Ceny nemovitostí v některých místech Česka vzrostly během velmi krátkého období o více než 40 %. Zvýšená poptávka po bydlení hlavně ve větších městech jako Praha, Brno či Olomouc tlačí ceny nájmů vytrvale vzhůru. Ať už žijete ve vlastním či nájemním bydlení, neuškodí se inspirovat tipy, které pomohou snížit Vaše náklady na ubytování.

1) Zlevněte si energie

Na trhu energií se přetlačuje velké množství firem, které doslova baží po klientech. Tento ostrý konkurenční boj má za následek velké cenové rozdíly mezi jednotlivými nabídkami – a to v řádu tisíců korun. Například na portálu Porovnej24.cz můžete pouhou změnou dodavatele ušetřit až 9157 Kč ročně.
Nemáte vlastní byt a bydlíte v nájmu? I v takovém případě se vám vyplatí nechat si převést energie na sebe. Pronajímatelé totiž často dělají jednu věc, o které se moc nemluví. Pokud nájemce energie využívá úsporně a vznikne mu přeplatek, pronajímatel mu jej většinou nevrátí. Naopak v případě nedoplatku se pronajímatel neváhá ozvat, aby nájemce částku doplatil.

Navrhněte vašemu pronajímateli, ať nechá převést energie na vás. Díky tomu si můžete na Porovnej24.cz vyhledat levnějšího dodavatele a případné přeplatky budou putovat do vaší kapsy, nikoliv pronajímateli.
5c2c9dda9e709obrazek.png

2) Jděte na šetření chytře. A ekologicky

Nejkratší cesta k plnější peněžence často vede skrz ta nejjednodušší a nejočividnější řešení, za většinu z nich vám navíc poděkuje i příroda. Na energiích totiž samozřejmě nemusíte šetřit pouze když zvolíte levnějšího dodavatele, začít se vždy dá už u našich návyků, které nás měsíčně dokážou připravit o pěkných pár korun.

Zde se dá zapojit kreativita – ušetřit lze prakticky na těch nejmenších drobnostech. Udržovat teplotu na jednadvaceti stupních, investovat do spotřebičů s šetrnými energetickými štítky, prát na třicet, investovat do ekologické sprchové hlavice. Obecně se dá říct, že každá místnost ve Vašem bytě či domě skýtá možnosti, jak snížit Vaše náklady na žití.

3) Využijte prázdné místnosti a přivydělejte si

Dříve nebo později naše děti roztáhnou křídla a rozletí se do světa, to je nezvratná věc. „Máma hotel“ nemůže fungovat věčně, a vy se tak možná octnete v situaci, kdy v bytě nebo domě budete mít o místnost navíc. Co s tím? Zaházet věcmi, které nepoužíváte? I to je možnost, ta vám však příliš zlaťáků do peněženky nenažene.

Pokud však bydlíte na místě, které má určitý turistický potenciál, možná je načase nabídnout Vaší prázdnou místnost turistům na nocleh. Služby typu Airbnb jsou jednoduchou a bezpečnou cestou, jak nabídnout střechu nad hlavou za slušný peníz lidem, kteří hledají „autentičtější“ zážitky z cestování a hotely jim připadají nudné. Je přitom jen na Vás, koho si u sebe ubytujete a na jak dlouho. Nemusíme se přitom bavit nutně jen o Praze – český venkov je malebný a ve světě vyhledávaný jako netradiční cíl pro dovolené. Nebojte se tedy ukázat svou pohostinnost a poznat lidi z různých míst a kultur! 

4) Nábytek neprodávají jen v IKEA

Další výraznou položku představuje vybavení bytu nábytkem a předměty nutnými pro život. Za toto vybavení však nemusíte nutně dávat desetitisíce korun v nábytkářských obchodních domech. 

Hotové poklady můžete najít v různých antikvariátech nebo na babiččině půdě. To, že si do bytu pořídíte obstarožní nábytek, nemusí nutně znamenat, že se u vás doma budete cítit jako v retru filmu z dob nejtužší normalizace. Klíčem k levnému a stylově vypadajícímu nábytku je jeho renovace. Pokud přetřete starou oprýskanou komodu moderní barvou nebo ji opatříte stylovou tapetou, získáte unikátní designový nábytkový kus, který svým vzhledem předčí sériově vyráběný nábytek.

Nechce se vám investovat do nové sedačky či křesel? Pořiďte si starší kusy z bazaru a vyměňte jejich starý potah za nový. Díky tomu i starší nábytek získá nový neotřelý vzhled.  
5c2c9dd056c2aobrazek.png

Reklama