Jana s Lucií se loni na jaře shodly. Obě by do léta rády shodily plus minus osm až deset kilo. Bylo to na přelomu května a dubna, a tak bylo jasné, že mají nejvyšší čas. "Přibraly jsme obě zhruba stejným způsobem. Po narození dětí nebyl čas na dřívější porci pohybu, navíc jsme neuváženě dojídaly po dětech a léčily si navíc mateřské splíny čokoládou," líčí mluvčí dvojice, devětadvacetiletá Jana. Obě mladé ženy se seznámily právě díky dětem, když chodily s potomky na kojenecké plavání.  

Nemají stejnou postavu. Jana je vyšší, měří kolem 170 centimetrů a za ideální váhu pro sebe dneska považuje plus minus 63 kilo. Lucie je o něco menší, měří 164 centimetrů a má od přírody mohutnější postavu, a proto by byla spokojená se zhruba 60 až 62 kily, byť tabulky jí doporučují zhubnout více. Loni na jaře obě vážily zhruba sedmdesát kilo.

Jak na to loni šly? Zatímco Jana se rozhodla zhubnout tak, že si odříkala jídlo a enormně cvičila, Lucie byla zprvu tou, kdo vypadal váhavěji. "Já se do toho vrhla po hlavě, ze dne na den jsem odbourala dorty ke kafi a večerní mlsání u televize a místo toho jsem chodila fakt denně běhat," líčí energická Jana, která je zkrátka zvyklá dělat vše naplno. Lucie na to šla jinak. Zakoupila a nastudovala příslušnou literaturu, psala si, co jí, aby si uvědomila své chyby - třeba příliš mnoho sladkostí a večeři jako nejhutnější jídlo dne... Plus se přihlásila na aquaerobik, ze sklepa vytáhla zaprášené kolo a obden cvičila cviky na zpevnění svalů, zejména svých problematických partií.

Výsledek? Po měsíci snahy měla Jana dole šest kilo, Lucie dvě. Na začátku prázdnin byla Jana, po dvou měsících usilovné snahy o vytoužených deset kilo lehčí.  Lucie zhubla o kila čtyři a zprvu nebyla spokojená. Jenže, zatímco Jana si musela dále odpírat, což vydržela přesně jen po dobu letních veder, kdy chtěla vypadat dobře poloobnažená v letních šatech a plavkách, Lucie nepolevila. Jedla sice stále poměrně dost, ale úplně jinak - propadla například zeleninovým salátům, navíc si zvykla na pravidelné cvičení, zatímco Jana chodí od loňského zaří běhat či cvičit spíše jen sporadicky. "Jen když mám skutečně hodně velké výčitky svědomí," přiznává. Iva Málková ze sdružení Stop obezitě dává za pravdu právě Lucii. "Lépe je hubnout pomalu a jistě a změnit své stravovací návyky a pohybový režim natrvalo."

Zkušenosti obou mladých žen jí dávají za pravdu: dneska je to Lucie, která váží o celých dvanáct kilo méně než loni na jaře, kdežto Janě se kila rychle shozená před rokem běhm následujících měsíců zase vrátila.

             
Reklama