Představení Momentum, inspirované tanečním uměním butó, které bylo premiérově uvedeno v červnu na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla), se přesouvá v rámci festivalu Nultý bod do nového prostoru – průhledné skleněné krychle. Tanečnice Miřenka Čechová a Sabine Seume nabídnou zamyšlení nad každodenní uspěchaností života v performanci, kterou popisují jako hledání podstaty bytí skrze zpomalený čas a prázdnotu.

monet

Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy Moneta, Maneta, Pissarra či Caillebotteho. Performance Momentum proběhne v rámci festivalu Nultý bod od 22. července od 17.00 do 23. července do 18.00 v průhledné krychli umístěné v zahradě Werichovy vily na ostrově Kampa. Více informací na www.tantehorse.cz.

dd

Před zraky návštěvníků v průhledné krychli umístěné před Werichovou vilou zakusí performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání. Momentum odstartuje 22. července v 17.00 a potrvá celých 25 hodin bez přerušení až do 23. července do 18.00. Performance, která byla v červnu premiérově uvedena na náměstí Václava Havla, je ve svém druhém uvedení inspirována slavnými výtvarnými díly z období impresionismu. „To, co jsme jako tanečnice prožívaly na piazzettě, byly právě ony nehybné, přesto však rozechvělé obrazy, nedokončené skeče, imprese okamžiku. Vlající oblečení ve větru vytvářelo dojem roztřesených tahů štětce. Jakoby se naše siluety lehce chvěly, ačkoli my jsme se téměř nehýbaly. S impresionismem to má také společný onen neopakovatelný okamžik. Pro diváky to tak bude opět vizuální meditace, v níž se jedna obrazová imprese pomalu prolíná do druhé,“ vysvětluje Miřenka Čechová. Tancem budou tak vytvářet reference na vybrané impresionistické obrazy – například Monetův Východ Slunce, Manetova Snídaně v trávě či Pissarrovy Koupající se ženy na břehu řeky. Na několik hodin se k performerkám připojí tanečnice Markéta Vacovská.

moemntun

momentum

V rámci festivalu Nultý bod se nebude Momentum odehrávat v otevřeném prostoru, ale v prázdné skleněné krychli 5x3m umístěné na zahradě před Werichovou vilou. Performerky nebudou mít v okolí žádné předměty ani opulentní kostýmy – vše bude bílé a velký důraz tak bude kladen na představivost diváků. „Přehlcenost věcmi v reálném životě nás odvádí od nás samých. Cesta dovnitř sebe vede skrze minimalizaci vnějších podnětů. Zbavujeme se věcí, vnějších informací a vizuálních podnětů. Oprošťujeme, očišťujeme, hledáme čistou esenci bytí v prostoru, skrze tělesnou zkušenost. Prostředkem nám k tomu je právě zpomalený pohyb a nezahlcený prostor,“ dodává k performanci Miřenka Čechová.

moment

Momentum – Nultý bod 2017:

Reklama