Blíží se Světový den srdce! Ten připadá na 29. září a slaví se ve více než 100 zemích po celém světě již od roku 2000, kdy byl vyhlášen. Světový den srdce vznikl především proto, aby poukázal na riziko infarktu, mozkové mrtvice a jiných nemocí způsobených vysokým krevním tlakem, dále pak i na jejich prevenci, příznaky a léčbu. Dalším cílem této osvětové akce je propagovat zdravý životní styl a tím chránit srdce před kardiovaskulárními (srdečně-cévními) chorobami, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě.

Hypertenze jako globální epidemie!

Na nemoci způsobené vysokým krevním tlakem celosvětově ročně umírá 7 milionů lidí. Kardiovaskulární choroby jsou zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v Evropě, zabíjejí více než všechny typy rakoviny, přičemž u žen je toto procento vyšší než u mužů.

V České republice podle posledních studií vysoký krevní tlak postihuje až 40 procent dospělé populace ve věku 25-64 let a s věkem počet hypertoniků stoupá. Řada lidí vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Právě vysoký krevní tlak je totiž jedním z onemocnění, které se často nijak neprojevuje, většinou se odhalí až v momentě, kdy již způsobilo postižení životně důležitých funkcí – například došlo ke krvácení do mozku.

Vysoký krevní tlak a různé srdeční arytmie se v dnešní době řadí mezi civilizační choroby, neboť jsou z části zapříčiněny špatným životním stylem a nezdravými návyky. Riziko výskytu těchto onemocnění stoupá s rostoucím věkem, proto je důležitá prevence. Právě za tu „bojuje“ i Světový den srdce. „Smyslem je informovat o důležitosti onemocnění srdce, možnostech prevence, každý rok je jiné téma. Letos je to heart healthy environment - tedy prostředí pro zdravé srdce,“ dodává Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. 

vrablk

Co můžeme udělat, abychom neměli vysoký krevní tlak?

Změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti jsou efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita. „Obecně se doporučují principy zdravého životního stylu. Snížení kalorického příjmu k postupné a pomalé redukci hmotnosti u všech s nadváhou a obezitou. Omezení spotřeby soli, maximální přípustné množství podle platných doporučení je 5g denně (1 čajová lžička). Snížení konzumace jednoduchých cukrů a nahrazení živočišných tuků rostlinnými patří neodmyslitelně k principům, které bychom měli dodržovat všichni – ačkoli samy o sobě ke snížení krevního tlaku přímo nevedou, snižují celkové kardiovaskulární riziko. Pravidelná pohybová aktivita napomůže dosažení a udržení správné tělesné hmotnosti a také zlepší cévní regulace a přispěje tak ke snížení úrovně krevního tlaku. Zásadní význam má nekuřáctví, i jedna cigareta denně zvyšuje významně riziko mozkové mrtvice či infarktu myokardu. Z hlediska snahy o předcházení vysokému krevnímu tlaku pak připomeňme ještě konzumaci alkoholu, která by měla být nízká a ne větší než 1,5dcl vína případně 0,5l piva za den. Další možností, jak včas předejít zdravotním problémům, je domácí kontrola krevního tlaku (tzv. selfmonitoring),“ vysvětluje kardiolog Michal Vrablík. 

Nepodceňujte měření krevního tlaku: Většina pacientů si neumí správně změřit tlak

Během průzkumu trhu, studie Perleberg v Itálii a Velké Británii 2014, se ukázalo, že 1 ze 3 lidí si měří tlak nesprávně v důsledku chybné pozice standardní manžety na paži. Také se prokázalo, že správné umístění manžety je často podceňovanou chybou. Standardní manžety musí být umístěny přesně proti tepně na horní části paže, aby se snížilo riziko nepřesného měření. „Domácí měření se však musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů ideálně vybavených Intelli manžetou, které jsou uživatelsky příjemné, a na výsledky měření se lze spolehnout. Takto získané hodnoty tlaku jsou pro konzultaci s lékařem věrohodné“ uvádí Ing. Zdeněk Rotal Ph.D., zástupce společnosti Omron. 

srdce

Právě unikátní Intelli manžeta odstraňuje nejčastější chyby při měření krevního tlaku. Tou je vybaven  třeba tlakoměr OMRON M6 Comfort. Měření se tak stává mnohem jednodušší a přesnější, protože je prakticky nemožné ji špatně umístit. Snímací plocha obepíná celý obvod paže, jakákoliv pozice je možná. Žádný problém je-li hadička 180 stupňů od tepny. Výsledky jsou vždy přesné. Tato manžeta se navíc dá použít na standardní i silnější paži.

Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

  • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
  • Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
  • Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • Tlak měřte vždy na stejné paži.
  • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
  • Měřte si krevní tlak opakovaně - alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.
  • Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

Více informací naleznete na stránkách www.krevnitlak.cz

Tip:

Máte problémy s krevním tlakem a chcete se poradit s odborníkem? Zeptejte se lékaře a svůj problém s ním zkonzultujte. Více na www.rady-lekare.cz.

Vyzkoušejte klinicky ověřené tlakoměry společnosti Omron s jedinečnou technologií Intellisense pro optimální nafouknutí manžety. K zakoupení v lékárnách a zdravotnických potřebách za cenu 1 990,- Kč. Více informací naleznete na stránkách www.krevnitlak.cz a www.1ze3.cz.

Reklama