Průzkumu se zúčastnilo 1 030 žen různých věkových kategorií, přičemž nejčastěji odpovídaly čtenářky od 26 do 40 let věku. Nadpoloviční většina respondentek navíc plánuje otěhotnět v časovém horizontu do 2 let (35 %), nebo do 5 let (20 %).
5d2da3b76ac87obrazek.png

Co víme o reprodukčním zdraví?

K tomu, že neznají přesný význam pojmu reprodukční zdraví, se hned v úvodní otázce přiznalo 43 % dotázaných. Co ale naopak věděly téměř všechny (99,6 %), je fakt, že šance na otěhotnění se mění v závislosti na věku ženy. Na otázku, v jakém věku je žena biologicky nejplodnější, tedy ve 20 až 25 letech, správně odpovědělo 76 % respondentek. Přes 20 % zbývajících čtenářek pak tipovalo ideální věk ženy pro početí až ve věku 25 - 30 let.

Jen čtvrtina (25 %) žen pak měla přehled o tom, jaký je průměrný věk prvorodiček v České republice. Oficiální statistiky uvádějí věk 31 let. Nadpoloviční většina (57 %) dotázaných však tipovala věk o celé tři roky nižší (28 let) a 13 % pak dokonce uvedlo o šest let méně (25 let) než je průměrný věk české prvorodičky.

Problémy s početím podceňujeme

Správnou odpověď na otázku, kolik párů má problém s početím, zvolilo 40 % dotázaných. Tuto situaci řeší každý šestý pár. Že je to pouze 1 pár z 10 věří 31 % respondentek. Ještě větší optimismus prokázalo dalších 5 % účastnic průzkumu, které tipovaly dokonce 1 pár z 20.

Ovariální rezerva? Známá, neznámá

Drtivá většina (84 %) dotázaných čtenářek věděla, případně správně odhadla, že termín ovariální rezerva znamená množství vajíček, která mohou být oplozena a vyústit v budoucnu v probíhající těhotenství. Stejně tak většina (79 %) z nich správně tušila, že hlavním faktorem způsobujícím sníženou ovariální rezervu, je věk ženy.

Ovariální rezerva = zásoba vajíček ve vaječnících.

O testu plodnosti čtenářky příliš nevědí

Podstatně horší už to ale bylo s povědomím, že si svou ovariální rezervu můžeme nechat změřit u gynekologa, a to pomocí takzvaného AMH testu. Netušilo to 68 % žen. Ještě větší množství žen (83 %) netuší, jakým způsobem toto vyšetření probíhá. Že lze ovariální rezervu stanovit ultrazvukem, to správně tuší 62 % dotázaných, o zmíněném jednoduchém krevním testu AMH ví jen 57 % žen. Ostatní (20 %) by se spolehly na pomoc na základě údajů z menstruačního kalendáře, což možné není.

Co je AMH test?
Aby měla žena velmi rychlý přehled o tom, zda má ještě dostatečnou zásobu vajíček ve vaječnících, stačí jediný odběr krve a pak jednoduchý laboratorní test. Řeč je o takzvaném AMH testu, o který je možné požádat gynekologa nebo si ho nechat provést v certifikované biochemické laboratoři. Test není hrazen ze zdravotního pojištění, žadatelka si ho musí zaplatit sama. Jeho cena se pohybuje mezi 650 - 1 100 Kč (může se lišit v různých gynekologických zařízeních, případně laboratořích, a to v závislosti na výši jejich nákladů). AMH je zkratka pro Anti-Mülleriánský hormon, což je látka, kterou produkují ženské vaječníky, pokud mají dostatek vajíček. Test AMH tedy měří hladiny tohoto hormonu.

Test by pomohl změnit mnoho životních rozhodnutí

Pokud už by si dotázané čtenářky nechaly test na ovariální rezervu udělat, pouze 35 % z nich soudí, že by na základě jeho výsledků nezměnily svůj pohled na plánování těhotenství. Pro zbylé ženy (65 % žen) by ale tato informace byla důležitým důvodem k zamyšlení se nad svým postojem k těhotenství a plánování rodičovství. Skoro čtvrtina (24 %) respondentek by své rozhodnutí přehodnotila určitě, odpověď možná pak zvolilo 41 % oslovených čtenářek.

Čtěte také:

Reklama