"Vždycky jsem si myslela, že své dvě děti vychovávám dobře a že z nich budou slušní a poctiví lidé," začíná své vyprávění paní Milada a pokračuje: "Když měla Danuška pět let a Vojta deset,
Když bylo Danušce asi čtrnáct, začala si hodně stěžovat, že ji mrzí, že nemáme peníze a že všechny její spolužačky chodí skvěle oblékané a ona se za své oblečení stydí. Že všichni spolužáci chodí do kina, jezdí s rodiči na výlety a ona pořád sedí doma. Mrzelo mě to, protože jsem opravdu svým dětem dávala maximum, na Danušku jsem šila, aby nás její oblečení stálo co nejméně peněz, ale aby zároveň slušně vypadalo.
I kvůli naší finanční situaci se Danka rozhodla, že se vyučí švadlenou a její jediná vidina byla, že už za tři roky si bude vydělávat své peníze.
Tři roky utekly jako voda a dokončila školu. A nastal problém se sháněním práce. Danušce se do ní totiž moc nechtělo. Nebavilo ji vstávat brzo ráno a jet do podniku, kde si sehnala hned po vyučení práci. Prý se celý den nezastaví, ruce i záda ji bolí od osmihodinového sezení u šicího stroje.
Po půlroce práce se Danuška vdávala. Byla těhotná a brala si kluka, se kterým chodila asi tři měsíce. Upřímně řečeno, už tehdy jsem ji podezřívala, že otěhotněla proto, aby se dostala z práce pryč. Věděla totiž, že kdyby odešla "jen tak", tak bych jí vyčítala, že si neváží toho, že má práci.
A aby toho nebylo málo, Danka čekala dvojčata. Když se narodil Dominik a Anetka, začalo Danuščino stěžování nanovo. Nemá peníze na lepší plíny, děti chodí oblékané ve starém oblečení po ní a po jejím bratrovi, nemůže jim kupovat ovoce, nemůže jim vyzdobit pokojíček, nemohla si koupit ani pořádný kočárek. Její manžel už z věčného stěžování šílel, našel si práci u autodopravy, jezdil s kamionem dálkové trasy a začal vydělávat poměrně dost peněz. Řekla bych dost pro normální rodinu, ale Dance asi nestačilo ani to.
Tehdy si vzali svou první půjčku. Koupili a spravili si za ni byt, a i když spláceli dost peněz, pořád jim zbývalo i na slušný život. Danuška si jednoho dne ale umanula, že začne podnikat a vezme si do pronájmu hospodu. Doma se kvůli tomu hodně hádali, ale Danka si nakonec prosadila svou, ostatně jako vždycky.
Na zařízení hospody ale potřebovali další peníze. Souhlasila jsem proto, že si můžou vzít půjčku na mé jméno, protože na sebe už by další nedostali. Stejně jim pomohl i Vojta, Dančin bratr. Jak jsem se dozvěděla později, stejně jim "vypomohli" další čtyři Dančini kamarádi, jeden z nich jí dokonce půjčil své celoživotní úspory, dvě stě tisíc korun.
Hospoda docela prosperuje, má svou stálou klientelu a určitě vynáší dost peněz. Danka i její manžel jsou celý den v práci, já, protože jsem v důchodě, hlídám děti. Z Danušky se stala "paní podnikatelka". Měsíčně si kupuje oblečení za deset, dvacet tisíc, na dětech taky nešetří. Každý týden chodí na kosmetiku, dvakrát do týdne ke kadeřnici, každý týden si nechává udržovat své gelové nehty. V bytě si kompletně nakoupila nový nábytek, elektrotechniku, v létě byla celá rodina v
Hezký život, že? Problém je ten, že Danka nesplácí své dluhy. Ti, na něž si vzala půjčku, už splácí za ni. Ti, kdo jí půjčili peníze "na ruku", už je pravděpodobně neuvidí. A Danuška utrácí ve velkém stylu. A já přemýšlím, jak to všechno dopadne?
Jak to, že se mi nepovedlo vychovat své dítě tak, jak jsem chtěla?"
A co na to říká odborník na právní otázky, Mgr. Markéta Tillerová?
"Lidem jako je Dana jejich chování většinou dlouho prochází. Nejdřív si zpravidla ve velkém půjčují od blízkých lidí, kteří přeci jen nedbají na papíry, a víc než na penězích jim záleží na štěstí jejich ... (dcery, vnučky, sestry ...), pak se krotí a od těch méně blízkých si půjčují v malém. Ale jak praví známé přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne."
