1. Zdravé jídlo pro zdravé plíce

Každý den můžete ovlivnit svou imunitu tím, co máte na talíři. Celkové zdraví i zdraví plic podpoříte například pravidelnou konzumací tmavé listové zeleniny, vlašských ořechů, jablek, pálivých chilli papriček či kurkumy. Denně vypijte několik šálků zeleného či zázvorového čaje, které obsahují množství blahodárných antioxidantů. Podle tradiční medicíny je lepší konzumovat méně mléka a mléčných produktů, které můžete vyměnit za jejich rostlinnou verzi. Imunitu podpoříte také bylinnými tinkturami, například z lichořeřišnice. Regeneraci orgánů také přispívá dobrý spánek, kterého dosáhnete, pokud se vydáte do říše snů před desátou hodinou večerní. První příznaky onemocnění dýchacího ústrojí se snažte léčit včasně a účinně, dbejte na zvýšený příjem tekutin a celkový klid organismu.
6051e5913a2f3obrazek.png

2. Kouření z třetí ruky aneb cigarety zabíjí kuřáky i jejich blízké

S každou zapálenou cigaretou kuřáci vdechují tisíce chemikálií, které poškozují plíce. Tyto toxiny zvyšují tvorbu hlenu, dráždí plíce a spouštějí v nich zánětlivé procesy. Není divu, že kouření je spojeno s většinou plicních onemocnění, včetně chronické obstrukční plicní nemoci, která může skončit až rozedmou plic, a astmatu. O škodlivosti kouření dnes už není pochyb, stále častěji se ale upozorňuje na méně známá rizika pasivního kouření i tzv. kouření ze „třetí ruky“. Škodliviny, jako je nikotin, benzen či formaldehyd totiž zůstávají na oblečení, vlasech i kůži kuřáků a uvolňují se do prostředí. Takže sice i když si doma kuřák nezapálí, toxiny přináší s sebou i po típnutí cigarety.

3. Vytvořte si doma zdravé prostředí a vpusťte čerstvý vzduch

Znečištěný vzduch ve městě či smog trápí obyvatele především v chladnějších měsících. Při smogové situaci je radno zůstat doma a omezit fyzickou námahu, ale rozhodně nezapomenout na výměnu vydýchaného vzduchu doma: oborníci ze Státního zdravotního ústavu radí vyvětrat krátce, ale intenzivně, tedy nechat otevřená okna dokořán po dobu alespoň 3 minut. Pokud se se smogovou situací potýkáte v místě vašeho bydliště často, zvažte investici do domácí čističky vzduchu nebo větrací jednotky, která škodliviny odfiltruje. Důležité je také udržovat vlhkost vzduchu doma v rozumných mezích. Při relativní vlhkosti pod 30 procent hrozí lidem podráždění dýchacích cest, zvyšuje se prašnost a narůstá nebezpečí infekcí. Při vlhkosti nad 60 procent se vlhkost zase sráží na studených místech a vznikají plísně. Pro dosažení zdravého prostředí doma je třeba, aby se vzduch účinně vyměňoval.

4. Síla správného nadechnutí
6051e57698299obrazek.png

Pro posílení a regeneraci plic je zásadní pohyb na čerstvém vzduchu, při kterém dochází díky zvýšené aktivitě k expanzi hrudního koše a hlubokým nádechům a výdechům, při kterých se čistí plicní strom. Zároveň jsou posilovány dýchací svaly včetně těch mezižeberních, které se podílejí na kvalitě nádechu. Posílený dýchací aparát oceníte i v klidovém režimu, správné dýchání nejen okysličuje mozek a celé tělo, podílí se také na psychické pohodě. Pokud se věnujete józe, jistě znáte blahodárné účinky břišního dechu a dalších dechových cvičení. S tím, jak se prohlubuje dech, zklidňuje se i srdeční tep a klesá hladina stresových hormonů. Dechové cvičení lze provádět i v domácím prostředí, nejlépe za pomoci inhalátoru s minerální vodou, která podpoří čištění dýchacích cest „Inhalování je účinnější, pohodlnější, příjemnější a bezpečnější způsob uvolňování dýchacích cest, než pomocí sprejů nebo s ručníkem přes hlavu nad hrncem. Při inhalování se miniaturní částice aerosolu dokážou dostat až do plicních sklípků, a tak pomáhají s rychlejším vykašláváním a zároveň přispívají ke kratší rekonvalescenci pacientů s rýmou,“ vysvětluje Šimon Peter, odborník značky Omron.

Reklama