Kolikrát jste si řekli, že na pohyb zkrátka dnes nemáte čas a potom jste měli výčitky? Nebo patříte mezi ty, kteří výčitky nemají, ale lékař jim doporučil se více hýbat? Ať je to tak či onak, dáme vám jednoduché tipy, jak ze dne vyždímat ještě více minut aktivního pohybu, které se počítají a stačí udělat jenom malé změny. Budete ze sebe mít i dobrý pocit.

Pamatujte, že pokud chcete něco změnit, měli byste si dávat malé a reálné cíle, kterých dosáhnete spíš, než když si budete dávat obrovské, které vás brzy odradí.

wal.jpg
Foto: Shutterstock

Vyměňte jízdu za chůzi
Je jedno, jestli jezdíte autem nebo autobusem a je jedno, jestli je to do obchodu nebo do práce, ale super změna je ta, že necháte auto doma a autobus necháte ujet. Za prvé ušetříte, splníte denní počet kroků a nebudete muset ani hledat parkování. Samozřejmě tuto cestu zvolte v případě, že to do cíle nemáte 20 kilometrů. Ale i tak se dá udělat změna, auto zaparkujete kousek před cílem vaší cesty nebo z autobusu vystoupíte dříve a dojdete to. Další možností je jet na kole, pokud můžete. Pročistíte si hlavu, vyplavíte endorfiny a denní aktivita je hned splněná.

Zapomeňte na výtah
Tento tip je opravdu pro všechny. Jakmile jdete někam, kam musíte po schodech, hned zamíříte k výtahu a ani vás nenapadne, že byste si těch pár pater vyběhli? Odteď to začněte dělat, a i když si myslíte, že je to zbytečné a těch pár kroků nic neznamená, jste na omylu. Pokud schody vyběhnete víckrát za den, je to už slušná dávka pohybu, a ještě chůzí po schodech posilujete hýžďové svaly, takže pokud chcete mít hezký zadek, choďte po schodech.

Rozcvička v práci
Pokud máte sedavé zaměstnání, i vy můžete jednoduše přidat pohyb. Zvedněte se od stolu a věnujte 5-10 minut protahování. Nemyslete si, počítá se i ten pohyb, u kterého se nezapotíte. A uvidíte, že po takové malé rozcvičce budete i víc svěží a připraveni se zase vrátit do práce.

I úklid se počítá
Mnozí lidé uklízení a takový přirozený pohyb nepočítají do celkové aktivity, ale k tomu není žádný důvod. Je to stejné jako s pitným režimem, do kterého se nepočítá jen čistá voda, ale také jídlo, které obsahuje velké množství vody. Hýbete se, tep máte vyšší, a to znamená aktivitu a pohyb. Úklid koupelny, práce na zahradě, odklízení sněhu či listí, luxování nebo utírání prachu, to se vše počítá. Je to takové dva v jednom. Splníte pohyb a ještě budete mít uklizeno, co víc si přát?

Další rychlé tipy:
- stůjte místo sezení
- na oběd se projděte
- seďte na cvičebním míči místo židle
- hrajte si s venku se svými dětmi
- projděte se se psem
- než se vám uvaří jídlo, udělejte si pár dřepů
- místo posezení v kavárně s kamarádkou zvolte procházku a kávu si vezměte s sebou
- zapněte hudbu a tancujte (jako bonus budete mít lepší náladu)
- umyjte auto ručně místo automyčky
- kupte si krokoměr či chytré hodinky a motivujte se ke krokům

Zdroj: autorka článku, NIH, Fitnut, Acefitness

Čtěte také:

Reklama