Zázračný jídelníček

Cholesterol má, jako látka tukové povahy, v lidském těle nezastupitelnou funkci. Svou úlohu plní při tvorbě hormonů, buněčných membrán, vitaminu D a žluči, která napomáhá trávení tuků.  Je pro nás zkrátka nepostradatelný a tělo si ho samo dokáže tvořit až 70 % v játrech. Zbytek, zhruba 30 % přijímáme potravou, hlavně konzumací živočišných produktů (např. mléko, maso, máslo, apod.). V jídelníčky by mělo být hodně zeleniny, ovoce, luštěnin, nízkotučných mléčných výrobků a celozrnných cereálií. Z masa přednostně drůbeží, králičí a ryby. Při výběru tuků je volnou číslo jedna olivový nebo řepkový olej. Jídlo je nejlepší připravovat na páře, protože si zelenina i maso zachová spoustu vitaminů a minerálních látek.

Vsaďte na doplňky

Nabídka v lékárnách je velmi široká a nabízí několik typů doplňků stravy. Výhodnější jsou jednoznačně ty, pro udržení normální hladiny cholesterolu přírodní cestou, tedy z přírodních zdrojů. PharmDr. Marek Lžičař z Nemocniční lékárny FN u sv. Anny v Brně říká, že „například výtažek z fermentované červené rýže, zvaný monakolin-K, pomáhá v množství 10 mg denně, snížit syntézu cholesterolu v játrech, a vede tak ke snížení jeho celkové hladiny v krvi. Tato látka je obsažena např. v přípravku Arterin.“ Klíčová je úloha kvasinky Monascus purpureus, která červenou rýži fermentuje a umožňuje tak vznik aktivní složky monakolinu-K. Fermentovaná červená rýže se v Číně používá více jak 800 let a to nejen jako součást tamní kuchyně, ale v tradiční čínské medicíně se s ní můžeme setkat při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, již od 16. století.
5aa691a9054beobrazek.png

Rozhýbejte tělo

Rozhodnutí, že se budeme více hýbat, jsou snadná, ale těžko se realizují. Proto není dobré stanovovat si příliš vysoké cíle. Pokud jezdíte autem, bude pro začátek stačit, když začnete více chodit pěšky. Nemusíte hned běhat maraton. Každopádně byste měli vašemu tělu věnovat alespoň půl hodiny pohybu denně. Z počátku se může jednat o lehkou pohybovou aktivitu, třeba rychlejší chůzi, u které se zapotíme – to je signálem, že se tělo skutečně rozhýbalo. Obecně vhodné jsou tzv. aerobní aktivity, jako jízda na kole, jogging, nordic walking, plavání či běžkování. Nezoufejte a alespoň choďte, protože každý další krok je krokem ke zdraví.   

Ozdravte svůj lifestyle

Nenechme se zmást obezitou, protože vyšší hladinou cholesterolu v krvi běžně trpí hubení lidé stejně tak, jako ti s nadváhou. Cholesterol má za následek ukládání tuku na stěnách tepen, což vede k jejich zužování a zvyšování rizika vzniku aterosklerózy a dalších komplikací, jako např. výše zmiňovaná srdeční onemocnění nebo mrtvice. Proto je jednoznačně nejlepší věnovat pozornost prevenci a znát vlastní hodnoty. Kouření a pití alkoholu patří mezi známá rizika pro naše zdraví. Každý krok ke zdravému životnímu stylu, je i krokem ke zdravějšímu tělu. Za zkoušku nic nedáte. Zkuste začít omezovat počet denně vykouřených cigaret a vypitých piv. Pokud se nechcete vzdát oblíbené sklenky vína, k chuti vám přijde třeba vinný střik. Před každým dalším zapálením cigarety si pak položte otázku, jestli je to chuť nebo jen zkracujete čas, který se snažíte něčím vyplnit.

Reklama