Jejich plakáty visely v klučičích pokojích posledních dekád. Mistr fotbalového míče Maradona, americký „pan kulturista“ Michalik, nezdolný cyklista Armstrong. Dnes jim patří leda tak trpký úsměv. Jejich reputaci i zdraví zničily drogy – včetně steroidů.

s Bezpochyby jeden z nejlepších a nejtalentovanějších světových fotbalistů všech dob, bývalý argentinský fotbalista s bujarou černou kšticí a poté trenér argentinské reprezentace, to vše je Diego Maradona. 
Jeho krátké, ale silné nohy a nízko položené těžiště mu dávaly výhodu v krátkých sprintech, kde vynikal svou rychlostí. Do fotbalových nebes se vyšvihl i geniální prací s míčem. V osobním životě Maradonu provázela nejen obrovská sláva a uznání, ale i závislost na kokainu, která ho postupně ničila.
Největší fotbalová celebrita nemohla chybět na žádném večírku, kde se to hemžilo lehkými dívkami, alkoholem a lajnami kokainu. Ten ho nakonec dovedl až na pokraj smrti. V roce 2000 se předávkoval na dovolené v Uruguayi. Lékaři tehdy zjistili, že Maradonovo srdce nepracuje ani na 40 procent. Slavný kudrnáč díky špičkové péči lékařů tehdy sice utekl hrobníkovy z lopaty, ale čistý dlouho nezůstal. Už o čtyři roky později ležel na smrtelné posteli znovu a bojoval o holý život. Opět jako zázrakem přežil, a tehdy se i změnil se a konečně si – prý – odvykl kokainu. Zdevastované tělo ovšem už nikdy nespraví.

e Steve Michalik, bývalý šampión Mr. America a světově proslulý profesionální kulturista, jeho postava na plakátech zdobila nejedno fitness centrum a obálky časopisů. Kvůli drogám ale přišel o to nejdražší, o zdraví a v samém závěru i život.
Michalik se narodil v roce 1949 v americkém Brooklynu. Časopisové články ze sedmdesátých let, které se vracejí k jeho dětství, ho popisují jako podvyživeného 50 kg vážícího mladíka, který kvůli chudokrevnosti musel dostávat speciální injekce. Poté ovšem začal s posilováním a o čtyři roky později se Michalik, při výšce 178 cm, zázračným způsobem propracoval k objemové hmotnosti kolem 100 kg.
Nadšení okolí střídalo podezření, že za výsledkem stojí nejen tvrdá práce, ale i steroidy. To později potvrdil i sám Michalik a jako jeden z mála bývalých kulturistů otevřeně hovořil o následcích užívání steroidů. „Lékaři u něj objevili nádor na játrech, který mu museli odstranit, roku 2011 podstoupil nezbytnou transplantaci ledviny. Přiznal také, že prodělal srdeční infarkt i mozkovou mrtvici,“ uvádějí tvůrci televizního dokumentu Superlidé (u nás na stanici Spektrum).  Steve po všech zdravotních komplikacích, na nichž hlavní podíl mělo právě užívání vysokých dávek steroidů, bez váhání říkal, že kdyby věděl, jak velkou cenu za to zaplatí, nikdy by se steroidů ani nedotkl. O rok později, ve věku pouhých třiašedesáti let, Michalik umírá.

fdf Měl globální slávu, uznání a peníze. Dnes je potupen, zahanben a takřka na mizině. Řeč je o bývalé jedničce profesionální cyklistiky Lanci Armstrongovi. Kolu dal tento bývalý triatlonista definitivně přednost v devadesátých letech, především rok 1993 byl plný triumfů. Vyhrál sérii tří prestižních závodů ve Spojených státech a v červenci téhož roku se ve svých jednadvaceti letech stal nejmladším jezdcem, který dosáhl etapového vítězství na Tour de France a zároveň se stal také historicky nejmladším vítězem mistrovství světa v silniční cyklistice. Po dvouleté pauze mezi léty 96 až 98, kdy bojoval s rakovinou, se vrací k profesionálním závodům. Lance ale hned v prvních závodech ukázal svým kritikům a soupeřům, že je zpět ještě v lepší formě. Oslnivou sportovní kariéru zakončil v roce 2005 v Paříži po svém sedmém vítězství na Tour de France. O to větší šok pro celý svět přišel roku 2012, kdy Antidopingová agentura USA (USADA) obvinila Armstronga z užívání nedovolených a zakázaných podpůrných prostředků. Doping mu byl prokázán a po této aféře přišel rázem o mnohá ocenění, štědré reklamní kontrakty a Americká antidopingová agentura mu odebrala dokonce sedm triumfů z Tour de France a doživotně jej distancovala z cyklistických závodů. „Kvůli zakázaným drogám se na Lance valí i žaloby. Pořadatelé závodů, kde bývalý cyklista startoval a vyhrával, stejně jako jeho bývalí sponzoři požadují navrácení peněz. Užívání drog a jiných zakázaných látek se prostě nevyplácí. Ať se jedná o zdraví či podvod vůči společnosti, boží mlýny melou pomalu, ale jistě a na každého jednou dojde,“ uzavírají tvůrci televizního pořadu Superlidé na stanici Spektrum.

tisková zpráva

 

 

Reklama