Diet existuje nepřeberné množství, ale většina z nich má společnou jednu nevýhodu: znamenají odříkání, a proto je velké riziko, že je člověk bude držet jen dočasně a s přibývajícími dny a týdny se bude těšit na to, až budou kila pryč, dieta skončí a on se bude moci vrátit k původním stravovacím návykům.
"A to je právě špatně, protože cílem je změnit životní styl tak, aby byl jídelníček zdravější a zároveň se dal dodržovat už napořád," říká Iva Málková, vedoucí kurzy hubnutí. Většina dočasných diet má totiž také jen dočasný efekt.

"Rozhodla jsem se, že budu hubnout tak, že vynechám všechny sacharidy, v praxi to znamenalo nejíst brambory, rýži, těstoviny, pečivo...," vyjmenovává Šárka, učitelka, která se rozhodla zhubnout, protože její přítel má radši štíhlejší ženy. Navíc si samořejmě odepřela všechny sladkosti, včetně milované čokolády.

"Hubla jsem, to ano, jenže už po třech týdnech se mi o chlebu snad i zdálo, nehledě na obrovskou chuť na sladké," popisuje Šárka, na čem její úsilí ztroskotalo. Zhubla sice za měsíc celých šest kilo, jenže za další dva měsíce je měla zpátky i s úroky. Byl to takový kolotoč. Úspěšné zhubnutí mě přesvědčilo o tom, že to nemůže být zase tak těžké. Navíc jsem měla pocit, že si můžu dopřát, když jsem tak trpěla," vzpomíná na návrat ztracených kil. Nyní se Šárka pokouší hubnout znovu, ale už si nemíní tak odříkat - jí však vědomě menší porce, k večeři nahradila obligátní "pečivo s něčím" lehkými zeleninovými saláty. I čokoládu si dopřeje. Ostatně, nechat si i v racionálním jídelníčku nějaký ten hříšek doporučuje frekventantkám svých kursů i Iva Málková  - ale je třeba mít na paměti, že to má být skutečně jen malý kousek.

Podobné riziko, jako dočasných diet, se týká také různých hubnoucích koktejlů a tyčinek. Není pravda, že by nefungovaly, ale je třeba s nimi umět zacházet a uvědomit si, komu hlavně mohou pomoci: zejména lidem s velkou nadváhou či obezitou. Jde však spíše o pomoc dočasnou, díky níž člověk překlene obtíže na cestě k novému jídelčníku a štíhlejší linii. Jejich výhodou je, že kvalitní výrobky dodají hubnoucímu organismu všechny potřebné látky, jako jsou bílkoviny a minerály, a člověk tak netrpí únavou.

Na druhou stranu, jistě nemálo z vás učinilo s některou z diet dobré zkušenosti. Zajímá nás, jaké diety se vám osvědčily a jaké ne. Chceme totiž při psaní textů vycházet i z vašich zkušeností. Pište své zkušenosti a diety na mail hubnuti@zena-in.cz