Máte pocit, že už více ušetřit z rodinného rozpočtu nedokážete? Nekupujete balenou vodu, nepřetápíte domácnost, jezdíte MHD a stále jsou vaše měsíční náklady vysoké? Chyba může být nejen v nedostatečné kontrole výdajů.

pujcka

1. Mějte výdaje pod kontrolou

Psát si výdaje je pro mnohé zbytečnou ztrátou času. Opak je ale pravdou. Jste-li s penězi na štíru, nepodceňujte důkladné zapisování. Pište si každý výdaj, a to ať už na papír nebo do mobilu.

Na konci měsíce si vše sečtěte a projděte si, kolik jste utratily za jídlo, energie, bydlení, dopravu, a kolik jste v obchodech nechaly za zbytné věci, bez kterých byste se v pohodě obešly. Možná budete samy nemile překvapeni, jak vysoká částka vám v průběhu měsíce zmizí z rodinného rozpočtu.

2. Účty plaťte včas a nebojte se změny dodavatele

Nevyhazujte zbytečné peníze za pokuty. Plaťte účty za energie, internet, bankovní služby a telefon včas. Pár dní zpoždění vám může výrazně ovlivnit rodinný rozpočet. Plánujte si platby, zaveďte trvalé příkazy a kontrolujte složenky.

Čas od času si projděte smlouvy poskytovatelů služeb a zjistěte, zda vám nenáleží nějaká sleva, nebo zda vám dodavatel nenabídne výhodnější podmínky. V případě, že ne, nebojte se přejít ke konkurenci.

3. Porovnávejte ceny služeb a produktů

Při nákupu vždy srovnávejte ceny. Reklamní letáky bez prolistování nevyhazujte, hledejte výhodné nabídky na internetu a ptejte se známých. Především při koupi drahé elektroniky, nebo při důležitých finančních rozhodnutích je informovanost o konkurenčních cenách velmi důležitá.

Není-li možné jinak, a musíte rodinnou situaci řešit úvěrem, pak vsaďte na online srovnání půjček. Díky internetu získáte dokonalý přehled nabídek desítek bank a snadněji vyberete pro vás tu nejvýhodnější. Využít můžete například online porovnání na webu www.pujcka.co.

4. Půjčky refinancujte, nebo konsolidujte

Jestliže už půjčku máte, pak neházejte flintu do žita. I s úvěrem můžete rodinnému rozpočtu výrazně ušetřit. Nejedna banka nabízí možnost refinancovat půjčky a získat tak nové lepší podmínky úvěru. Důležité je se zajímat alespoň půl roku před koncem doby fixace.

Pokud splácíte více úvěrů, pak i pro vás mají banky řešení. Díky sloučení půjček můžete splácet jen jednu. Také v tomto případě si lze sjednat výhodnější podmínky. Refinancování a konsolidace rodinnému rozpočtu měsíčně může ušetřit i několik tisíc korun.

Reklama