Každý z nás někdy stojí před zásadním životním zlomem a řeší dilema, jak se správně rozhodnout. Některé životní situace jsou skutečně zapeklité a mnohdy stojíme před volbou velmi těžkou. Na tom, jak se rozhodneme, kolikrát závisí, jak se bude odvíjet náš budoucí život.

Mnohokrát jsem si přála mít v ruce křišťálovou kouli, která by mi mé rozhodování ulehčila. Bohužel, žádná kouzla nefungují, a tak je konečné slovo jen a jen našem uvážení.

Málokdo ale musí vyřešit otázku skutečně fatální a v té nejvyšší míře závažnou.

 

Jako třeba Kamila – přítelkyně mé sestřenice. V současné době prožívá bezesné noci a velmi se trápí. Má pocit, že se její život obrátil vzhůru nohama a ona musí vyřešit dilema, které je skutečně velice těžké.

Její bratr Jaroslav přišel po těžké nemoci o obě ledviny. Není důležité, jaká nemoc způsobila tuto těžkou ránu v jeho životě. Důležité je momentálně to, že potřebuje novou ledvinu od dárce.

Celá rodina a příbuzenstvo prošla podrobným sítem testů a vyšetření a jako jediný vhodný dárce byla označena právě Kamila.

Po první radostné euforii ale začal hlodat červík obav a strachu. Oprávněného.

Kamila je mladá maminka dvou malých dětí. Z celého srdce si přeje svému bratrovi pomoci, ale zároveň ji tíží mučivé myšlenky.

„Jak budu žít s jednou ledvinou? Co když i já později onemocním a přijdu o ni? Mám právo takto riskovat? Mé děti mě ještě dlouhá léta budou potřebovat.“

Na druhou stranu zase ví, že když je jediná, kdo může pomoci, tak prostě musí. Bratra má velmi ráda a navíc – i on má malé děti. Pokud mu ledvinu daruje, výrazně mu zkvalitní život.

 

Musím říct, že tento životní příběh mne velmi zasáhl. A přinutil mě se zamyslet, jak bych v takové chvíli reagovala já. Také mám bratra a rovněž ho mám velice ráda. A co kdyby to bylo naopak a já bych potřebovala ledvinu? Jsem si jistá, že můj bratr by mi v tomto ohledu pomohl.

Přesto Kamilu z hloubi své duše chápu. A i když jí nemohu pomoci, cítím s ní a s jejím mučivým trápením.

A protože víc hlav znamená více pohledů na věc, více zkušeností…prosím o váš názor vás, milé čtenářky. Vaše reakce Kamile vytisknu a předám.

Vím, že jste mnohokrát dokázaly poradit a podržet spoustu žen, které se zde svěřily se svým problémem. Dokázaly byste povzbudit i Kamilu? Nemá některá z vás osobní nebo třeba zprostředkovanou zkušenost s takovouto situací? 

 

Reklama