63c91d706f712obrazek.png
Foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

1. Nový pocit pohodlí
Vložky a tampony zdárně plní svou funkci, avšak o pohodlí jejich nošení by se dalo diskutovat. Navzdory reklamám, kde usměvavé slečny pobíhají po loukách v bílých šatech, většina žen si nošení těchto hygienických pomůcek moc neužívá. Je to především kvůli nutnosti časté výměny a omezení při pohybu, kdy se pomůcka může snadno uvolnit a vést k obávanému protečení. Tampony jsou v tomto ohledu spolehlivější, ale jejich zavádění (včetně výměny na veřejných toaletách nebo na pracovišti) není zrovna příjemnou záležitostí.

Tady mají menstruační kalhotky největší výhodu. Zkrátka si je oblečete jako normální spodní prádlo a dalších 8–10 hodin nic neřešíte. Narozdíl od vložek a tamponů je fyzicky necítíte, takže je skutečně možné na svou menstruaci zapomenout a jít se rozběhnout po nějaké té louce. Nejsou totiž nijak výrazně silnější než obyčejné kalhotky, schováte je snadno pod jakékoliv kalhoty i šaty. Zesílená je pouze absorpční vrstva v místě, kam byste běžně umístili vložku. Důležité je si vybrat dobře padnoucí velikost, aby tato vrstva seděla přesně tam, kde má.

2. Snadná hygienická péče
Klasické menstruační pomůcky spojuje jejich jednorázové použití. Proto se nejčastěji setkáte s otázkou, zda jsou menstruační kalhotky vlastně hygienické. Stručná odpověď je ano. Absorpční část kalhotek je vyrobena z několika vrstev savých a rychleschnoucích materiálů s antibakteriální úpravou. Nemusíte se tak bát ani pocitu vlhkosti nebo zápachu. Podobně jako s jednorázovými pomůckami stačí dodržovat doporučenou délku nošení dle intenzity vaší menstruace a následně kalhotky vyprat v ruce nebo s ostatním prádlem.

Jak silnou savost potřebujete lze odvodit od počtu vložek nebo tamponů, které běžně spotřebujete. Pokud použijete 4 a více vložek/tamponů za den, pak určitě volte co nejvyšší nabízenou absorpci. Pro velmi silnou menstruaci je vhodné ochranu doplnit i dalším produktem, např. menstruačním kalíškem. Ženy se slabou nebo střední menstruací si však vystačí pouze s kalhotkami – střední absorpce vám poslouží kterýkoliv den menstruace.

3. Moderní, udržitelné a cenově výhodné
Udržitelnost a dopad na životní prostředí jsou často skloňované fráze u produktů denní potřeby. Máme ekologické náhrady za vatové tamponky, dětské pleny a teď i menstruační pomůcky. Jako u většiny takových produktů, také u menstruačních kalhotek je vyšší pořizovací cena, která se však kompenzuje možností opakovaného a dlouhodobého používání.

Délka výdrže kalhotek – respektive jejich absorpční vrstvy – závisí na četnosti nošení, vaší péči a kvalitě použitých materiálů. Aby vydržely co nejvíce pracích cyklů, je důležité kalhotky prát na nízkou teplotu, nepoužívat aviváž a sušit je na vzduchu. Vysoké teploty savou vrstvu opotřebovávají rychleji a změkčující složky aviváže obalují její vlákna, čímž omezují absorpční schopnosti. Ideálně kalhotky také perte na menší otáčky a program pro jemné prádlo.