Jezte vejce, jsou zdravá! Ne! Vejcím se vyhýbejte, obsahují vysoké množství cholesterolu! Mléko ničím nenahradíš! Mléko? To je jeden z bílých jedů, nepijte ho.

Určitě to sami znáte, vědci nemají snad nic jiného na práci, než vyvracet své nedávné objevy týkající se konzumace těch či oněch potravin. Při svém oblíbeném brouzdání po zahraničních webech jsem objevila zajímavá tvrzení, která vám teď předkládám. Zda jim budete věřit a řídit se jimi, záleží na vás a vašem zdravém úsudku.

Konzumací červeného masa riskujete vznik rakoviny. Jeden britský lékařský časopis tvrdí, že není vinno maso, ale způsob jeho přípravy. Vědci z Cambridge analyzovali stravu 1 630 mužů a 2 030 žen ve věku 35-74 let. Souvislost mezi konzumací červeného masa (častěji než jednou týdně) a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny nebyla prokázána. Naopak v USA, kde je oblíbené barbecue, bylo dokázáno, že právě takto připravované maso může být příčinou vzniku rakoviny žaludku a trávicího ústrojí. Červené maso ano, ale vařené, dušené, slabě propečené, tvrdí vědci.

Po bramborách se tloustne. Francouzští vědci se domnívají, že brambory jsou neprávem diskreditovány. Tloustne se spíše díky máslu (ale prý i rostlinnému tuku!), kterým jsou maštěny, nebo opět způsobu přípravy (hranolky). Brambory jsou kritizovány také kvůli vysokému obsahu škrobu, který vytváří vrstvičku na stěně tenkého střeva a brání prý tak zažívání. Ve skutečnosti bramborový škrob tomuto procesu napomáhá, stimuluje syntézu vitaminu B2, díky škrobu se aktivizuje výměna žlučových kyselin. Výsledkem těchto procesů je mimo jiné snižování množství cholesterolu v krvi.

Někdy brambory při vaření černají a my je vyhazujeme, v domnění, že jsou škodlivé. Černání se vysvětluje nedostatkem vápníku v půdách, kde byly pěstovány, nebo uchováváním při vyšších teplotách. Černající brambory však na rozdíl od zelených (s obsahem jedovatého solaninu) zdraví neškodí. Jde tedy jen o estetický vzhled. Černání brambor zabrání pár bobkových listů přidaných do vody, v níž je vaříme.


Tučné jídlo škodí našemu zdraví. Podle posledních amerických průzkumů prý potrava obsahující vyšší množství tuku naopak snižuje nebezpečí infarktu. Švédští vědci z Upssaly dodávají, že jídlo obsahující tuk je nejen chutnější, ale má také pozitivní vliv na duševní činnost člověka.

Žvýkejte, je to zdravé, valí se na nás z každé televizní reklamy. Podle posledních průzkumů (opět amerických) však existuje celá řada důkazů o škodlivých vedlejších účincích žvýkání. Je to mimo jiné vypadávání plomb, narušování korunek a můstků, nadměrný rozvoj žvýkacích svalů, zvyšování hladiny rtuti v organismu (u těch, kdo mají amalgámové plomby).

Tak co? Dáte si k obědu biftek s bramborem, pěkně omaštěným?

Reklama