Vážená redakce,
chtěl bych se s čtenáři podělit o své zkušenosti s manželčinou nevěrou a zároveň doufám, že se z diskuse poučím nejen já, ale mnoho dalších chlapů a žen, kteří se mohou dostat do podobné situace.

Naše manželství trvá tři roky a donedávna vše klapalo jak na drátku. Oboustranné projevy lásky, shoda při řešení problémů, velmi příjemná komunikace, stejné záliby a v sexu více než spokojenost (což tvrdím já i manželka). Já jsem velmi klidný a vyrovnaný - nedá se se mnou hádat - a po předchozím desetiletém manželství i poměrně zkušený, co se týká manželského soužití. Manželka prošla několika komplikovanými vztahy a je o deset let mladší než já. Je ale velmi inteligentní a rozumná, což se mi velmi líbí, a navíc je i velmi krásná. Prostě ženská, na kterou chlapi letí a v jednom kuse na ni mrkaj. Takže to vlastně nemá jednoduchý, i když by jí možná chtěl někdo závidět.

Asi před rokem se seznámila s mým kamarádem, se kterým našla společná témata pro zajímavou komunikaci, a občas se scházeli u kafíčka (za mého souhlasu). Kamarád je víc než deset let ženatý a řešil a řeší do současnosti manželskou krizi. Moje žena se stala jeho důvěrnicí a vyvolala v něm velmi pocit, že mu nikdo nemůže rozumět víc. Stalo se, co se asi dalo očekávat, a já to i tušil, že se něco zvrtne. Snažil jsem se taktně manželku upozornit už v době, kdy těch kafíček bylo nějak moc, že takové riziko hrozí, ale protože vím, že zakázané ovoce nejvíce chutná, nemohl jsem naléhat, aby s kamarádem přerušila kontakt.

Tvrdila, že má vše pod kontrolou a že se nic nemůže stát, že miluje mě. Za půl roku se z ní stala profesionální smskářka a já tušil, že je problém, když se vrací domů později, než je obvyklé. Ujistil jsem ji, že i kdyby se dělo to nejhorší (pro mě) a ona se zamilovala do jiného a že s ním spí, že to snesu - ale že to chci vědět. Nemusel jsem moc tlačit a sama se přiznala, že je v situaci, kdy neví, jak dál. Miluje nás oba a neví, co má dělat.

V ten okamžik jsme si dlouze začali povídat o našich pocitech, jeden druhého jsme poslouchali a snažili se přijít na to, co se vlastně stalo. Vzhledem k tomu, že se situace začala řešit na všech frontách, dostal průběh událostí spád. Prasklo to totiž i u kamaráda doma a došlo to tak daleko, že jsem se postupně sešel já s jeho manželkou a moje manželka s jeho manželkou. Zní to dost ulítle, ale nakonec se milenci rozhodli v rámci klidu na všech stranách přerušit dočasně kontakt s tím, že je třeba pauza na přemýšlení. Ono totiž rozbourat dvě manželství, ve kterých jsou děti, je i pro zamilovaného silná káva, a zvláště pak, když manželství prakticky normálně funguje. Utíkat z něj do nejistoty nového vztahu by bylo, pro nezaujatého pozorovatele, šílené.

Já se snažím brát věci tak, jak jsou, a chápu, že lidé dělají chybné kroky. Manželku neterorizuju a snažím se vytvořit pohodu. Rozhovory na toto téma jsou důležité, ale opravdu to nechce lámat přes koleno. Chce to čas, aby si partnerka mohla uspořádat myšlenky a aby se dokázala vyznat sama v sobě. Po období totální euforky a zamilovanosti vidí teď manželka na kamarádovi spoustu vlastností, které dřív neviděla.

Jak sama přiznává, jsem skoro ve všem lepší než můj sok, a jediné, co jí u mě údajně chybí – je to, že nejsem dostatečně vášnivý a že ve mně nevidí samce. Jak jsem psal, jsem klidné povahy, a tak je pro mne asi nemožné se převtělit do zvířete. Přesto jsem v sexu dostatečně výkonný a erekci mám skoro pořád. Jen to neumím prodat. Budu to zkoušet.

Zdá se, že se nám podařilo se z toho dostat, a v současné době fungujeme skoro jako dřív. Jen já mám teď trošku vnitřní problém s žárlivostí a bojím se, že se to může stát znovu. Snad se z toho dostanu. Velmi svou ženu miluji a snažím se být nesobecký. Každý dělá chyby a umět odpouštět je velmi příjemný pocit. Vše zlé je k něčemu dobré a musím říct, že jsme s v průběhu řešení nevěry posunuli vztah někam dál, že o sobě zase více víme, a hlavně, že jsme poznali, že dokážeme řešit i tak šílenou věc, jako je nevěra.

Zajímalo by mne, zda je žen, kterým chybí doma zvíře, více a kolik jich vlastně je a zda se stává často, že se člověk bláznivě zamiluje i přesto, že má doma pohodu, porozumění a hodného partnera. Proč se takové věci dějí?