Ti, kteří si kvůli ní půjčili peníze, by se mohli vzpamatovat a přestat planým slibům věřit a svých peněz se začít u soudu domáhat. Jejich situace bude asi hodně složitá, protože jí nejspíš peníze dali na dobré slovo, nemají na to žádnou smlouvu, jen svou víru v její slušnost.
Budou-li se chtít svých peněz domoci u soudu, budou muset prokázat, že Daně peníze půjčili, že jí je nedarovali. Prokáží-li, že jí peníze půjčili a že je měla vrátit, mají tři roky (počínaje dnem, kdy měla dluh vrátit nebo kdy měla zaplatit jednotlivou splátku) na to, aby na ní u soudu podali žalobu.
Pokud půjčku prokáží a Danu včas zažalují, tak Dana za čas zjistí, že její krásný nový nábytek je uložen u soudního exekutora, který právě rozhoduje o jeho prodeji, že na účtě není dost peněz na zaplacení kosmetiky, protože penízky z účtu nechal exekutor strhnout, anebo může dokonce přijít o střechu nad hlavou, pokud jsou dluhy skutečně velké.
Dana by také jednoho dne mohla zjistit, že je z ní "poloviční člověk", že o svém majetku nemůže vůbec rozhodovat a že cokoli si koupí, to patří v podstatě někomu jinému, a to správci konkurzní podstaty. K tomu by mohlo dojít v případě, že by měla hodně věřitelů, kteří by byli schopni své pohledávky prokázat, že by její dluhy byly tak velké, že by byla v úpadku (tedy by měla víc dluhů než majetku) a že by některý z věřitelů podal návrh na konkurz.
Ještě horší situace by nastala, kdyby se některý z věřitelů rozhodl, že toho má skutečně dost a místo toho, aby se své pohledávky domáhal za pomoci soudu, by si najal vymahačskou firmu. Praktiky leckterých vymahačských firem rozhodně nelze považovat za právně čisté, některé dokonce zakládájí trestné jednání, ale věřiteli se svým způsobem nelze divit..."
Názor psycholožky Sylvie Petrákové
"V případě Dany je možné, že její pocit z dětství, kdy měla dojem, že oproti vrstevníkům trpí nedostatkem, ji přivedl do situace, ve které nyní je. Její matka se sice snažila, aby děti měly všechno co potřebují, ale bohužel, v tomto směru Danu pravděpodobně neovlivnila. Neměla by si to dávat za vinu, protože asi dělala všechno, co bylo v jejích silách.
Bohužel, Dana se dostala do "začarovaného kruhu", ze kterého v současné situaci není cesta ven. Staré dluhy řeší novými a peníze, které vydělá, utratí za nákladné věci, bez kterých už si svůj život neumí představit. Především by si měla uvědomit, že nemůže takto žít do nekonečna a bude
V její situaci se může také stát, že se ona nebo manžel psychicky zhroutí, protože už neunesou problémy, které je čekají. Daně by určitě pomohla také návštěva psychologa, který by jí pomohl ujasnit si životní priority."
Vyprávění paní Milady zpracovala
Nový komentář
Komentáře
gryzli: Asi jak kde, já osobně bych se strašně styděla, kdybych rodičům nevrátila to, co si půjčím.
Acinka:
Jo, vzdala jsem to, protoze mi prislo, ze to nikam nevede. A hlavne bylo po pracovni dobe.
Babraly jsme se v ekonomickych terminech, ktere se bezne uci deti v prvaku na stredni.
gryzli:
co bych jí měla závidět???
Milá Danuška by potřebovala nakopat
el
Určitě není sama, která nevyrůstala v nadbytku, ale asi se včas a jasně nedozvěděla, že i bez značkovýho oblečení, kosmetiky a jinýho pozlátka může být člověk šťastnej...
Ozaj, aby som upresnila este raz ako ten kanadsky system skolneho funguje:
Takze na vysokej skole ktora nie je sukromna sa na studium bakalarskeho titulu plati asi pat tisic dolarov rocne, to je v pripade, ze mate 100% course load (studijne nasadenie; neviem si spomenut na spravny slovensky vyraz). Toto pokryje poplatky za vyucbu a vsetky veci s tym spojene, k tomu este rocnu zdravotnu poistku, a rozne studentske poplatky. Potom este musite priratat ucebnice (tie uz si platite samostatne, oddelene od skolneho) a bezne zivotne poplatky ako jedlo, cestovne, pracovnu, u tych ktori ziju sami alebo pomahaju rodicom/spolubyvajucim doplatit na najomne aj to, a tak dalej. Vacsina studentov univerzit a vysokych skol su mladi ludia, ktori bud prisli priamo zo strednej, alebo mali par rokov prestavku kedy vacsinou pracovali a nieco si nasetrili. Mladym ludom vo vacsine pripadov skolne platia bud rodicia (prip. ini pribuzni), alebo si musia zobrat pozicku od federalnej vlady. Ta im pocas celej doby studia (dajme tomu styri roky) hradi uroky na tej pozicke, takze uroky rastu 0%. V provincii Ontario asi styridsat percent ziakov plati svoje skolske poplatky z takejto vladnej pozicky. Nie kazdy student na nu kvalifikuje, takze ti ostatni co nemaju dost v hotovosti, ani pribuznych ktori by im to zaplatili, si mozu este urobit pozicku v banke. Skole priamo sa neda platit na uver, oni musia mat vsetko uhradene do konca skolskeho roka. Ti, ktori maju nedoplatok vacsi ako (myslim) zhruba 250 dolarov sa nemozu zapisat dalsi skolky rok na pokracovanie studia, alebo im nevydaju diplom ci transkript. Takze takto to funguje u nas. Len som myslela, ze by to nahodou mohlo niekoho zaujmat.
