovaný telefon, ukradené FB účty a tak podobně, tak to je věc druhá. Dneska používá kde kdo zkracovač odkazů a tak vlastně ani není vidět, kam pořádně klikám. ;-)