Foto: Shutterstock

Jak poznáme, že jsou na tom zvířata psychicky špatně?
Tohle téma by vydalo na několik knih. A pro laika toto rozpoznat vůbec nemusí být snadné. Obecně lze ale říct, že kromě zcela zjevných znaků, např. že přestane žrát (anebo se cpát jako o život), stane se letargické, rozvine různá agresivní chování se může jednat i o velmi jemné náznaky (nezvykle důkladná péče o srst, změna spánkového cyklu…). Ne vždycky musí změna chování zvířat znamenat, že trpí, ale doporučuji při každé – a zvláště náhlé – změně chování zpozornět a situaci řešit.

Jak nynější situaci psychicky zvládají psi a kočky?
U psů či koček a dalších zvířat závislých na naší péči a rutině se může stav měnit. Nemám teď po ruce žádná vědecká data pro aktuální situaci, takže pojedu z osobní zkušenosti. Někteří majitelé také tráví více času doma (karanténa, home-office). Například kočka, která špatně snáší hluk a větší počet lidí v domácnosti najednou, či si nezvykla na děti, může na nastalou situaci reagovat právě rozvojem problémového chování.

Některým zvířatům naše stálá přítomnost naopak asi vyhovuje, že?
Ano, dostanou více pozornosti, pamlsků, a obecně může mít fajn majitele pořád po ruce. Ocení to především zvířata, která trpí separační úzkostí. Jak si ale můžeme domyslet, tak až situace pomine, bude zase problém na blízku. Někdy pouze stačí, když je kočka či pes mírně úzkostlivá.

A také zřejmě neprospívá to, že psi nechodí tak často ven…
Co vím, spousta majitelů omezilo či výrazně zkrátilo procházky se psem venku, což může být výrazným zásahem do psí denní rutiny. Záleží pak na nastavení psa, jak se s tím popere, ale také na majiteli. Je nasnadě zvážit další opatření, a nabídnout psovi adekvátní náhradu pomocí nejrůznějších různých aktivit doma. A umím si představit, že se objeví i jiné typy problémů. Paleta behaviorálních potíží je totiž bohužel velmi pestrá…

Když teď nechodí zvířata tak často ven, doporučila byste třeba dietnější granule?
Jídlo je pro spoustu koček i psů kratochvíle dne, je to tedy velmi významná součást jejich života. Osobně bych se do toho tedy nyní nepouštěla, pokud k tomu není zdravotní či jiný vážný důvod. Spíš bych zapracovala na tom, aby měla zvířata dostatečnou fyzickou aktivitu, třeba společnou hrou.

Jakým způsobem můžeme ještě svým miláčkům pomoct?
Velmi důležité je dodržovat rutinu, na kterou je zvíře zvyklé. Tedy krmit zvíře v obvyklý čas, kočkám čistit pravidelně WC, venčit psa ve stejné časy jako doposud…
U těch koček, které hůře snáší živější domácnost, lze takto „obecně“ doporučit nabídnutí různých skrýší, kam si kočka může zalézt, pokud má „plné zuby“ okolního dění. Může to být například krabice v rohu, vysoká polička ve skříni. Na takovém místě by neměla být rušena ani navštěvována. Pokud má totiž zvíře možnost situaci nějak řešit, například právě stažením se do ústraní, je to pro něj snadnější. Může to být účinnou prevencí potíží, prostředí je totiž významným faktorem, který může ovlivnit pohodu kočky. Také je dobré pohlídat, aby měla kočka ke své skrýši neomezený přístup (nezavírat místnost…).

Mohou zvířata ublížit i dětem, když jsou v psychické nepohodě?
Dbejte zvýšené pozornosti, pokud máte děti. Na zvíře a dítě dohlížejte, pokud jsou spolu. Vždycky existuje riziko zranění či napadení člověka, a pokud jsme všichni více pohromadě, šance můžou být vyšší.

Myslíte si, že je teď vhodná doba na to pořídit si zvíře? Někteří lidé jsou v karanténě a osamělí…
Zvíře může být skutečně lékem pro duši. Zvážila bych ale, zda aktuální motivace pořídit si zvíře není pouze dočasná. Vždyť zvíře jako kočka či pes žije velmi dlouho, a měli bychom si tedy být jisti, že si na něj najdeme čas, lásku a finance po celou dobu jeho života. 
Pokud však pořízení mazlíčka promýšlíte déle, pak může být ten správný okamžik, kdy do toho jít. Většina lidí teď totiž musí být více doma, což může zvláště koťatům či štěňatům pomoci adaptovat se na novou domácnost. Každý nový živý tvor v domácnosti však také znamená větší zodpovědnost, a musíte si tedy být jisti, že jste schopni zajistit všechny jeho potřeby i v této složité době. Věřím ale, že toto každý zodpovědný majitel předem promyslí.

Můžete teď pracovat? Vyjíždíte třeba v roušce za nějakými případy?
Problémy nyní řešíme s majiteli online skrze videohovory. Problémy tedy řeším s majiteli zvířat i za této situace, vždyť nyní víc než kdy jindy potřebujeme každý s něčím pomoci. A pro řešení potíží, je vždy nejdůležitější, když spolu s majitelem táhneme za jeden provaz. Protože součástí řešení je i zhodnocení prostředí, je možné, že si nějaké kočičí potíže, které online nevyřešíme, vyžádají návštěvu na místě, jakmile aktuální kritická situace opadne.

Foto: Kateřina Štiblická
Existují nějaké přírodní léky třeba proti zvířecím depresím?

Z přírodních přípravků obecně mě pak napadá třeba heřmánek nebo levandule, které prokazatelně potlačují úzkost (ne depresi) u koček. Rozhodně nedoporučuji bylinkami problémy řešit, ale vyhledat pomoc odborníka. Nejlepším přirozeným lékem na zvířecí problémy obecně je prostě jejich prevence.

Čtěte také: