Kniha obsahuje 300 rad, tipů, námětů, nápadů pro první rok života dítěte.  Najdete je seřazené v oddílech V porodnici, Když jsme přišli z porodnice, Výživa, Péče o pokožku, Spánek, Jak cvičit s novorozencem a kojencem, Masáže kojenců, Imunita a očkování, Vozíme a nosíme, Hračky a hry, Plavání a saunování, Každodenní strasti (i radosti), Pozor na úrazy, Nemoci a postižení. Publikace je doplněna přehledem knih, které mohou rodičům pomoci, a užitečnými kontakty. Rady lékařů, fyzioterapeutů, psychologů, ale i zkušených maminek jsou většinou vybrány z posledních deseti ročníků časopisu Děti a my, jsou lektorovány dětskou lékařkou a doplněny autorčinými vlastními zkušenostmi. Kniha je užitečná pro nastávající maminky a rodiče a vychovatele dětí do 1 roku.

Na dojem z této publikace jsem se zeptala jedné čerstvé maminky z mého blízkého okolí.

Vím, že jsi před porodem studovala řadu publikací. V čem ti tato přijde jiná?

Ano, studovala, ale většinou se publikace týkaly těhotenství a porodu, maximálně šestinedělí. Samozřejmě jsem obhlédla spousty knížek i o výchově, chování a vývoji novorozenců a miminek. Dá se říci, že si jsou všechny knížky co do obsahu podobné. Jsou rozdílné v názorech na daný problém či maximálně ve stylu zpracování.

Knížka 300 rad pro první rok s dítětem se mi dostala do ruky v porodnici, kde jsem trávila bohužel celých 15 dní. Byla jsem hodně nešťastná a hormony pracovaly naplno. Ještě ke všemu je moje miminko velmi uplakané a má hodně problémy s bolestí bříška (kolikou) a moc toho taky nenaspí. Jako novopečená maminka jsem si, hlavně v porodnici, nevěděla moc rady. Miminku jsem ještě moc nerozuměla. Když jsem otevřela knížku 300 rad, uchvátilo mě množství zpracovaných témat – nebo spíše otázek. A hlavně, na co jsem si vzpomněla, že by mě zajímalo, tak tam bylo. Velmi hezky zpracovaná publikace, velmi obsáhlá co se témat týče a velmi trefná. Žádná zbytečná témata, opravdu jen to, co potřebuji vědět.

Jen škoda, že od každého tématu je psáno jen velmi málo a když bych chtěla vědět více detailů, musím se podívat jinam. Ale i na to autoři mysleli a u každého tématu je uveden odkaz na jinou knihu, kde se dozvíme o daném tématu více, což jsem přivítala.

Kterou část jsi jako novopečená maminka v šestinedělí otevřela?

Já jsem vzhledem k problémům s mým miminkem okamžitě sáhla po tématech:

Kojte, jak dítě potřebuje
Jak zvýšit tvorbu mléka a překonat „krizi“
Nepravdy o kojení
Co v jídelníčku matky způsobuje nadýmání dítěte
Jak zařazovat luštěniny a nadýmavou zeleninu
Alergie na kravské mléko
Jak cvičit s novorozencem
Protikoliková masáž bříška
Už zase křičí
Afektivní křeč
Neklidné dítě
Dudlík a paleček
Bolesti bříška – tříměsíční kolika
Ať dělám, co dělám, pořád blinká
Škytavka

Jak ti vyhovuje formát a uspořádání?

Je to velmi přehledná publikace, můžu ji kamkoli vzít díky jejímu malému formátu. Je obsáhlá a přesto to není žádná bichle. Hodně mě překvapila a určitě ji hodně využiji. Žádná kniha, kterou jsem prolistovala, neobsahuje tolik zpracovaných témat v tak malém formátu.