Zimní i letní sporty, cestování, občasné vycházky do společnosti, ale i každodenní fungování s dětmi, jsou nejčastější důvody, proč řada pacientů se zrakovou vadou vymění brýle za kontaktní čočky.

Tip 1: Nechte si pečlivě vyšetřit zrak

Před prvním použitím kontaktních čoček navštivte optometristu v některé z optik ve vašem okolí. Vyhledat můžete i kontaktologa, který vám poradí nejen se správním nasazením a manipulací, ale především pomůže s výběrem čoček, které nejlépe sedí vašemu oku. Většina uživatelů totiž nemá úplně kulaté oko, ale jsou na něm nerovnosti, zejména v oblasti rohovky, které mohou mít vliv na pohodlnost nošení čočky. Správný výběr čoček je proto velmi důležitý. Řada uživatelů čoček také vyzkouší několik značek čoček, než zjistí, které jim sedí nejlépe. Trendem posledních let je také to, že více lidí čočky objednává on-line místo nákupu v kamenných prodejnách, a to zejména z důvodu finanční, ale i časové úspory.

Tip 2: Nejsou čočky, jako čočky

Existuje celá řada kontaktních čoček, od nejrůznějších výrobců, tak jak se v nich nejlépe zorientovat? Podívejte se i na materiál a vlastnosti čočky. Nejkvalitnější kontaktní čočky jsou vyrobené z takzvaného silikon-hydrogelového materiálu, který se vyznačuje lepší propustností kyslíku. Právě díky vyšší propustnost může oko lépe dýchat a uživatelé mají komfortnější pocit při nošení čoček. V poslední době je odborníky velmi doporučována kombinace technologií Aquaform, která přitahuje a váže vodu v celé struktuře čočky. „Tato technologie znamená vysoce smáčivý povrch, což zvyšuje pohodlí při nošení čoček. Zároveň pomáhá udržet oči jasné, bělejší a zdravé, protože tyto čočky jsou měkčí a flexibilnější,“ vysvětluje Kateřina Ziklová, specialistka zákaznického servisu společnosti Alensa. Technologii Aquaform obsahují oblíbené čočky Biofinity nebo MyDay.

Tip 3: Jaký interval zvolit, měsíční nebo denní čočky?

V případě, že se rozhodnete pro kontaktní čočky, zvažte frekvenci jejich výměny. Nejčastěji uživatelé nosí měsíční nebo denní kontaktní čočky, rozdíl je v nich celkem zásadní. Měsíční kontaktní čočky můžete používat už podle názvu celý měsíc, nicméně je důležité se o ně správně starat. Čočky je potřeba každý den z oka vyndat, promnout mezi prsty a uložit do pouzdra s čistícím roztokem. Stejně tak ráno je dobré čočku očistit před samotným nasazením do oka. Po měsíci používání pak takovou čočky vyhodíme. Existují však měsíční čočky, určené k takzvanému kontinuálnímu nošení, po dobu 29 dnů např. od značky Biofinity, které jsou ze silikon-hydrogelového materiálu. Denní čočky jsou podstatně jednodušší na údržbu a zároveň na hygienu. Více se doporučují i při sportech, zejména pokud by došlo k poškození čočky. „U denních čoček nepotřebujete žádné roztoky nebo pouzdra, jsou proto velmi vhodné i na cestování,“ vysvětluje Ziklová z Alensy a doplňuje, že mezi nejpopulárnější denní čočky patří MyDay od společnosti CooperVision.

Více na ALENSA.CZ

Reklama