Dobrý den,
rozhodli jsme se s manželem uzavřít hypotéku na koupi nového bytu. Ani jeden z nás zatím s hypotékou nemá zkušenosti a bojíme se velkého papírování, administrativy a taky toho, že zapomeneme na něco důležitého. Bohužel se v hypotékách vůbec nevyznáme a nevíme, jaké doklady předložit a co dalšího budeme muset s bankou vyjednat. Můžete mi prosím poradit, jak probíhá proces uzavírání hypotéky a co všechno bude potřeba, abychom dosáhli na peníze, z kterých si nový byt pořídíme?

5b570954459ccobrazek.png

Lenka K.

Dobrý den, paní Lenko,
hypotéky se určitě nemusíte obávat. Ačkoliv se proces sjednávání a uzavírání hypotéky může zdát náročný a zdlouhavý, má svůj jasně daný postup, a každý hypoteční specialista Vám s ním rád pomůže. V případě, že jste si již vyhlédli byt, který byste rádi koupili, nejspíše už máte i jasno v tom, kolik si chcete půjčit a také kolik byste měsíčně chtěli splácet.
V prvé řadě je dobré udělat průzkum nabízených hypoték na trhu. Banky i cenové srovnávače běžně nabízejí možnost spočítat si hypotéky v různých on-line kalkulačkách, které Vám pomůžou udělat si orientační představu o výši sazeb a měsíční splátce. Určitě ale neváhejte a sjednejte si schůzku s hypotečním specialistou, který Vás celým procesem provede. Pokud neradi trávíte čas ve frontě na pobočce své banky, můžete využít Virtuální pobočku Hypoteční banky. Ta je pro klienty otevřena až do večerních hodin, a to i o víkendu. Našeho specialistu si jednoduše objednáte na webových stránkách Hypoteční banky a spojíte se s ním formou bezplatného videohovoru. Ten Vám vysvětlí celý proces a odpoví na Vaše otázky. Jednoduše si s ním nastavíte parametry svého úvěru a hned se dozvíte výši úrokové sazby a pravidelných splátek tak, aby odpovídaly Vašim finančním možnostem. Služeb Virtuální pobočky můžete využívat klidně až do podpisu smlouvy.

Většina zájemců o hypotéku ale i v dnešní době stále preferuje osobní jednání. Pokud mezi ně patříte i Vy, sjednejte si v bance schůzku, na které se dozvíte, jaké podklady je třeba doložit k žádosti o úvěr. Nedílnou součástí jsou dokumenty, kterými doložíte váš příjem, hodnotu kupované nemovitosti a ideálně i kupní smlouvu k novému bytu. V Hypoteční bance vám následně zřídí přístup do on-line Hypoteční zóny (jde o obdobu elektronického bankovnictví Vaší hypotéky), kde budete mít všechny potřebné dokumenty přehledně na jednom místě. Navíc vás Hypoteční zóna upozorní na všechny důležité kroky při samotném sjednávání úvěru i v průběhu splácení.

hypotecni-zona-300x300.png

Nezapomínejte na to, že každá hypotéka musí být zajištěna nemovitostí. Může se jednat o kupovanou nebo jinou nemovitost, např. chalupu v dostatečné hodnotě nebo druhý byt rodiny. K určení výše hypotéky je potřeba vypracovat odhad ceny kupované nemovitosti. Ten si můžete s předstihem zařídit sami, ale většina bank poskytující hypotéky vám s tímto procesem pomůže. Například v Hypoteční bance umíme odhadnout cenu nemovitosti do 5 dnů od její prohlídky.

Jakmile bance doložíte požadované dokumenty a budete splňovat podmínky pro udělení hypotéky, rozhodne banka o schválení úvěrové žádosti. Následně  s Vámi podepíše smlouvu o úvěru a můžete svou hypotéku čerpat (tzn. převod peněz z banky na Vámi určený účet). Čerpání úvěru je obvykle podmíněno vložením tzv. zástavního práva k nemovitosti do katastru nemovitostí. Zástavní smlouvu Vám připraví banka a její vklad zajistíte sami na příslušeném katastrálním úřadě. Chcete-li však ušetřit svůj čas a cestu na úřad, i zde Vám může Hypoteční banka pomoci a podklady v digitální podobě na katastrální úřad odešle za Vás.

Čerpání úvěru a zaplacení kupní ceny je pro Vás ten nejdůležitější moment. Brzy se pak stanete vlastníky vysněného bytu a můžete se těšit, jak si ho vybavíte podle svého. Proto se nezapomeňte už při sjednání úvěru u Hypoteční banky zeptat na možnost získat prostředky i na zařízení dětského pokoje, pořízení nové sedačky nebo špičkové elektroniky. Nově totiž můžete v Hypoteční bance využít tzv. Neúčelovou část hypotéky. Tato služba nabízí klientům finanční prostředky ve výši až 30 % z celkové hodnoty hypotéky prakticky na cokoliv. Bance tak nemusíte nijak prokazovat, na co tyto prostředky vynaložíte. 
Jak vidíte, není třeba se hypotéky obávat. Celým procesem i administrací Vás provedou hypoteční specialisté. A vyberete-li si tu správnou banku, nabídne Vám řadu zjednodušení, které ušetří Váš čas nebo pomůže s řešením nestandardních situací. Vždyť pořízení vlastního bydlení je jeden z nejdůležitějších momentů v životě člověka, tak si tu cestu k němu co nejvíce zjednodušte.

Dagmar Valková
Produktová manažerka Hypoteční banky

Reklama