Ospravedlnujem sa za vsetky gramaticke a ine chyby, co som v tom svojom predoslom prispevku asi uz s unavy narobila.
Hm, tak presne takato (akurat s ovela vacsou intenzitou) bola byvala "manzelka" mojho nevlastneho otca (oni totiz neboli pravne zosobaseni, to jest zapisani v matrike), on bol tiez dost podobny, akurat v miernejsom vydani. Kedysi mali normalne pekne velky dom, uplne vyplateni aj s nabytkom a autom. Ale jej (a asi aj jemu), to nebolo dost, a tak stale hladeli ako mat viac a viac. Skoncilo to tak, ze ja s mamou teraz vdaka ich dlhom, ktore ta jej byvala "predchodkyna" narobila zijeme na hranici zivotneho minima, uz asi tak desat rokov. Nezvelicujem, je to fakt. Napriklad ja mam zatial asi patnast tisic dolarov dlh za studium na vysokej skole (tuna sa za to musi platit, ale asi 40% studentov dostava pozicky od Kanadskej vlady, ktora studentom po dobu ich studia plati na tej pozicke uroky, takze na tom nerastu). A to este tuna dostavam "bursary" nieco ako stipendium, akurat je to zalozene na financnej nudzi a nie na prospechovych vysledkoch, a teraz som si nasla popri studiu aj robotu (tuna je to celkom bezne, ze vysokoskolski studenti popri beznom dennom studiu aj pracuju, akurat ja mam 100% course load). No nic. Ozaj, ta zenska dneska zije v dome bezdomovcov uz niekolko rokov, a ma proti sebe viacero exekucnych rozsudkov, ktore vzhladom na to ze uz nic nema asi nebude moct vyplatit. Takze aj tak to niekedy moze skoncit...
Mělo tam být 10.000,-, pochopitelně
hrosanda26: možná je to pro tebe překvapení, ale ne každý si těch 10.00,- měsíčně vydělá.
kola: souhlasím s tebou
Battmann: RPSN je 23,6 u 1/10, ale co je RPSN - nějakej šílenej výpočet, prostě člověk dá u desetiny 10% navíc - nic víc, nic míň
Jé to je asi o jedné naší "známé".
Akorát ona namá děti a manžela, ale jinak úplně to samý.
Přesn
hrosanda26: budeš se divit, ale spousta rodin s mámou na mateřské holt těch 10 táců jen tak nemají.
A na dovču jedeč SAMA za 4500Kč, ale 4 už je 18000Kč....
kola: V tom s tebou souhlasím.
Vánoční dárky bych nepořizovala na splátky, ani kdybych měla každému vlastnoručně vyrobit zvířátka z kaštanů. To už se mi zdá jako zvrhlost.
Máme oba hrozně rádi filmy, takže jsme si na splátky dopřáli hezčí, než jakou bychom si mohli koupit hned.
My jsme si pořídili na splátky telku, protože jsme jako svatební dar dostali krásný DVD přehrávač, ale televizi jsme k tomu jaksi neměli.
monacha: samozřejmě nic proti
monacha: vzdáváš to
- určitě né moje - existuje spousty úvěrových a leasingových společností a tak i prodejců a každej nabízí něco jiného a já sem tu nikoho nejmenovala
to není reklama
Prostě píšu jen svůj názor ...
monacha: splátky bez navýšení jsou akce - kde je cena zboží za doporučenku - nikoliv navýšená o (1.000,-), a většinou se na tom výrobce, velkoobchod nebo prodejce finančně podílí, aby ti zákaznici to měli bez navýšení
Acinka: Super reklama. Pripada mi to jako vedle na vlozkach.
Tohle nikam nevedu. Jdu domu.
Žábina: marcellina*: