adi.jpg

1. adidas Superstar

Na konci 60 let adidas začal skutečnou revoluci na poli basketbalové obuvi. Nabízel totiž hráčům první nízké boty určené přímo pro tento druh sportu. To nebyla však jediná změna oproti dlouholetým zvykům hvězd NBA. K tomu je ještě třeba připočítat originální ochranu prstů v podobě gumové “mušle“. Tyto špičky se staly charakteristickým znakem nové kolekce adidas Superstar.

V polovině 70. let běhalo v americké basketbalové lize už více než 75% hráčů v těchto botách, i když nebylo vůbec snadné je získat. Každý, kdo si chtěl tyto boty pořídit musel zajít do obchodu Carlsen Imports a prokázat, že je opravdu hráčem NBA. Po 10 letech už superstary nebyly něčím výjimečným. O jejich popularizací v ulicích měst se postarala především skupina RUN DMC se svým slavným hitem „My Adidas”.

2. adidas Stan Smith

Adidas během své bohaté historie nevyráběl obuv pouze pro basketbal, ale i pro mnoho dalších sportů. Jedním z nich je i tenis. Model určený pro tenisové kurty dostal název podle svého ambasadora - amerického hráče Stana Smithe. Tato kolekce spatřila světlo světa v roce 1973. Od té doby se vzhled těchto bot prakticky nezměnil. Velice rychle bylo dosaženo prodejního rekordu, díky kterému se tento model objevil i ve slavné Guinnessově knize rekordů.

3. adidas Gazelle

Počátky kolekce Adidas Gazelle sahají až do roku 1960, kdy značka začala vyrábět boty se semišovým svrškem. Byly vytvořeny s myšlenkou využití na olympijských hrách. Svou konečnou podobu však získaly až o 6 let později, kdy byla jejich konstrukce vylepšena. V 80. letech se dostaly do rukou mladých Britů, kteří je přijali s velkým nadšením. O popularitu adidas Gazelle se také postarali slavné osobnosti - například Michael Jackson nebo členové hudební skupiny Oasis.

Jak vidíte, všechny populární kolekce značky Adidas začínaly jako sportovní obuv pro profesionály. Brzy si ale boty našly cestu k široké veřejnosti a to díky popularizací ze strany hudebních hvězd.

Reklama