Mandloňové sady a rozhledna v Hustopečích

V Hustopečích se můžete projít výjimečnou mandloňovou stezkou k rozhledně. Stezka vede sady mandloní, které jsou unikátní nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. Mandloně jsou stromy, které potřebují teplo a běžně se pěstují ve Středomoří a plodí mandle. Mandloňová stezka je dlouhá asi 9 kilometrů a svým návštěvníkům odhaluje taje a zajímavostmi o mandloních a jejich pěstování.  První sad se rozkládá na jihozápadních svazích Staré hory nad městem Hustopeče a druhý sad najdete v lokalitě Kamenec. Oba sady spojuje naučná stezka vedoucí k rozhledně, která se tyčí v nadmořské výšce asi 300 metrů na okraji sadu na Hustopečském starém vrchu. Rozhledna je vysoká asi 17 metrů a nejkrásnější pohled z jejího vrchu se nabízí v dubnu a květnu, protože sady krásně kvetou. Z rozhledny je možné dohlédnout až na Pálavské vrchy.

Více informací naleznete zde.

Skanzen a vinařská stezka ve Strážnici

Milovníky sportu jistě potěší, že v okolí Strážnice se nachází několik cyklostezek, mezi nimi i známá Strážnická vinařská stezka, která je dlouhá 101 km. Na její zdolání je proto třeba více dní. Jednodenní projížďku ale slibuje třeba cyklostezka Strážnickými vinohrady (délka 18 km). Provede vás nejen po svazích s révou, ale i věhlasným areálem vinných sklepů Plže. Sklepy byly vytvářeny v 16. a 17. století a jsou památkovou rezervací lidové architektury. Průčelí sklepů jsou typická bílou vápennou ličkou s modrou podrovnávkou.

Více informací naleznete zde.

Kromě vína nesmíte vynechat klasické Strážnické brambůrky, které ve Strážnici rodina Hobžova vyrábí už od roku 1988. Domluvte se na soukromé exkurzi v areálu a podívejte se, jak se vyrábí.
5b4884857f58cobrazek.pngStrážnické brambůrky si zachovávají svou bramborovou chuť díky tomu, že na rozdíl od chipsů nejsou při výrobě blanšírovány a jsou smaženy výhradně na 100% řepkovém oleji. Letošní novinkou jsou brambůrky s intenzivní hořčicovou příchutí, které skvěle podráždí chuťové pohárky a zaručeně Vás nadchnou.

Zábavu i poučení pro celou rodinu dodá strážnický skanzen, jehož výstavba začala už v roce 1973. Představuje ukázku lidového stavitelství jednotlivých regionů Slovácka. Po celý rok se ve skanzenu koná řada tematicky laděných akcí zobrazujících moravskou vesnici na přelomu 19. a 20. století, stačí sledovat www.skanzenstraznice.cz.

Baťův kanál

Letos je to už 80 let, co se stal sen o propojení evropských veletoků skutečností. Důležitá přepravní tepna pro firmu Baťa dodnes připomíná návštěvníkům, o jak významnou stavbu a regulaci řeky Moravy se jednalo. Když byl v roce 1938 dostavěn, celková délka plavební trasy představovala necelých 52 km. Kanál byl využíván sto padesáti tunovými nákladními čluny, jejichž trasa začínala přístavem v Otrokovicích a končila u Rohatce. V současnosti je Baťův kanál využíván jako vodní cesta a turistická atrakce. Je zde možné řídit malá plavidla, která si zapůjčíte v půjčovně. Délka Baťova kanálu (od Otrokovic do Skalice) je v současnosti přibližně 53 km. Některé úseky vedou řekou Moravou, jinde vede uměle vyhloubenými kanálovými úseky a plavební hladina je udržována 13 jezy.

Více informací naleznete zde.

Reklama