Možná jste začali přemýšlet, jestli mínusy očkování nepřevažují naj jeho klady. Možná jste se proto rozhodli své dítě nenechat očkovat. A možná jste podlehli mýtu. Prozradíme vám 3 nejčastější omyly a fámy, které se o dětském očkování šíří.
5b1a58aabc020obrazek.png

Mýtus č. 1: Očkování oslabuje imunitní systém

Imunitní systém zdravých osob má kapacitu reagovat na každou infekci, se kterou se organismus může setkat. Vakcíny imunitní systém neoslabují, ale posilují jej prostřednictvím stimu-lace obranných mechanismů, které zajišťují ochranu proti konkrétní nemoci.

V období během a krátce po poro-du, jsou novorozenci chráněni proti většině závažných infekcí díky protilátkám od svých matek (Tato ochrana obvykle trvá okolo 3 – 4 měsíců a v dalším období je proto důležité, aby dítě již bylo chráněno očkováním. Národní očkovací programy a  očkovací schémata jednotlivých vakcín jsou tak tvořeny s ohledem na optimální odpověď dětského imunitního systému.

Mýtus č. 2: Rodiče záměrně nedostávají dostatek informací o možných rizicích

Bojíte se, že vám lékaři a farmaceutické společnosti neříkají pro vidinu vyšších zisků všechna rizika spojená s očkováním? Děláte si těžkou hlavu zbytečně. Jak lékaři, tak propagační materiály vás před podáním první dávky očkovací látky vyzývají, abyste si prostudovali příbalový leták vakcíny. V něm naleznete výpis všech možných nežádoucích účinků, jejichž výskyt u nás pečlivě sleduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Jakmile se lékaři setkají s nežádoucím účinkem, jsou povinni jej neprodleně hlásit. Informace Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv hlásí rovněž výrobci vakcín, ale tuto možnost má kdokoliv, kdo se o nežádoucím účinku doslechne. Jejich seznam si můžete přečíst v pravidelném zpravodaji Nežádoucí účinky léčiv, a to na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz).

Mýtus č. 3: Kolektivní imunita neexistuje

Údajný mýtus o funkčnosti kolektivní imunity, jíž zajišťuje pravidelné očkování (nejen) dětí, lze velmi snadno vyvrátit. Na konci 20. století Andrew Wakefield vydal studii, která přímo spojovala autimus a očkováním. Po následující 3 roky její výsledky zkoumala jak britská lékařská komora, tak proběhly nezávislé zahraniční výzkumy. Svorně došly k závěru, že je Wakefieldova studie podvrh.

Přesto se klamná informace rychle rozšířila a díky zamítavému postoji rodičů klesla v letech 2003 – 2004 proočkovanost dětí ve Velké Británii. S ní i kolektivní imunita. Během dalších let se začaly množit případy spalniček. V roce 2006 jich úřady evidovaly 773 a 1 úmrtí dítěte. První po 14 letech. V roce 2012 už počet případů nákazy stoupl na 2016 a o rok později Wales zasáhla spalničková epidemie. Zkrotilo ji až plošné očkování. Z toho nesporně vyplývá, že je možné prostřednictvím očkování kolektivní imunity skutečně dosáhnout.

Jaké další mýty obestírají očkování? O 5 jiných se dozvíte v článku 5 mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti.
 

Reklama