Na rakovinu ročně umře na světě zhruba osm milionů lidí, v Česku to bylo loni 29 tisíc, počty velice mírně rostou. Je to čtvrtina všech úmrtí v Česku. Výrazně však roste počet nemocných, ale tedy i úspěšně vyléčených.

rakovina-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Rakovina je v současnosti nejčastější světovou příčinou úmrtí. Prevence je přitom podle odborníků stále nedostatečná. Problém tkví hlavně v nezdravém životním stylu – kouření cigaret je jednoznačně nejvýznamnější jednotlivou příčinou vzniku rakoviny. Výživové faktory se podílí asi 35 % na celkové úmrtnosti způsobené nádory. Riziková je zejména nadměrná konzumace alkoholu a tuků. Konkrétní vznik rakoviny je sice výsledkem náhody, ale spojené s nahromaděním a dlouhodobým působením nepříznivých vlivů, tzv. rizikových faktorů.

Lékaři také apelují na zdravý životní styl. Podle nich by mohl snížit výskyt rakoviny až o 30 procent.

Nejvýznamnější jednotlivou příčinou rakoviny, jak jsme již řekli, je kouření. To způsobuje až 90 % rakoviny plic. Kromě toho způsobuje kouření také dalších 13 různých druhů rakoviny a mnoho dalších onemocnění – chronickou obstrukční plicní nemoc, podporuje vznik aterosklerózy, následný infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo ischemickou chorobu dolních končetin.

Jak cigarety způsobují rakovinu? Jejich kouř obsahuje přes 70 karcinogenů – látek, které rakovinu způsobují. Při vdechnutí cigaretového kouře se karcinogeny dostávají krví do celého těla a mění DNA v buňkách, poškozují geny a způsobují nekontrolované dělení buněk a vznik nádoru. Takto kouř působí nejen na kuřáka, ale i na jeho blízké, kteří jsou vystavení tzv. pasivnímu kouření. Každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut. Denně zemře v ČR na následky kouření 65 lidí.

Zdroje: Světový den boje proti rakovině,JanssenČeská lékárnická komora