Koncem dubna proběhly tiskem krátké zprávy. Jedna z nich pro ukázku: „Mrtvice je rychlá! A vy? Navštivte dny otevřených dveří ve vybraných nemocnicích v rámci akce 30 dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod 2010.“ K tomu i přiložený seznam nemocnic po celé České republice.

I vyrazil jsem do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, abych se také nechal vyšetřit a přinesl vám o tom zprávu. Jaké bylo mé překvapení, že k vyšetření nedošlo, pouze k jednomu demonstračnímu a následně k rozsáhlé přednášce. Schůzka měla tedy spíš informativní charakter. Bohužel, když jsem se ptal příchozích, skoro všichni z tisku pochopili, že budou vyšetřeni, a přišli tedy povětšinou důchodci.

Co jsem se dozvěděl od pořadatelů akce...

„Byli jsme překvapeni, kolik přišlo lidí,“ sdělil mi lékař. „Kdybych měl každého z nich vyšetřit, trvalo by to nejméně čtrnáct dní.“ Faktem bohužel je, že za špatnou informovaností tentokrát stojí novináři, kteří neotiskli informaci celou.

Akce probíhá po celé republice a každé pracoviště do ní zapojené poskytuje trochu jiné služby. Přesto má akce hlavně informativní charakter. Co můžete v jednotlivých nemocnicích očekávat, se dozvíte na tomto odkazu...

A co se tedy dělo na Vinohradech?

Zklamaní důchodci se alespoň mohli vyptávat na různé podrobnosti, protože přednáška byla pro ně příliš odborná a zabývala se hlavně příčinou vzniku cévních mozkových příhod. Žel lékaři mluvili často příliš znalecky a je zcela jasné, že dvě třetiny lidí v sále netušily, která bije. Přesto se člověk dozvěděl alespoň několik důležitých informací...

V kolika letech

Pokud si myslíte, že mrtvice je jen otázkou starých lidí, pletete se. V průběhu života její nebezpečí stále stoupá, protože dochází ke snižování průtoku cév do mozku (na to má vliv mnoho okolností). Vzácně se tedy s cévní mozkovou příhodou setkáváme po 20. roku života. V 50 letech by měl i člověk bez příznaků požádat o kontrolu.

Prevence

Neexistuje žádná univerzální rada, ale pomáhá sportovní styl života a nevystavování se stresu. Tedy občas jít srdce rozpumpovat a žít v pohodičce. Může pomoci i rozumné pití alkoholu a samozřejmě dodržování pitného režimu vůbec - tekutiny ředí krev a krev s menší hustotou lépe teče.

Co tělu dodávat?
  • Sport
  • Mírné množství alkoholu
  • Tekutiny
  • Lipidy (jíst ryby a odmítat tučné maso)
  • Vitamin B6 (hrách, luštěniny, játra)

Jak poznáte, že na vás jde mrtvice?

  • Náhlá slabost nebo necitlivost tváře, paže nebo dolní končetiny na jedné polovině těla.
  • Náhlá zmatenost, potíže s mluvením nebo porozuměním.
  • Náhlé rozmazané vidění nebo ztráta zraku.
  • Náhlé vzniklé problémy s chůzí nebo závratě.
  • Náhlé silné bolesti hlavy.

Příznaky mrtvice

Příznaky mrtvice

Co dělat?

Okamžitě volejte záchranku (telefon 155) a lehněte si na záda. Srdce tak bude překonávat menší tlak (nepůjde proti gravitaci), a bude tedy do mozku proudit více krve. Můžete drobně pokašlávat nebo zrychleně dýchat, abyste krev více okysličili, ale není to nutné - efekt okysličování nebyl prokázán.

Pro ženy

Pozor, pokud žena kouří, trpí migrénami a k tomu bere hormonální antikoncepci, riziko cévní mozkové příhody stoupá o 30 %! Už jen při dvou z těchto faktorů je riziko vyšší o asi 18 %.

Reklama