pe1.jpg
Foto: https://unsplash.com/

Ještě v nedávné minulosti patřilo čtení knih mezi oblíbené způsoby zábavy. Dnes, v době mobilních telefonů, bleskově rychlých počítačů a velkých televizorů, lidé nemají tolik důvodů sáhnout po knize. V následujících řádcích vám přinášíme hned tři.

Je to zábava
Čtení knih sice na první pohled není tak lákavé, ale pokud si k němu najdete cestu, zařadí se mezi vaše oblíbené aktivity. V knize se můžete ztratit i na několik hodin, aniž byste si to uvědomili. Obzvlášť dobré v tom jsou nejčtenější knihy. Jejich autorům se povedlo vyšperkovat příběh a celkový přednes na tak vysokou úroveň, že vám při prozkoumávání jejich děje bude utíkat čas rychleji než při jakékoliv jiné aktivitě. Jestliže se čtením teprve začínáte, nemusíte hned vsázet na nejčtenější nebo nejlépe hodnocené knihy. Vyberte si podle žánru, tak, aby vás zajímal. A až poté můžete začít s tím nejlepším, co česká i světová literatura nabízí.

Čtením k úspěchu
Úspěšní lidé rádi čtou. Nezáleží na tom, jestli jde o velké podnikatele s majetkem v hodnotě miliard dolarů, nebo úspěšné zaměstnance. V knihách je totiž ukrytá moudrost lidstva, kterou nikde jinde nenajdete. Úspěšní lidé také více tíhnou po získávání dalších dovedností. A to jim čtení umožňuje hned v několika ohledech. Vždy je v čem se zlepšovat. Vy začněte například krátkými intervaly každý den. Stačí jen několik desítek minut. Zlepšíte si tak schopnost soustředit se, a v dlouhodobém horizontu si i prodloužíte život.

Budete žít delší život
A to je jeden z největších benefitů čtení knih. Potvrdili ho dokonce i vědci z Yalu, kteří provedli výzkum na více než 3,5 tisících dobrovolníků. A zjistili, že pravidelné čtení knih prodlužuje život v průměru o 23 měsíců. Tato aktivita navíc výrazně zlepšuje kognitivní funkce nejen u malých dětí, ale také starších osob. Budete tak mít delší, a zároveň kvalitnější život. A to za tu půl hodinku denně určitě stojí.

Reklama