Zatímco u veřejné dopravy jednou ročně zaplatíte poplatek, u auta musíte neustále vynakládat výdaje v souvislosti s benzínem, údržbou, opravami a pojištěním. Poradíme vám, jak za vašeho plechového miláčka platit o poznání méně.

Společně s analytiky portálu Porovnej24.cz jsme se zaměřili na oblasti, ve kterých má řidička šanci snížit provozní náklady svého vozu. Které to jsou?

1)    Zkuste si zlevnit cenu pojištění automobilu

Na trhu s povinným ručením a havarijním pojištěním se velmi často vyskytují akční ceny a slevové nabídky, tudíž pokud jste operativní a neváháte občas změnit pojišťovnu, můžete ušetřit nemalé peníze. Jak velké cenové rozdíly se na trhu vyskytují? Využili jsme cenového porovnávače Porovnej24.cz a zjistili, kolik zaplatí majitelka Škody Octavie za nejlevnější a nejdražší autopojištění.

Škoda Octavia, majitelce je 33 let, bydlí ve Zlínském kraji, má bonus 76 měsíců.
5c766e9729230obrazek.png

5c7670626632cobrazek.pngZ tabulky vyplývá, že úspora není zanedbatelná. Například na povinném ručení může majitelka Octavie ročně ušetřit 3661 Kč. Za deset let provozu to může být 36 610 Kč, což je cena exotické dovolené u moře.
Další výraznou položku v nákladech na auto představují pohonné hmoty. Ty můžete ponížit hned několika způsoby

2)   Jezděte úsporněji

Na spotřebě paliva se podílí i způsob, jakým řídíte. Pokud budete při jízdě využívat zákonů gravitace a setrvačnosti, sníží se tím i vaše spotřeba. Jak se dá úsporný styl jízdy uplatnit v praxi? Omezte brždění a využívejte na maximum vaši získanou rychlost. Jedná se například o vyřazení rychlosti, když přijíždíte ke křižovatce, nebo využití rychlosti, získané při sjezdu z kopce, při příštím stoupání. Rovněž se vám vyplatí vypínat motor při každém delším čekání (například před železničním přejezdem). Obecně se motor vyplatí vypínat před každým čekáním, které trvá alespoň 3 minuty.

3)   Využívejte spolujízdu

Pokud jezdíte pravidelně delší trasy, zauvažujte nad využitím platformy BlaBlaCar. Na této stránce si jednoduše zadáte vaši trasu, v kolik hodin se chystáte jet a jakou za to požadujete cenu. Při stanovení ceny se orientujte podle toho, kolik za stejnou délku trasy požadují ostatní řidiči, ať cenu zbytečně nepřeženete, ale ani si neřeknete příliš málo. Pro bezpečnost řidičů a pasažérů je na této stránce vytvořen systém referencí, tzn. před schválením žádosti pasažéra si můžete přečíst, jaké zkušenosti s ním měli ostatní řidiči. Připadá vám tento styl jízdy finančně zajímavý, ale nemáte náladu na to, povídat si celou cestu s někým cizím? Na této stránce si můžete nastavit možnost tiché jízdy, což znamená požadavek, že si sice přejete jízdu sdílet, ale nechcete si povídat.

Reklama