Stejně jako značkové víno se i pramenitá nebo minerální voda stává vyhledávaným přírodním produktem.

Znalci vám potvrdí, že u výběru vody hraje klíčovou roli země původu, zdroj, stupeň mineralizace a pochopitelně chuť. Můžete si „přiťuknout“ vodou podzemní, artézskou, podmořskou, ale i vulkanickou nebo ledovcovou. Možná jste se už na dovolené v zahraničí nebo ve špičkových restauracích setkali s nabídkou vysoce kvalitních vod v samostatném „water menu“. Najdete v něm více než šedesát značkových vod, od prémiových (v průměru třikrát dražší než obyčejné) až po super prémiové, zvané gourmet waters“ (jsou přibližně až desetkrát dražší, mívají většinou exotický původ a luxusní balení). Existuje také mnoho typů ochucených vod, ale jak říká MUDr. Kateřina Konopásková z FN Motol, „pokud si hlídáte obsah cukru a kalorií, měli byste vybírat vody s přírodní chutí, slazené fruktózou.“ V úvahu je třeba brát také sycení – téměř tři čtvrtiny úspěchu harmonie vody s jídlem závisí na velikosti bublinek i na pH vody. Například tučné jídlo lépe ladí s vodami s nižším pH. Voda také dokáže zvýraznit chuť pokrmu. Souvisí to s obsahem rozpuštěných minerálních látek. Voda s nízkým obsahem minerálů se hodí k rybám, s masem se lépe snoubí ty s vyšším obsahem minerálů.

water

Kdo pije, ten žije!

Pravidelná hydratace organismu je jednou ze základních podmínek k odstranění závažných zdravotních problémů: „Kvůli nedostatku vody se z buněk nevylučují jedovaté látky, buňky předčasně stárnou, a tělo je náchylnější k nemocem. Proto se doporučuje pít čistou pitnou vodu patnáct minut až půl hodiny před jídlem,“ vysvětluje MUDr. Konopásková. Podle jejích slov sklenka mírně perlivé nebo neperlivé vody vyplaví většinu toxických látek nalézajících se v organismu, především z ledvin, jater a ze střev, a ulehčí trávení následně zkonzumované potravy. Navíc zabrání pocitům žízně ve chvíli, kdy je žaludek zaměstnán trávením. „Při jídle popíjejte jen malé doušky. Tím se vyhnete disharmoniím, které vyvolává zapíjení jídla větším množstvím tekutin.“ Voda má tvořit minimálně 90 % celkového příjmu tekutin v průběhu dne, ale měli bychom si dát pozor na její teplotu. „Voda s ledem v průběhu jídla se může stát  problematickou obzvláště pro ty, kdo trpí potížemi s trávením, plynatostí či otoky. Nejenže způsobuje zpomalení trávícího procesu, ale u citlivějších jedinců může vyvolat křeče,“ upozorňuje MUDr. Konopásková a dodává, že největší množství tekutin bychom měli přijímat odpoledne a nezapomenout na sklenku vody předtím, než ulehneme: „Je to nejlepší prevence proti krvácení do mozku a srdečnímu záchvatu, k nimž často dochází během spánku.“

Pijte i vodu s mírou!

Pitný režim je třeba dodržovat, ale není dobré příjem tekutin zbytečně zvyšovat, ani snižovat: „Jsou lidé, kteří se například hodně potí nebo v zaměstnání omezují pití, aby nechodili často na toaletu, “ vysvětluje ústecká fytoložka Venuše Studničková. „V téhle souvislosti bych chtěla připomenout, že kdo pije málo, potí se stejně a moč musí vylučovat i tak. Rozdíl je jen v tom, že při nedostatečném příjmu tekutin pot silněji zapáchá a moč je hustá, tmavá a má typický zápach. Takže pitný režim stačí opravdu jen dodržovat, ale je třeba volit vhodné nápoje.“ Řada nápojů totiž obsahuje látky, které mají zcela jinou funkci, než je pokrytí potřebného množství tekutin do buněk. Některé zesilují tvorbu moči a zároveň zahušťují krev, jiné povzbuzují psychické funkce, další jsou vhodné jen při velké fyzické zátěži, nebo naopak jako přechodný podpůrný prostředek při léčbě zdravotních potíží. Každá tekutina odstartuje jiný chemický program, ať už je to káva, kakao, mléko, černý a ovocný čaj, alkohol, džus, ale i samotná voda. Jednotlivé druhy vody se liší složením a množstvím minerálů. „Z léčivých pramenů pocházejí vody typické například zvýšeným množstvím sulfátů a vápníku, vody bohaté na jód, velké množství soli a některé stopové prvky či vody s vysokým obsahem vápníku, hořčíku, chloridů a sodných iontů. Působí léčivě na různá onemocnění, ale jejich užívání je omezeno jen na dobu nemoci. Pro každodenní pití doporučuji pít neperlivou pramenitou vodu např. značka Lucka, která má jemnou mineralizaci, pH mírně zásadité a ideální poměr vápníku a hořčíku,“ říká odbornice.

Vlastnosti vody v lidové moudrosti

Voda je už tradičně uctívaná tekutina, které byla odjakživa připisována léčivá síla. Všimněte si, kolik pramenů nese jméno někoho ze svatých a má „zázračnou moc“. Její živelné vlastnosti se odrážejí i v pořekadlech. A tak i váš „život plyne jak voda“, děti „rostou jako z vody“ a vy se snažíte, abyste byli „za vodou“. Než usnete, jako když vás „do vody hodí“, dejte si sklenku vody před usnutím.

Přístup k čisté vodě je základ života

Světový den vody byl vyhlášen v roce 1993 Valným shromážděním OSN a koná se každoročně 22. března. Tématem Světového dne vody pro letošní rok je vodní spolupráce. V roce 2030 bude až 47 % světové populace žít v oblastech s nedostatkem vody! Česká repub­lika i sousední Slovensko se počet­nými zdroji podzem­ních a min­erál­ních vod řadí k „vod­ním velmocím“. V Čechách je 142 zdrojů přírodní minerální vody, 18 zdrojů pramenité vody, čtyři podzemní zdroje kojenecké vody a 24 lokalit s léčivými prameny. Na Slovensku je evidováno více než 1500 zdrojů minerálních vod.

Víte, že...

...s nápadem na balenou stolní vodou přišel zakladatel moderního luhačovického lázeňství, MUDr. František Veselý? Od roku 1905 obchodovala s vodou v lahvích firma Vladimír Vaněk - Zasilatelství pravé zdibské vody. Prvními odběrateli byli Pražané a za jednu pětilitrovou láhev tehdy zaplatili 20 haléřů.

...podle Českého statistického úřadu za rok 2010 vypil každý občan 66 litrů balené vody?

Reklama