1. Zvolte správný program

Některé myčky mají automatické programy, které si samy upraví teplotu a dobu mytí podle míry zašpinění. „Například myčka MORA IM 687 v neúspornější třídě A+++ má automatický program, který myje nádobí při teplotě mezi 45-65 °C. Myčka dovede sama zjistit, jak moc je nádobí znečištěné, a podle toho nastaví vhodnou teplotu i dobu mytí. Tím také optimalizuje spotřebu vody i elektrické energie. Navíc i při své standardní šířce 60 cm pojme díky jedinečnému konstrukčnímu řešení velmi nadstandardních 16 sad špinavého nádobí. Takže dobře poslouží i po opravdu velké hostině. A vystačí si jen s 9,6 l vody,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky MORA.

ECO program myje zpravidla při 50 °C a je nejúspornější z pohledu spotřeby vody a energie. Hodí se pro mírně znečištěné nádobí. Trvá však zpravidla nejdéle.

Pokud ale spěcháte a nádobí je málo znečištěné, některé myčky nabízejí i velmi krátký program. „Například právě myčka MORA IM 687 je vybavená rychlým hodinovým programem při teplotě vody 55 °C, který lze s funkcí RychléMytí zkrátit na pouhou čtvrthodinu. Tento program se používá na mírně zašpiněné sklenice a porcelán, například na šálky od kávy,“ doplňuje Jana Neuszerová.

„Pro velmi špinavé nádobí, jako jsou například hrnce a kastroly s připáleninami, je potřeba zvolit intenzivní program s vodou o teplotě 70 °C. Intenzivní program v kombinaci s funkcí ExtraHygiena pak umožňuje mytí při teplotě 75 °C, která postačí k eliminaci většiny bakterií z nádobí s velmi vysokými nároky na hygienu - jako jsou kojenecké lahve a kuchyňská prkýnka. Pokud toto nádobí myčku nezaplní, můžete přidat talíře, misky a podobně,“ dodává Jana Neuszerová.

2. Myjte v pravý čas

Pokuste se zapínat myčku až ve chvíli, kdy je zcela zaplněná – snížíte tak počet mycích cyklů. Hravě se tak dá ušetřit nejen voda, ale také elektrická energie. Některé myčky mají i funkci pro 1 náplň. Ta přizpůsobí mycí program tak, že poloprázdná myčka spotřebuje méně energie a vody.
 
3. Neohřívejte vodu zbytečně

Další cennou energii můžete ušetřit tím, že pokud to spotřebič umožňuje, připojíte myčku pomocí speciální přítokové hadice přímo na teplou vodu. Myčka totiž spotřebuje největší množství energie právě na ohřev vody. Proč tedy ohřívat vodu, kterou už v bytě nebo v domě beztak máte k dispozici ohřátou?

4. Sušte vzduchem

Další úsporu představuje možnost přirozeného dosušení nádobí vzduchem při otevřených dvířkách myčky. „Například zmíněná myčka MORA IM 687 má funkci SušeníPlus, kdy se po dokončení mycího cyklu dvířka myčky automaticky pootevřou, aby mohla odejít zbytková pára. Vzduch přirozeně proudí do myčky i ven, a z myčky za chvíli vyjmete dokonale lesklé a suché nádobí. Dokonce i plastové nádobí bude bez kapek vody. Tento systém je velmi efektivní: jde o přirozeně rychlé sušení při nízké spotřebě energie,“ radí Jana Neuszerová. Nezapomeňte, že pokud je myčka vestavěná, okolní nábytek a zejména spodní hrana pracovní desky musí být odolná vůči kondenzaci nebo opatřená parotěsnou fólií či jinou difúzní bariérou.

Tip: Úsporná novinka s velkou kapacitou

Zmíněná vestavná plně integrovaná myčka MORA IM 687 v nejúspornější energetické třídě A+++ vyniká i nejvyšší účinností mytí a sušení „A“ a spotřebou vody 9,6 l. Nádobí bude dokonale umyté i suché a myčka navíc ušetří spoustu vody i elektrické energie. S kapacitou 16 sad nádobí je vhodná i do větších rodin. Je vybavená třemi koši s pohyblivými prvky a přizpůsobitelným nastavením; horní koš slouží pro pečlivé a šetrné mytí příborů a kuchyňského náčiní. Skrytý ovládací panel je opatřen tlačítkovým ovládáním s displejem a mnoha praktickými funkcemi, jako je například RychléMytí, které umožňuje zkrátit délku vybraných programů.

Funkce ExtraHygiena umožňuje v kombinaci s intenzivním programem mytí při teplotě 75 °C, která postačí k eliminaci většiny bakterií. Zvolíte-li funkci SušeníPlus, po ukončení programu se automaticky pootevřou dvířka, aby tak unikla pára a následný sušicí cyklus byl efektivnější a energeticky úsporný. Energii pomáhá šetřit o možnost připojení přímo na teplou vodu. Samozřejmostí je úsporný ECO Program nebo AUTO Program, který sám zvolí optimální parametry mytí. Praktický je i odložený start až o 24 hodin. Myčku jde připojit přímo na přívod teplé vody (nejvýše 70 °C) pomocí speciální hadice, odolávající vysokým teplotám. Se systémem AquaStop se nemusíte obávat nemilého překvapení v podobě vytopení. Myčka je osazená novým výkonným invertorovým motorem a je velmi tichá (44 dB). Dokonce se i sama vyčistí – stačí jednou za měsíc pustit příslušný program, který vyčistí vanu, ostřikovací ramena i trysky. Doporučená cena myčky je 12 990 Kč.

MORA je plná života už téměř 200 let!
MORA.CZ

Reklama