Dobrý den, uvažujeme s partnerem o koupi rodinného domu. Je nám jasné, že nákup vhodné nemovitosti může zabrat poměrně hodně času a jde o složitý proces. Chci se proto zeptat, na co bychom si konkrétně měli dát pozor při koupi rodinného domu? Přece jen se jedná o velkou investici na další desítky let, a proto chceme být opatrní a předejít všem možným problémům. Děkuji.

Petra 31 let, Liberec

Dobrý den,
koupě nemovitosti je pro většinu lidí životní investicí a je proto jasné, že nikdo z nás nechce při jejím výběru nic podcenit. Při hledání vhodné nemovitosti byste si měli dát pozor hned na několik oblastí, které vám pomohou udělat správné rozhodnutí.
5b3206a73f17cobrazek.jpg

Sice se to zdá samozřejmé, ale v prvé řadě si musíte udělat přehled o cenách domů ve vámi preferované lokalitě. Často je to právě místo, které určuje cenu domu. Dražší nemovitosti se běžně nacházejí v blízkosti měst s dobrou dopravní dostupností i občanskou vybaveností (školy, banky, doktor, pošta, obchody, restaurace apod.). Nižší ceny domů jsou naopak vykoupeny delší vzdáleností do centra nebo horší dostupností služeb. Ceny domů se odvíjejí také podle pracovních příležitostí v dané oblasti.

Když se pro některou lokalitu rozhodnete, přichází na řadu výběr samotného domku. Neměli bychom dát na první pohled, stavbu bychom si měli důkladně projít a zaměřit se na její technický stav. Málokdo ale umí najít všechny potenciální problémy, proto vždy doporučuji využít rad odborníka, např. inspektora staveb. Díky němu můžete odhalit případné nástrahy, kterou mohou mít vliv na podezřele příznivou cenu nemovitosti. Při koupi staršího domu si také spočítejte náklady, které budete muset vynaložit na případnou rekonstrukci.

Ve chvíli, kdy si vybíráme nemovitost, nesmíme zapomenout ani na právní stránku věci. Důležité je, zda spolupracujete s realitní kanceláří nebo dům kupujete na vlastní pěst po dohodě s majitelem. Realitní kancelář Vám může pomoci s velkou částí papírování, které byste jinak museli obstarávat sami, a také s katastrálním úřadem. Toho se ale děsit rozhodně nemusíte. Díky němu naopak zjistíte, komu patří pozemky v okolí nebo přímo pod vybraným domem. Prověření bezproblémového přístupu a příjezdu je také velmi důležité.

Nyní přichází na řadu uzavření kupní smlouvy. Ta by měla povinně obsahovat některé údaje, např. o ceně domu nebo způsobu jeho převzetí. Pokud nevyužíváte služeb realitní kanceláře, které mají většinou tyto materiály připravené podle standardního vzoru, určitě se před jejím podpisem poraďte s notářem nebo advokátem. Vzorové smlouvy, které se dají sehnat na internetu, často obsahují chyby, které se Vám pak mohou ve výsledku nepříjemně prodražit.

dr-hypotecka-380x200.jpg

Když už najdete svůj vysněný dům v dobré lokalitě a dobrém stavu, je třeba řešit uzavření hypotéky.
Na pobočkách Hypoteční banky Vám naši specialisté pomohou s administrací úvěru a provedou Vás celým procesem krok po kroku. Na pobočce se domluvíte na výši hypotéky, úrokové sazbě a v neposlední řadě na výši měsíční splátky. Po schválení úvěru vám banka pomůže s převodem domu do vašeho vlastnictví.
Nyní můžete nový dům začít naplno využívat a vytvořit si domov podle vašich představ.

Petr Němeček
Ředitel Odboru Nemovitosti Hypoteční banky