Nyní mnoho Čechů vyráží do Polska za levnými nákupy. Až tam budete, mrkněte i dál než jen do obchodu s potravinami a třeba objevíte nová krásná místa, na kterých se vám bude líbit.

Wroclavská zoo

Pokud patříte mezi milovníky zoologických zahrad a chtěli byste se na jeden den vydat do nějaké zoo v zahraničí, tak se vydejte do polské metropole Wroclaw blízko českých hranic. Tato zoo má bohatou historii. Již v roce 1865 se poprvé otevřela brána do jedné z největších zoologických zahrad Polska. V tu dobu zde byli chováni medvědi, vlci, bažanti, lišky či orli. V dnešní době je Wroclaw jednou z nejmodernějších zoo v Evropě. Co se týče počtu druhů zvířat, tak je s celkem 1132 jednotlivými zvířecími druhy třetí největší zahradou Evropy.

shutterstock-2209475749.jpg
Foto: Shutterstock

Vodopád, co vás nenechá v suchu

Miedzygórze (česky Vlčí Důl) – maličká vesnice nacházející se v polském vojvodství Dolní Slezsko, v okrese Klodzko, velmi dobře dostupná pro všechny české turisty. Hustá zeleň kolem vodopádu, soutěsky, umělé můstky, odpočívadla – to vše vytváří neuvěřitelnou scenérii daného místa. Nikdo z návštěvníků se nemůže dost vynadívat na bublající vodní tok a pro pořízení fotografií, je toto místo doslova jako stvořené. Vstup do celého prostoru okolí vodopádu je volně přístupný. Pro lepší orientaci vede touto rezervací značení, a to červená turistická trasa, která začíná z parkoviště u ulice Wojska Polskiego.

shutterstock-159575105.jpg
Foto: Shutterstock

Objevte zlaté písky

Zlatonosné písky řeky Kaczawy, která protéká Zlatoryjí, daly tomuto slezskému městu také jméno. V říčních píscích se tu zlato rýžovalo už ve středověku, amatérské hledače zlata ale u Kaczawy potkáte i dnes. Místní sdružení hledačů zlatých kamínků tu také léta pořádá mistrovství světa v rýžování.

6405c81a0ddc2blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Hrad jako velitelství během 2. světové války

Na předměstí Valbřichu stojí mohutný romantický zámek Książ, jedna z největších staveb ve střední Evropě. Hrad, který patřil původně polskému vévodovi Bolkovi, nechali jeho němečtí majitelé Hochbergové několikrát nákladně přestavět, naposledy počátkem 20. století. Zámek si nacisté za války vyhlédli jako místo pro Hitlerovo velitelství. Horu pod zámkem provrtali množstvím chodeb a vybudovali tu podzemní bunkry. Fronta však postupovala na konci války příliš rychle, takže Hitler zámek nikdy nevyužil. Dnes je tu hotel, takže se můžete, obrazně řečeno, vyspat v posteli připravené pro Hitlera.

shutterstock-1828256156.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: Anytime