Klobouk dolů! Čtenářka Risina zažila s manželem jen jeden finanční konflikt a to ještě v době, kdy se na manželství teprve chystali. Spor byl o utracení finančního daru od babičky, které muž vyřešil svérázně.

Co byste si koupila za pět tisíc od babičky? Manžel čtenářky Risiny pořídil věc dlouhodobě užitnou, kterou ovšem Risina nechtěla...


Když jsme se před devětadvaceti lety brali, měl manžel zřízený sporožirový účet, na který chodil jeho příjem a ze kterého platil poplatky za bydlení, a připsal mě k němu jako oprávněnou osobu, ač jsem tehdy jako studentka žádný příjem neměla.

 Tak to zůstalo, jen na ten účet nechodí už dávno jeho příjem, ale větší část mé výplaty - jako zaměstnanec mám přeci jen jistotu pravidelného příjmu. Platíme z něj všechno od bydlení přes nejrůznější pojistky, vklady a splátky na stavební spoření a důchodové spoření až po kapesné dětem – teď už jen jedné dceři. Pikantní je, že internetové bankovnictví posílá potvrzení na manželův mobil a jsme příliš pohodlní na to, abychom to měnili, ovšem manžel nesnáší vyřizování plateb přes internet, takže cokoli je potřeba jednorázově zaplatit, vyřizuji já, ale on u toho musí být, aby mi řekl ten zázračný ověřovací kód.

Manžel (OSVČ) dává domů určitou částku v hotovosti a z té „žijeme“ – pořizujeme běžné nákupy. Co vydělá navíc, nevím a neřeším, stačí mi, že vždycky když je potřeba, nějaké peníze má.

Zbytek své výplaty posílám na svůj účet, ke kterému pro změnu manžel dispoziční právo nemá a neřeší, kolik peněz tam je. Teoreticky je to moje „kapesné“, v praxi, protože k tomuto účtu mám kartu, z něj občas platím i ty běžné nákupy, oblečení a další věci, když u sebe nemám potřebnou hotovost.

Máme tedy finance poměrně propletené, ale protože jsme oba celkem rozumní, nestalo se nám, že by někdo utratil víc, než jsme si mohli dovolit, nebo pořídil něco, co by tomu druhému vadilo. Neřešíme ani to, kdo z nás má větší příjem.

O větších vydáních – třeba na dovolenou nebo na spotřebiče do domácnosti - se samozřejmě domlouváme a rozhodujeme společně. Něco jako konflikt kvůli penězům jsme měli vlastně jen jednou, ale to bylo ještě před svatbou – dostali jsme od manželovy babičky 5000 korun na něco do domácnosti. Druhý den mi můj  nastávající do telefonu radostně sděloval, že za těch pět tisíc výhodně koupil tehdejší hit – kompletně vybavené prkno na windsurfing. Tehdy jsem myslela, že omdlím, ale vzhledem k tomu, že na něm (samozřejmě už s jinou plachtou) jezdí dodnes, musím zpětně uznat, že to byla opravdu výhodná koupě :-).

Risina

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 9.7.2013: Finance ve vztahu

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Okolo 16.00 hodiny se dozvíte, která z přispěvatelek získal slíbený knižní dárek: titul Kdo miluje nejvíc od Tess Stimsonové (nakladatelství Domino).

Reklama