Máte již delší dobu v hlavě zajímavý nápad a chybí vám odvaha vrhnout se rovnýma nohama do podnikání? Stačí 4 kroky a můžete vyrazit k vysněnému cíli.

 1. Chcete mít firmu, nebo na to stačíte samy?

Hned v úvodu své podnikatelské činnosti si musíte zvolit, zda budete podnikat jako fyzická osoba (živnostník) nebo právnická osoba. Pro začátek je určitě jednodušší zvolit první možnost. Kromě menších počátečních investic je další výhodou i jednodušší založení, účetnictví a výhodnější daně.

Podnikání jako živnostník

-          Upravuje živnostenský zákon

-          Živnosti se obecně dělí na volné, řemeslné, vázané a koncesované

-          Volné živnosti nemají stanoveny žádné požadavky na vzdělání ani prokázání délky praxe

Jak živnost založit

-          Vyplníte Jednotný registrační formulář (JRF). Jeho prostřednictvím je možné podat ohlášení živnosti nebo žádost o udělení koncese

-          Zašlete s ním ohlášení následujícím úřadům: finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce

-          Dále potřebujete jen průkaz totožnosti

-          Výpis z rejstříku trestů si obstará živnostenský úřad sám

2.  Kde vzít na start peníze?

Současně se založením podnikání si budete muset spočítat, kolik peněz budete potřebovat na vlastní realizaci podnikatelského nápadu. „Zohledněte přitom všechny náklady na založení živnosti, vybavení prostor a další náklady spojené s běžným provozem podnikání,“ radí Lenka Heřmánková, manažerka Ery pro služby podnikajícím fyzickým osobám. 

Dále je vhodné odhadnout výnosy v začátcích podnikání, které vám umožní stanovit si správnou výši finanční rezervy na pokrytí měsíčních nákladů. Stanovte si částku, kterou budete potřebovat do začátku a zamyslete se nad tím, kde můžete tyto peníze získat.

Kde vzít peníze:

-          vlastní úspory

-          rodina a přátelé

-          banky

-          investoři

-          státní podpora na podporu podnikání v regionech

„V první řadě sáhněte do vlastních úspor. Pokud vám tyto úspory nestačí, pak je možné si potřebné peníze vypůjčit např. od rodiny, přátel nebo od banky,“ vysvětluje Lenka Heřmánková. „Abyste v budoucnu předešli případným konfliktům, nezapomeňte si i s členy rodiny nebo přáteli domluvit a sepsat jasné podmínky půjčky,“ dodává Heřmánková.

3. Finance se naučte plánovat dlouhodobě

Pokud chcete v bance žádat o půjčku anebo chcete najít investora, budete muset vypracovat podnikatelský plán. „Podnikatelský plán je dokument, ve kterém jsou popsány veškeré informace o vašem podnikání, mimo jiné o tom, kde a v jaké fázi se vaše podnikání nachází, kam se ubírá, jaké plánujete náklady a očekáváte příjmy,“ popisuje Lenka Heřmánková z Ery.

Zde jsou čtyři základní oblasti, které musí každý úspěšný podnikatelský plán obsahovat:

KDO – jak vypadá vaše firma, váš tým a již dosažené výsledky/zkušenosti

CO - detailní popis výrobku nebo služby, kterou nabízíte, proč je unikátní a čím se liší od konkurence

KOMU - komu chcete nabízet služby či produkty, kdo je váš zákazník a proč za váš produkt zaplatí

JAK - jak přesvědčíte zákazníky – prodejní a marketingová strategie, jak zabezpečíte další rozvoj firmy

Díky podnikatelskému plánu předem zjistíte možná slabá místa zamýšleného podnikání. Je to podklad nejen pro banky či investory, ale také pro vás.

4. Využívejte moderních pomůcek

Jako podnikatelé musíte pamatovat na spousty věcí a především mít dobrý přehled o svých financích. Snažte se tedy maximálně využívat věci, které vám usnadní život:

Datová schránka

-          Ideální pro zrychlení komunikace se státní správou, mohou si o ni zažádat i živnostníci; nemusíte chodit na úřady, vše potřebné vyřídíte přes „datovku“

-          Ušetříte s ní za poštovné

-          ČSOB a Era svým klientům přinášejí novinku, Komfortní datovou schránku, která umožnuje přístup přes elektronické bankovnictví. Navíc zde zdarma získáváte možnost archivace dokumentů v elektronické podobně po libovolně dlouhou dobu (na rozdíl od běžné datové schránky).

Chytrý telefon

-          Smartbanking neboli mobilní bankovnictví  - máte aktuálně přehled a můžete svůj účet spravovat kdekoli, Era navíc v aplikaci smartbanking umožňuje platit faktury jednoduše pouhým načtením QR kódu, což šetří čas a minimalizuje chyby při zadávání údajů.

IT vybavení

-          Účetní program & programy, které dokáží zefektivnit a zkvalitnit vaše podnikání

Odborná média

-          Přihlaste se k odběru novinek z vašeho oboru – budete mít přehled o trendech

 

 

 

Reklama